Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: [1] 2

Author Topic: Pismo  (Read 2540 times)

IAmBoskiM

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
Pismo
« on: December 27, 2013, 18:44:01 »

Skoro mówiono o czymś w stylu testamentu co się zapisuję to będzie istniało pismo (w okresie średniowiecza istniało już pismo). Jak sądzicie do czego będzie ono wykorzystywane? Ja myślę, że np. do:
- testamentów,
- zawierania pokojów (tylko na papierze, który nic nie znaczy, ale można),
- czegoś w stylu paragonów o ile będzie istniał reklamacja itp.,
- zapisywania ludzi, którzy są np. w senacie lub np. zapisywanie mieszkańców miasta,
- zapisywania ustaw itp.,
- zapisywania ludzi, którzy pełnią dane funkcje w polityce państwa bądź miasta jak np. król,
- zapisywania różnych wydarzeń państwa bądź miasta (coś w stylu historii),
- zapisywania wyroków sądu i czy np. wyrok został wykonany.
Nic mi już do głowy nie przychodzi, ale może o czymś zapomniałem. Macie jakieś pomysły?

Gniazdu

• User
    • View Profile
Odp: Pismo
« Reply #1 on: December 27, 2013, 19:05:42 »

To są sprawy organizacyjne, wszystko było w innych tematach a sam temat jest zbyt ogólny (multitemat).
A samo pismo jest oczywistością wymaganą choćby do magi czy utrzymania porządku.
"Po śmierci tylko historia pamięta" a co jeśli umrzesz w trybie incognito?
Gniazdu tyka forum kijem.

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #2 on: December 28, 2013, 14:39:33 »

"W okresie średniowiecza istniało już pismo"

O ja nie mogę! Człowiek się całe życie uczy. Ej, a powiedz mi. W starożytności istniało już pismo czy jeszcze tak nie za bardzo ?

Ajamaharis

• User
    • View Profile
« Reply #3 on: December 28, 2013, 16:21:46 »

począwszy od starożytności istniało wiele rodzajów pisma (supełkowe - majowie, obazkowe (piktograficzne) - egipt), jednak później przyjęło to bardziej zrozumiałą formę podobną do dzisiejszej

a co do tematy by offtopu nie robić:
jeśli chodzi o umiejętność pisania to moim zdaniem powinno się go uczyć (a nie że każdy umie od razu)

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #4 on: December 28, 2013, 22:19:19 »

...
...

Serio ? To może matematyki też się uczmy na serwerze. A jak będą gdzieś cyferki lub litery to pojawi się coś takiego "------------------------------------------"

Ajamaharis

• User
    • View Profile
« Reply #5 on: December 29, 2013, 03:52:38 »

...
...

Serio ? To może matematyki też się uczmy na serwerze. A jak będą gdzieś cyferki lub litery to pojawi się coś takiego "------------------------------------------"

bardziej chodzi mi tu o dostęp do bibliotek i książek. chyba do końca średniowiecza klasa chłopska nie miała dostępu do szkół ani nawet do możliwości podjęcia nauki czytania i pisania. nikt przecież nie rodzi się umiejąc czytać i pisać. tak samo jest z mówieniem.

z matematyką to też nie jest głupi pomysł. na co komu skarbnik, który nie umie dodawać?

co do tych kresek to niekoniecznie. nie jest chyba problemem czegoś takiego jak w gothic1/2. mam na myśli próbę użycia stołu runicznego lub alchemicznego bez umiejętności. w wielu przypadkach wystarczyłaby notyfikacja "nic z tego nie rozumiem", "nie wiem co tu pisze", "nie umiem tego przeczytać". zważ na to że nie wszystko musi być pisane zwykłym alfabetem. często stosowane są piktogramy (drogi ewakuacyjne, znaki drogowe).. nawet jak nie znasz języka to będziesz wiedzieć o co chodzi

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #6 on: December 29, 2013, 10:15:17 »

Mnie się podoba :D Zwłaszcza nauka już dawno zapomnianych języków, jakichś pradawnych kultur. Własnie jak w gothicu :D
Szukam Wysłannika Innosa... Znasz jakiegoś?

IAmBoskiM

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #7 on: December 29, 2013, 10:21:21 »

@Rahl Wiem kiedy powstało pismo... Gdy powstało rozpoczęła się starożytność. A twoja wypowiedź jest bezsensowna. Ja tylko stwierdziłem fakt, a Ty już się czegoś czepiasz. -.-
@Topic Wiele osób wtedy chyba nie umiało pisać i czytać. Uczenie się tego byłoby bardziej realistyczne. Mi pozostaje to obojętne. Wam nie musi.

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #8 on: December 29, 2013, 11:31:42 »

Nie no ludzie, nie przesadzajmy. Jakiś "starożytny język",  okej, niech będzie. W jakiś ruinach czy coś. No ale nie przesadzajmy że nasza postać ma się uczyć czytać. Co do alchemii czy innych rzeczy to mniej więcej będzie eksperyment. Każdy może wrzucić 20 liści różnych roślin do kotła ale co z tego wyjdzie dowiesz się po spróbowaniu a ewentualne odkrycie (Jak przeżyjesz) zapiszesz sobie w księdze alchemii którą sam piszesz. Kiedyś o piśmie chyba było na forum i gracze coś takiego odrzucili a teraz wraca i gusta się zmieniają...

Ajamaharis

• User
    • View Profile
« Reply #9 on: December 29, 2013, 12:37:39 »

@up2 emm, z tego co wiem to starożytność rozpoczęła się wraz z rozpoczęciem zasiedlania dolin wielkich rzek: rzym, egipt, indie, chiny, mezopotamia. pismo mój drogi znane było jeszcze przed starożytnością. najbardziej znanym miejscem gdzie można zobaczyć prehistorycznego "pisma" jest grota Chauveta we Francji.

@up to czy nauka pisma wejdzie to już zależy od twórców. ale stawiając na realizm to albo trzeba będzie wytłumaczyć skąd nasza postać umie czytać/pisać, albo ją tego nauczyć. chyba że wolisz naukę metodą prób i błędów...

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #10 on: December 29, 2013, 13:39:16 »

Chodzi mi o to że nauka pisma i matematyki to zbytnia przesada. A i owszem, mam prosty sposób by wytłumaczyć skąd nasza postać umie czytać. (No chyba że nie umiemy my sami) Załóżmy że wszyscy zaczynamy w cesarskim mieście. Wystarczy w tymże mieście umieścić "szkołę" i już wiadomo skąd nasza postać umie czytać i pisać.

Poza tym nauka czytania i pisania to moim zdaniem nie potrzebne zniechęcenie bądź głupota.

Pan_Lemur

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #11 on: December 29, 2013, 13:51:24 »

To już cios poniżej pasa... nauka pisania i czytania.... a co kurde ja pisać nie umiem? jako gracz? to jest zupełnie zbędne i frustrujące.
Nie przesadzajmy to nie symulator życia średniowiecznego (bądź starożytnego; zależy od twórców) chłopa ze wsi...
Zawsze powtarzam że nóż między żebrami rozwiązuje wszystkie problemy...

Nekrosathanick

• User
    • View Profile
« Reply #12 on: December 29, 2013, 14:06:34 »

A mi by się bardzo podobała umiejętność czytania i pisania. Jeśli ma być realistyczny, hardkorowy MMORPG, to niech będzie hardkorowy i realistyczny. IMO konieczność nauki pisania i czytania ciekawe urozmaicenie. Nie chodzi o to, by kreskować czat by się nie dało czegoś przeczytać, ale prosty komunikat znany z Gotika w stylu "Nie umiem czytać" by się nadał. Załóżmy, że żeby umieć przeczytać coś co napisał gracz albo chociażby książkę, muszę umieć czytać i pisać. Żeby samemu coś sporządzić, też muszę mieć taką umiejętność. Skill "czytanie i pisanie" to coś wspaniałego. Jestem jak najbardziej za.

Chciałbym taki właśnie trudny symulator.

@up: Jako gracz mogę chodzić na boks i grać postacią, która nie ma w ogóle skilla w walce pięściami. No co za problem? Dajmy umiejętność "czytanie i pisanie", żeby dało się otworzyć książkę bez komunikatu "Nie umiem tego przeczytać".

Pan_Lemur

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #13 on: December 29, 2013, 14:18:21 »

wybacz ale sztuka walki jest tu skrajnie nie adekwatnym przykładem. bo ja nie chodzę na boks ale znam teorię. co dalej nie sprawia że umiem boksować (moje ciało nie jest nauczone), natomiast jeżeli znam teorie matematyki to znaczy że umiem matematykę.

na naukę czytania i pisania mogę się zgodzić tylko wtedy jeżeli jej nauka będzie możliwa w 5 minut w każdym punkcie startowym. a do miejsca jej nauki odeśle nas npc jako OBOWIĄZKOWY quest dla nowych postaci.
Zawsze powtarzam że nóż między żebrami rozwiązuje wszystkie problemy...

Nekrosathanick

• User
    • View Profile
« Reply #14 on: December 29, 2013, 14:29:09 »

Może niech będzie łatwo dostępna, ale jednak nie obowiązkowa? Bo w końcu chciałbym mieć dylemat, czy lepiej płacić za naukę czytania i pisania teraz, czy może lepiej by było poczekać z tym i kupić sobie lepszy miecz.
Pages: [1] 2