Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: 1 2 [3] 4 5

Author Topic: Oblężenie  (Read 5067 times)

AAAron

• User
    • View Profile
Odp: Oblezenia, katapulty,wieze obleznicze itp
« Reply #30 on: June 26, 2013, 10:10:35 »

Nie no oczywiste ze sa miasta z murami takimi i takimi :D ale ogolnie mowilem o tym oblezeniu :)
"Świat pełen jest wilków, które uskarżają się na rogi owiec lecz ja tych owiec bronie"

Scheikh

• Guest
Odp: Oblężenie
« Reply #31 on: July 18, 2013, 11:42:39 »

Ja proponuję też kilka rozwiązań ze średniowiecza:
1. Drabiniarze. Ich zadaniem było szybkie przeniesienie drabiny pod mur i oparcie jej o niego, aby atakujący mieli alternatywne przejście do zamku.
2. Rozgrzana Smoła. Na murach co kilka metrów rozstawiano wielkie gary ze smołą, które wylewano na wspinających się po drabinach.
3. Machikuły. Były to swego rodzaju okienka strzelnicze w 3/4 wysokości muru, z których łucznicy ostrzeliwali wrogów.
4. Wilcze Doły. Przed zamkiem kopano doły na dnie których sterczaly zaostrzone pale. Można się dość poważnie skaleczyć ;)
5. Balisty. Kolejna Machina oblężnicza, choć używana też w zwykłych bitwach. Była to swego rodzaju kusza, lecz o 5 metrach długości i gigantycznym zasięgu.
6. Fosy. Lecz nie takie jak znamy z filmów, zalane wodą, lecz suche. Sucha fosa, jeśli była głęboka i miała strome brzegi, była o wile groźniejsza od wypełnionej wodą, bo z wodnej można było zwyczajnie wypłynąć.

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #32 on: July 18, 2013, 15:32:42 »

Czy w wyżej wymienionych pomysłach zapomniano o katapultach? Czy przemyślałeś tą opcję lecz wykluczyłeś ją z jakichś powodów??

ToTamir

• Programista
  • User
    • View Profile
« Reply #33 on: July 18, 2013, 20:00:18 »

Katapultę być może wykluczono z powodu problemów z transportem. Jeśli chcesz oblegać miasto to idziesz tam z myślą o kilkudniowym oblężeniu, a nie godzinnej akcji. W takim wypadku lepsze było by wybudowanie na miejscu trebusza niż pchanie kilometrami katapulty. Zdecydowanie łatwiej przewieść surowce potrzebne do wybudowania trebusza na kilku wozach niż pchać/ciągnąć w kilku katapultę. A budowa trebusza nie była by trudna z przygotowanych wcześniej części ( zupełnie jak składanie stolika z ikei  ;D )

Skoro taki potężny jesteś, dlaczego uciekasz?

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #34 on: July 18, 2013, 21:34:22 »

1.Podkop-gracze wyspecjalizowani w górnictwie tworzą tunel pod mury wroga i je niszczą
2.Katapulty, trebusze, drabiny, tarany i duże tarcze drewniane (zapomniałem fachowej nazwy :D)
3.Atak od strony morza/rzeki-bardzo ważny element. Można zablokować port lub wysadzić sojusznicze jednostki w porcie wroga
4.Rzucanie truchłami zwierząt/głowami wrogów-to mógłby być ciekawy element gry. Wywołujemy chorobę w mieście, a głowy obniżają morale NPC(mogą poddać miasto jeśli są namiestnikami, popełnić samobójstwo, et cetera, et cetera)
5.Fosa i pale-utrudniają dostęp do miasta/zamku i potrafią być śmiertelnie niebezpieczne
« Last Edit: July 18, 2013, 21:57:32 by Ratharr »

Pavolvo

• User
    • View Profile
« Reply #35 on: July 18, 2013, 22:12:42 »

Na podkopy bym się nie napalał-przy ogromie prac, jaki sobie narzucili twórcy zapewne zabraknie czasu na wprowadzenie systemu "kopania tuneli itp."(czyli wpływania na ukształtowanie terenu i robienie tuneli, nie wiem jak to nazwać), a tym bardziej z zerowym budżetem.
Drabiny byłyby najłatwiejsze do stworzenia, dlatego przy szybkich oblężeniach(przyjmijmy, że do godziny), gdzie nie ma sensu budować skomplikowanych maszyn oblężniczych zmajstruje się takich kilka i idzie się sforsować mury.
Przy dłuższych oblężeniach można rozbić obóz przed zamkiem, gdzie wybudowałoby się balisty, trebusze, wieże oblężnicze oraz tarany i fru na podbój zamku. Systemowo można byłoby "zamknąć" całą okolicę tak, by nie przybiegali gapie i nie psuli całego efektu. Wiązałoby się to z brakiem odradzania zabitych, czyli nie można byłoby wiecznie oblegać twierdzy, gdzie każdy zabity przeciwnik zaraz odradzał się i znów przybiegał na pole bitwy. Osoby, które stety czy niestety przypadkowo znalazły się w środku zamkniętej okolicy mogą przybrac postać neutralną lub przyłączyć się do jednej ze stron. Dowódcy obydwóch stron mogliby "potajemnie" aktywować u paru osób(ograniczona ich ilość) status szpiega, przykład: Oblężający dowódca mianuje takim statusem jednego obrońcę zamku. Ten w pewnym momencie może otworzyć bramę i zmienić stronę konfliktu(ale tylko raz). Nie byłoby jednak takiego wymogu, a o takim statusie wiedzieliby tylko owi dowódcy(jednej ze stron, by nie było niedomówień) i sam zainteresowany. Oczywiście lepiej jest się wcześniej dogadac lub wysłać do miasta szpiegów przed "zamknięciem" okolicy.
Bez wylewania gorącej smoły, nie utrudniajmy pracy twórcom. Jedyna forma odpowiedzi ogniowej to palące się strzały z koksowników ustawionych na murach. Np. wieża oblężnicza byłaby podzielona na strefy(lewe koło, prawe koło, ośka i strefa pomiędzy kołami, 1 piętro, 2 piętro itp.-nazwy niefachowe wiec wybaczcie :) ), gdzie po prostu byłby ich pasek wytrzymałości. Każde uderzenie odbierałoby ileś tam punktów wytrzymałości, zaś liczne trafienia palących się strzał mogłyby wywołać pożar tego sektora i w efekcie zależnie od intensywności płomienia stale co sekundę zabierać określoną ilość punktów wytrzymałości. Oblężający mieliby możliwość ugaszenie pożarów i naprawę uszkodzonych sektorów, ale tylko do pewnych poziomów(sektor ma 1000 punktów wytrzymałości, to te poziomy wynoszą 200, 400, 600, 800 i 1000-jeśli owy "pasek" spadnie do poziomy 700 to można maksymalnie go naprawić do 800, jeśli spadnie do 598 to można go maksymalnie naprawić do 600 itp.). Utrata np. kół uziemiałaby ową wieżę, zaś zniszczenie np. 1 piętra nie groziłoby zawaleniem całej konstrukcji(czy tak?) lecz zniszczyłoby całą przednią osłonę i gracze będacy na tym pietrze byliby narażeni na strzały łuczników.
Tak między nami w czasie oblężenia również narzuciłbym sztuczne ograniczenie do ilości posiadanych "pot"(do 2) czy ziółek przywracajacych zdrowie. Można byłoby wtedy takimi handlować za wygórowane stawki, przemycać do obozu wroga czy kraść. Chciałbym uniknąć graczy, którzy wcześniej robiąc zapasy mikstur leczniczych będa nie do zabicia. Wymusiłoby to również dbanie o swoje zdrowie i myślenie w czasie natarcia/obrony.

Tak to widzę, jeśli coś pominąłem to z góry wybaczcie ;)

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #36 on: July 19, 2013, 10:21:58 »

Jejuś, Enidust nie jest grą polegającą na matematyce ludzie! Jak już, to wieża po prostu pozostanie niezniszczona, chyba że obrońcy mają balistę czy katapultę na wieży. Nie można zapalić takowej wieży, ponieważ z przodu były umocowane namoczone skóry zwierząt zapobiegające zapaleniu. Poza tym, skoro mamy możliwość budowania kopalni(a przynajmniej tak mi się zdaje) to czemu nie można tworzyć podkopów ? :)

Scheikh

• Guest
« Reply #37 on: July 19, 2013, 10:37:36 »

@Kilka wątków up
Ja wcale nie wykluczyłem katapult i innych, a jedynie dodałem kilka moich pomysłów do wcześniejszych wątków. O katapulcie powiedziano już dużo wcześniej, bez sensu byłoby podawanie tego tak pospolitego tematu 2 razy ;)
Chciałem też wspomnieć o oblężeniu Głogowa (Obecnie D. Śląsk, Na Płd-Wsch od Zielonej Góry) w bodajże XII wieku, w którym Niemcy chcąc złamać morale obrońców ładując na katapulty dzieci złapane na podgrodziu Głogowa. Metoda była okrutna, ale Polacy skutecznie obronili miasto przed najeźdźcą. Jak ktoś chce poczytać więcej, to daję link do wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_G%C5%82ogowa

Pavolvo

• User
    • View Profile
« Reply #38 on: July 19, 2013, 19:42:01 »

@Rathar
Pomysł miał za cel zagospodarować koskowniki :) I nie rozumiem, dlaczego ci przeszkadza matematyka na poziomie 1 klasy podstawówki :) Może nie jest grą polegająca na matematyce, ale skoro sa paski zdrowia/wytrzymałośc/czegoś tam oraz handel, gdzie trzeba OBLICZYĆ cenę towaru to nie wiem, dlaczego aż tak przeszkadzałby ci prosty pasek(nie ma tam liczb typu 1357 tylko proste równe liczby jak 1000, 600). A co do kopalni, jeśli nawet twórcy tak powiedzieli(tzn. potwierdzili ten system) to należałoby dać tutaj słynne blizzard'owskie "soon", gdyż do premiery na pewno tego nie uświadczymy(nie jestem w team'ie, ale patrząc na ogrom prac i to, że jest to zespół indie to do premiery na pewno się z tak skomplikowanym systemem nie uwiną).

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #39 on: July 19, 2013, 19:45:41 »

Tyle o balistach, katapultach i pojawia się pytanie-czy postać rozleci się na dwie części po trafieniu :D ?

ToTamir

• Programista
  • User
    • View Profile
« Reply #40 on: July 19, 2013, 22:16:31 »

Tyle o balistach, katapultach i pojawia się pytanie-czy postać rozleci się na dwie części po trafieniu :D ?
Dostając 100kg strzałą rozerwie cię czy pofruniesz?
Tonowy głaz cię rozerwie czy zgniecie?

Skoro taki potężny jesteś, dlaczego uciekasz?

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #41 on: July 19, 2013, 22:33:15 »

@up Oj, zła gra słów :D Chodzi mi o to, czy twórcy zaimplementują taki system obrażeń z odpadającymi kończynami itp.

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #42 on: July 20, 2013, 22:06:53 »

No nie przesadzajcie już, odlatujące kończyny? Naprawdę brakuje Wam tego w grach?

Tetlanesh

• User
    • View Profile
« Reply #43 on: July 21, 2013, 00:09:50 »

Kilka osób podniosło kwestie czasu oblężenia, obecności obrońców i atakowania pod ich nieobecność. Jest to zawsze problem zwłaszcza w grach które na jednym serwerze mają graczy z różnych stref czasowych.

I jak to zawsze ja - podam przykład rozwiązania stosowanego w EVE online gdzie ten problem jest bardzo duży - tam jest tylko jeden serwer więc zawsze ktoś z innej strefy czasowej może w środku nocy przylecieć flotą i rozwalić wszystkie twoje zabawki.

Tam jest kilka systemów - w zależności od tego co jest atakowane - odłożenia w czasie momentu zakończenia oblężenia tzw. Reinforce. Kiedy Outpost/Custom Office/Teritorial Claim Unit/inna struktura danej korporacji zostanie zaatakowana i zadane jej zostają odpowiednio duże obrażenia (około 3/4 shield'a - czyli pierwszej linii obrony) staje się nieśmiertelna (ale jednocześnie nienaprawialna) na pewien okres czasu, zależny od typu struktury:
 - ustalony z góry czas - max 1 dzień 17 godzin lub mniej jeśli obrońcy nie zatankują w pełni paliwa używanego do tego
 - gracze ustawiają przedział godzinowy - np. godziny 13-17. I teraz jeśli taka struktura zostanie zaatakowana to dobić ją będzie można 24 godziny później + czas potrzebny do następnego okresu wybranego przez obrońcę - dokładny moment w przedziale jest wybierany przez grę losowo.

Obie mechaniki służą temu aby gracze mieli czas zebrać się o konkretnej porze mniej więcej w ich czasie gry - generując okazję do ciekawej bitki.

Jednocześnie gra zapewnia pewnie ograniczenia, nie da się np. naprawić struktur gdy są w trybie Reinforced, nie da się z nich w pełni korzystać.

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #44 on: July 21, 2013, 11:59:45 »

@Lisz555 Oj, i to jak :) Już przeżyję bez tego jeśli gra będzie taka świetna jak sobie wyobrażam
Pages: 1 2 [3] 4 5