Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: 1 [2]

Author Topic: Pismo  (Read 2541 times)

Pan_Lemur

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
Odp: Pismo
« Reply #15 on: December 29, 2013, 14:39:29 »

To już przesada... nauka ma być obowiązkowa albo nie ma być jej w ogóle. a obowiązkowa znaczy bezpłatna.
Nie przesadzaj z realizmem bo to robi się męczące. jak tak dalej będziecie gonić za realizmem to niedługo będziemy rozpoczynać grę jako noworodki, potem będziemy uczyć się raczkować, mówić, chodzić...
Zawsze powtarzam że nóż między żebrami rozwiązuje wszystkie problemy...

Nekrosathanick

• User
    • View Profile
« Reply #16 on: December 29, 2013, 14:58:23 »

Ale ja nie mówię o raczkowaniu i mówieniu, ale o tak prostej rzeczy jak nauka czytania i pisania, która to w średniowieczu nie była powszechna. Nauka czytania i pisania powinna być tania, ale jednak płatna i nieobowiązkowa (ale za to zajebiście przydatna). Naprawdę dodałoby to hardkoru.

Pan_Lemur

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #17 on: December 29, 2013, 15:13:58 »

ale właśnie w tym kierunku to zmierza, zbytniego realizmu. w średniowieczu może i lud ciemny był. ale każdy obywatel cesarstwa rzymskiego umiał czytać i pisać i mówię tu obywatel nie mieszkaniec. w Egipcie też wszyscy obywatele umieli czytać i pisać... w Atenach też... europejskie średniowiecze nie umiało pisać i czytać głównie z powodu kościoła i jego wpływów...

Nekrosathanick

• User
    • View Profile
« Reply #18 on: December 29, 2013, 15:19:31 »

Wiem przecież, że w Rzymie umiano pisać czy czytać. Skończmy już tą dyskusję i stwierdźmy, że twórcy zadecydują.

Gniazdu

• User
    • View Profile
« Reply #19 on: December 29, 2013, 15:31:19 »

Niech twórca wątku doda ankietę tak będzie najlepiej.
"Po śmierci tylko historia pamięta" a co jeśli umrzesz w trybie incognito?
Gniazdu tyka forum kijem.

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #20 on: December 29, 2013, 17:23:29 »

A dajcie już spokój bo to mi przypomina wątek z granicami i terytoriami. Jednakże to co jest tutaj uważam że o wiele większą przesadę niż według niektórych moją przesadę w "Granicach". Dajcie sobie spokój z nauką czytania. Jak koniecznie chcesz się uczyć to nie wiem, może idź do pierwszej klasy podstawówki i udawaj że uczysz się od nowa ? Wiesz, chyba ci się przyda bo jak piszesz początek zdania z małej litery to coś jest z tobą nie tak.

Adriantus

• User
    • View Profile
« Reply #21 on: December 29, 2013, 20:56:05 »

Rahl, nie wypominaj innym drobnych błędów, bo nikt nie jest idealny i nieomylny. Według mnie pomysł godny uwagi, ale wymagający przebudowania. Normalne teksty, napisane przez graczy mogłyby być pisane normalnie, lecz te, które były już w grze, powinny być napisane w jakimś starym języku, którego nie tyle nasza postać, co my sami powinniśmy się nauczyć. Już czuję wasz ból dupy o to, że musicie się wysilić, żeby coś przeczytać, co ułatwi wam rozgrywkę, pomoże w nauce nowych przepisów itp. Ale właśnie to by była cena za wiedzę zawartą w manuskryptach, księgach, zwojach, czy wyryte w skale. Chodzi mi o coś w stylu pisma runicznego, albo obrazkowego i każda litera w naszym alfabecie miałaby odpowiednik w tych starych znakach.

Pan_Lemur

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #22 on: December 29, 2013, 21:29:48 »

i tu napisałeś coś sensownego nareszcie... nie mam nic przeciwko by się uczyć nowego alfabetu( ja jako gracz nie jako postać). byle by nie musiała się uczyć tego postać.  a co do użytku tego pisma to tylko w antycznych ruinach w starych księgach itd... wszystko inne normalnie.

Adriantus

• User
    • View Profile
« Reply #23 on: December 29, 2013, 22:03:00 »

Coś sensownego w tym temacie, czy coś sensownego w ogóle? Wracając do tematu, to właśnie miałem na myśli pismo na takich właśnie ruinach, czy w jaskiniach, albo i jakichś starych księgach i przekazach. A pismo to mogłoby się niewiele różnić od naszego, żeby nie było spiny ze strony osób, które się nie chcą aż tak angażować.

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #24 on: December 29, 2013, 22:25:43 »

Wybacz lecz uwielbiam innym wypominać błędy. Czuję się w tedy lepszy od innych.

I owszem coś z sensem napisane jednak dla mnie wciąż nie dość. Jeżeli przyjmiemy że świat przedstawiony nie wziął się znikąd to cała ewolucja (Nie tylko pisma) odbywała się na przestrzeni wielu lat. Tym samym, gdy jesteśmy w Cesarstwie język jaki panuje, oczywiście pisany, jest normalny. Inaczej mówiąc, taki jaki używamy tu. W przypadku tekstów starszych niż Cesarstwo będziemy musieli się uczyć języka. Podzielmy np: go na trzy poziomy. Im wyższy poziom tym więcej tekstu jest nie do odczytania i tak jak znajdziemy przepis alchemiczny to widzimy np: Dodaj trzy ----; Zgnieć 9 goblinich jagód i ----; itd.

Co do dokumentów pisanych podzielona by je na trzy grupy. Grupę Cesarską czyli to co jest w świecie przedstawionym i gracz jest od razu w stanie przeczytać, dzieła graczy czyli dalej możemy czytać oraz trzy poziomy tekstów sprzed cesarstwa bądź czasów cesarstwa ale o innym dialekcie który jest trudniejszy a czasem bez nauki nie możliwy do odczytania.

brudny tapczan

• User
    • View Profile
Re: Pismo
« Reply #25 on: September 05, 2014, 23:33:13 »

Myślę, że dodanie gazet byłoby bardzo fajną rzeczą. Pomyślcie. Tętniące życiem miasto a w nim maleńki człowiek, który krzyczy "Gazeetyy tanie jak powietrze". W gazetach byłyby zamieszczane np. eventy takie jak otwarcie nowego sklepu z ziołami albo nowego baru, w którym można by się napić(w mojej głowie obrazuje się to tak, że jak ktoś(gracz) wybuduje sobie taką karczmę to będzie mógł to zgłosić administracji np. pójść do urzędu i zameldować o planowanym rozpoczęciu działania karczmy i o darmowym pierwszym napitku co skutkowało by umieszczeniem tych informacji w gazetce na którejś ze stron(zrobiłbym tak, że za miejsca na pierwszej stronie trzeba by zapłacić więcej monet niż za miejsca na dalszych stronach. Na pierwszej stronie dałbym dużo miejsca na fragment do czytania i możliwego screena w tym przypadku karczmy)). I taka gazetka była by wydawana raz dziennie a możliwość zamieszczania w niej swoich informacji była by (przepraszam z a powtórzenie) możliwa do pewnej godziny rano. Mam też szalony pomysł pewnie nic z tego nie będzie ale muszę to z siebie wydusić. Zrobiłbym inny rodzaj gazet, podziemne(chodzi o powstańczą). Wyobraźmy sobie miasto zostaje podbite lud oszczędzony, część uciekła, reszcie ludzi nie podoba się nowy władca, dlatego spiskują. organizują napady na budynki(oczywiście na budynki należące do ludzi, którzy wspierają nowe rządy). A gazety no właśnie ja tu się rozpisuję o jakiejś walce z rządem a powinienem pisać o gazetach. Więc, gazety podziemnne były by otrzymywane(tylko dla wtajemniczonych) za darmo i zawierały by one treści związane z napadami czy innymi akcjami przeciw wrogowi. Może można by zrobić tak, że gazety te trzeba będzie chować w jakiś skrytkach w domy, gdyż byłby to towar nielegalny, za którego posiedanie szło się do więzienia, gdzie było by się przesłuchiwanym i zależnie od tego co się powiedziało nasz wyrok mógłby być krótszy lub dłuższy(nie wiem jak wyroki czasowe wpłynełyby na grę ale napewno nie mogą być długie może "zaloguj się jutro to może cie wypuścimy". Albo karą może być banicja z terenu miasta, województwa czy jak to tam będzie podzielone. Dałbym patrole policji (i tu mam problem bo gdyby to był gracz i gdyby zaczął przeszukiwać wszystko to po 10000 kliknięć w końcu by  znalazł a komputer to by się chyba zmęczył po takim szukaniu). No więc tak gazety... dobry pomysł.

IAmBoskiM

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #26 on: September 06, 2014, 10:06:49 »

@Up Zamiast gazetek można zrobić tablicę ogłoszeń. Co do wydarzeń światowych jak np. upadek jakiegoś państwa to można wynająć NPC jako herolda, który będzie to ogłaszał przez wyznaczony czas.

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #27 on: September 06, 2014, 16:33:05 »

Myślę, że takie rzeczy, jak upadek jakiegoś mocarstwa, bądź zamach na jakiegoś króla, po prostu rozniesie się między graczami. A co do gazetki, również wolałbym tablice informacyjne. Jest 1 problem, tablicy nie weźmiesz ze sobą do plecaka, ale wydają mi się one jakieś takie... bardziej klimatyczne. Gazetki są bardziej praktyczne, ale to znów ktoś będzie je musiał robić, chyba, że będą to robić NPC, lub w jakiś inny magiczny sposób będą się pojawiać. Tak mi teraz wpadł pewien pomysł... może coś jak w Harrym Potterze? Zamawiasz gazetkę na nieokreślony czas i dana redakcja będzie mieć sowy, które nam te gazetki będą przynosić.

Gniazdu

• User
    • View Profile
« Reply #28 on: September 06, 2014, 17:39:27 »

Daj spokój sowom, nie nadają się do tego, jak już to gołębie lub kruki. Ja bym nie robił nic, wiadomości same się rozchodzą, po za tym niech gracze sami to zrobią zamiast "nagle bo tak".
"Po śmierci tylko historia pamięta" a co jeśli umrzesz w trybie incognito?
Gniazdu tyka forum kijem.

Kahetabi

• User
    • View Profile
    • Twitter
« Reply #29 on: September 08, 2014, 16:50:26 »

Jestem za, lecz nie a samą nauką pisania lecz ogólnie za zapisywaniem informacji. Sporządzanie map czy dokumentów, jak dla mnie to trzeba się nauczyć.
Pages: 1 [2]