Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: [1] 2 3

Author Topic: Waga monety (Innych rzeczy też)  (Read 5263 times)

Rahl

• User
    • View Profile
Waga monety (Innych rzeczy też)
« on: June 12, 2014, 15:40:02 »

Od razu mówię, że nie wiem czy temat należy dodać do mechaniki gry, a może do czegoś innego, więc daję tutaj.

Rozchodzi mi się tutaj o "fizyczna" wagę monety, czyli pieniążków, którymi będziemy płacić, jak też innych rzeczy. Podam tu bardzo prosty przykład, Skyrim w którego większość z nas grało i mogliśmy spokojnie przenosić ze sobą po 10000 tysięcy monet i strzał, czy wytrychów, bo te nic nie ważyły. Można powiedzieć, że taka drobna rzecz, to po co się z tym męczyć...Acz nie uważacie, że to byłoby dziwne, gdyby złodziej wszedł do skarbca, upchał złoto które teoretycznie nic nie waży i wyszedł jakby nigdy nic, nie będąc spowolniony ciężarem ?

Może sam przesadzam, dodając wagę takich drobnostek, ale może to mieć wpływ na grę. Po co chociażby robić dobrze uzbrojoną karawanę ze złotem, skoro jeden człowiek z monetami rzuci się mniej w oczy i szybciej się przemieści...Wypowiadajcie się.

Gniazdu

• User
    • View Profile
Odp: Waga monety (Innych rzeczy też)
« Reply #1 on: June 12, 2014, 16:30:57 »

"Wypowiadać się" to brzmi jak tekst w jakimś więzieniu :)
Sam temat był wspominany przez twórców, pieniądze mają wagę itd, to chyba rzecz oczywista i nie trzeba tego tłumaczyć.
"Po śmierci tylko historia pamięta" a co jeśli umrzesz w trybie incognito?
Gniazdu tyka forum kijem.

Michał Nitecki

• Muzyk
  • User
    • View Profile
    • Moja strona muzyczna
« Reply #2 on: June 12, 2014, 23:40:25 »

A jeśli ktoś chciałby od jakiegoś kowala albo kogoś innego sprzedającego miecze kupić coś wartego na przykład miliard? Wątpię aby sprzedający powiedział -> "masz tutaj numer mojego konta" ;) W zasadzie z jednej strony jest to pomysł niezły aczkolwiek z drugiej... Czekam na inne wypowiedzi bo ten temat mnie OSOBIŚCIE zaciekawił :)

Ajamaharis

• User
    • View Profile
« Reply #3 on: June 13, 2014, 05:19:38 »

jeśli chodzi o transport złota i owy "numer konta" to początkowo może to robić tylko problemy.
Jeśli ktoś w miarę dobrze zna historię średniowiecza to będzie wiedzieć do czego zmierzam, jeśli nie... to pozostaje wam czytanie moich marnych i nie wartych złamanego grosza wypocin  :-*

Dawno dawno temu, w starożytnej jeszcze europie (a mianowicie gdzieś ok. roku 300 (pobawcie się na wikipedii :D)), pewien cesarz rzymski Licyniusz, przez przyjaciół zwany Lickiem, będąc w Mediolanie na wakacjach złożył podpis pod pewnym edyktem będąc przekonanym że jest to karta dań na wieczorną imprezę. Jako że słowo cesarskie (jak i podpis) są święte, przystąpiono od razu do działania. Impreza, którą 1700 lat później odtworzono pod nazwą "projekt x" w słabszej wersji, ogarnęła cały kraj, a przede wszystkim chrześcijan którzy po 300 latach prześladowań wreszcie uzyskali wolność wyznania.
700 lat szybkiego rozwoju sprawiło jednak że coraz to bardziej chrześcijańska Europa zaczęła obawiać się szatańskich pomiotów i działań samego Diabła. Stworzono więc świętą inkwizycję mającą na celu pogłębiania wiary oraz organizację ognisk ku uciesze zgromadzonych (mimo paru wyjątków). Później zaczęto też tworzyć zakony mające na celu organicację kółek gospodyń wiejskich, chórków kościelnych oraz walki zbrojnej z heretykami w co wliczały się zbrojne wyprawy do Jerozolimy. W tym okresie powstawało wiele takich ugrupowań, choć jedno wyróżniało się ponad wszystkie. Pod bardzo chwytliwą nazwą "Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Salomona" zwanych też potocznie Templariuszami, koledzy w białych pelerynach z stylowym szkarłatnym plusem na plecach (pewnie od tego wzięła się polska służba zdrowia) wpadli na genialny pomysł: skoro ich państwo przesłało istnieć to czemu by nie zrobić sobie wycieczki do Francji, Stolicy wszelkiego średniowiecznego przepychu oraz chamstwa i drobnomieszczaństwa? Rabując piratów i wszelkiej maści bandytów, nasz zakon uzbierał sobie trochę grosza i postanowili założyć bank. działało to na bardzo prostej zasadzie: Jeśli jesteś kupcem, rycerzem czy nawet przydupasem krowy ostatniego menela w mieście to mając pieniądze możesz je u nas przechować. w zamian za nie dostaniesz papier toaletowy z naszym znakiem oraz pieczątkę oraz możliwość realizacji tego kwitu w każdej siedzibie klasztornej w państwie.

C.D.N. (może kiedyś :D)

Natanael

• User
    • View Profile
« Reply #4 on: June 13, 2014, 11:41:17 »

Dalej to było tak, że król Francji zadłużył się u nich tak że wymyślił "piątek 13-go" :D

Co do tematu to jest to pewien problem, jak zauważył Michał, ceny mogą w pewnym momencie poszybować mocno w górę
i będziemy płacić za przedmioty zamiast kilku sztuk złota kilka wozów złota :D Wszystko zależy od graczy i mam nadzieję,
że jakoś to ograniczą. Innym sposobem na takie ceny może być inny wyznacznik wartości oprócz złota, np jakieś klejnoty,
lub inne minerały, które przykładowo będą warte kilka tysięcy sztuk złota i ważyć tyle co np jedna moneta.

Sama waga całej tej drobnicy jest ciekawym pomysłem i nawet w Skyrimie można było zastosować odpowiedni mod,
który to zmieniał i grało się naprawdę ciekawie.
Generalnie jestem za :)
« Last Edit: June 13, 2014, 11:46:50 by Natanael »

Pan_Lemur

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
« Reply #5 on: June 13, 2014, 11:44:40 »

@Michał skoro już kupujesz coś tak drogiego to stać cię również na to by wynająć wóz/tragarzy którzy będą taszczyć za tobą taczkę. poza tym zakładając że monety nie będą tylko złote to poza "siekańcami" można by wprowadzić np monety dla wybitnie bogatych. Np na kształt naszego polskiego piątaka zrobić monetę gdzie zewnętrzny pierścień to złoto a środkowa część to np szmaragd. poza tym zawsze można płacić klejnotami.

A same banki to nie taki zły pomysł pytanie jest czy powinny być to instytucje prowadzone przez graczy czy npc? Na ile chcemy urealnić grę i prawdopodobnie tym samym ją uprzykrzyć?
Zawsze powtarzam że nóż między żebrami rozwiązuje wszystkie problemy...

Ajamaharis

• User
    • View Profile
« Reply #6 on: June 13, 2014, 13:10:30 »

monety dla bogatych... moim zdaniem trochę słaby pomysł. za dużo roboty nad wytworzeniem chyba że ktoś się uprze że chce mieć takie, ale ja osobiście nie widzę tego w obiegu.

inflacja inflacją. to wszystko zależy do graczy. zważ też na to że ilość środka płatniczego będzie ograniczona więc problem ekonomiczny będzie częściowo rozwiązany.
w średniowieczu jak się nie mylę nie płacono tylko i wyłącznie złotem i monetami. biżuteria, klejnoty, a także praca na rzecz osoby której jesteśmy dłużni, oddanie części swoich plonów/majątku... środków jest wiele. nikt nie mówi że musimy płacić pieniędzmi. można zawsze stosować handel wymienny.

jeśli chodzi o banki to moim zdaniem powinny być początkowo prowadzone przez npc i wymienione później przez zwykłych graczy

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #7 on: June 13, 2014, 15:40:54 »

Cóż, wątek ten jest o wadze drobinek, w tym złota. Na temat banków i środków płatniczych to do innego działu, chętnie poczytam i się wypowiem ;)

Pan_Lemur

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #8 on: June 13, 2014, 16:00:21 »

ja tylko szukałem rozwiązania problemu dużej wagi twojego majątku... zamiast 100  złotych monet każda ważąca po 5 gramów, 1 dla bogatych. i problem rozwiązany funkcjonowało to dobrze w Tibi. Zamiast 10000 gp miało się jedno cc i problem slotów i wagi się rozwiązywał... bo kilo złota wygląda tak : http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztabka_z%C5%82ota#mediaviewer/Plik:Goldkey_logo_removed.jpg więc wyobraźcie sobie ile może ważyć duży majątek.

a cała reszta.... wszystko powinno mieć wagę i parametry. tak jak w stalkerze zawsze trzeba dobrze rozplanować co zabierasz na wyprawę. trzeba było wiedzieć gdzie sie idzie po co i czego się można spodziewać. a to tylko dla tego że to nie broń ważyła większość, a magazynki, leki, artefakty, żarcie. Nadawało to przyjemny klimat wyprawy, wyborów i ryzyka. zmusi to też graczy do szukania jakiegokolwiek lokum czy to wozu(jeżeli będzie zaimplementowany) czy jakiejś chatki koło ich ulubionych terenów łowieckich.

<EDIT> Poza tym uważam że "naturalne wagi" powinny zostać zachowane. czyli 1cm3 powinien ważyć 19,5g
« Last Edit: June 13, 2014, 16:04:36 by Pan_Lemur »

Ajamaharis

• User
    • View Profile
« Reply #9 on: June 13, 2014, 20:09:36 »

zamiast tworzyć monety dla bogatych z jakimiś kamieniami szlachetnymi, lepszym wyjściem zrobić monety z różnym procentem złota. im więcej kruszcu w monecie tym jest ona cenniejsza.

Gniazdu

• User
    • View Profile
« Reply #10 on: June 13, 2014, 20:26:20 »

Ale powiedz mi po co? by każdy się uczył jubilerstwa by być w stanie sprawdzić czy ktoś daje mu monety 99% czy 81%? To nie ma sensu, tym bardziej że powstanie burdel przy czystości złota. Zwykłe monety wystarczą, po co komu więcej? możesz płacić, wazonami, kielichami, świecznikami czy czym kolwiek co ma wartość, na twoim miejscu bym się o to nie martwił bo zarobić kupe kasy nie jest łatwo a bogatych graczy będzie maksymalnie 10%.
"Po śmierci tylko historia pamięta" a co jeśli umrzesz w trybie incognito?
Gniazdu tyka forum kijem.

Zikes

• User
    • View Profile
« Reply #11 on: June 25, 2014, 19:37:37 »

hmm jest kilka rozwiązań złoto nie jest najważniejszym i najdroższym surowcem więc można równie dobrze takie rzeczy sprzedać za diamenty bać inna wartościową rzecz...

Ale jeśli widzicie w tym problem to ja mam pytanie czy widzicie problem w tym że jak ktoś kupi tone węgla do kuźni to ta osoba musi udźwignąć ten węgiel żeby dać trade? Najprostsze rozwiązane dodać możliwość połączenia ekwipunku z przestrzenią bagażową wozu skrzyni czy innej rzeczy.
Jeśli chcesz kupić miecz warty 2 skrzynie złota to dowieź te skrzynie złota ;) i wymień się za 2 skrzynie złota za miecz.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie niewymagające ingerencji systemu ale to zostawię dla siebie ;) nie bede zaradzał sposobu na zrobienie kasy. ;p
« Last Edit: June 25, 2014, 20:07:16 by Zikes »

IAmBoskiM

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #12 on: June 30, 2014, 18:51:55 »

No rzeczywiście, byłoby to dziwne z tym złodziejem. Może gdyby robić zamiast monet banknoty, to by było łatwiej to udźwignąć, ale wtedy chyba nie było banknotów tylko same monety.
Nie czytałem poprzednich postów.

Samael

• User
    • View Profile
« Reply #13 on: June 30, 2014, 20:46:58 »

Tak w czystej teori 1=1, monety można zrobić o różnych nominałach np.1moneta=1000.
Zawsze można posługiwać się papierem zamiast monety.
Powstańmy przeciw ciemiężycielą, a świat odrodzi się z popiołów.

Pan_Lemur

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #14 on: June 30, 2014, 22:27:17 »

eee czytaj poprzednie posty co ? xD toż o tym pisałem...
a banknoty są nie klimatyczne....
Pages: [1] 2 3