Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Author Topic: Mandragora - kwiat wisielców (magiczna roślina)  (Read 1743 times)

Sel'bo

• User
    • View Profile
    • Altaron - polski projekt gry MMORPG. Zapraszam.
Mandragora - kwiat wisielców (magiczna roślina)
« on: December 14, 2013, 11:58:12 »

Ci, którzy z literaturą fantasy czy wierzeniami ludowymi są chociażby troszkę obyci już pewnie wiedzą co mam na myśli.

Dla mandragory (znanej również pod nazwą alrauny), a raczej dla jej korzenia przypisuje się często właściwości magiczne, medyczne i mistyczne. W wielu grach, filmach i przede wszystkim książkach napotkać możemy wzmianki o tej roślinie.

Mi najbardziej spodobał się opis i wpisanie jej w fabułę, w serii książek "Saga o Ludziach Lodu" (swoją drogą serdecznie polecam, jeśli ktoś ma czas na przeczytanie 47 części).

Do rzeczy jednak! Korzeń takowy z wyglądu przypomina ludzką sylwetkę. Właściciel, który posiada taki korzeń jest jakoby "chroniony" przez ten... artefakt? To może nie do końca pasujące słowo... Nie ważne.
Niemniej roślina ta nie bez kozery nazywana jest kwiatem wisielców. Wyrasta bowiem jedynie z rzadka pod szubienicami najgorszych przestępców, których krew z ran wsiąka w ziemie, przepełniając ją ogromem emocji, uczuć i ludzkiej duszy. W takiej ziemi, przy przychylnych warunkach ma możliwość wyrośnięcia właśnie mandragora.

No dobrze, ale jakie konkretne zastosowanie miałaby ta mandragora? Jako iż byłby to przedmiot niezwykle rzadki, sądzę iż powinna pełnić rolę "blessów". Czyli, gdy ktoś chcę obrabować bohatera, który ma przy sobie takowy korzeń nie może tego zrobić, lub może w bardzo ograniczonym zakresie. Mandragory bowiem są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i gdy ktoś obcy po nie sięga - te (jako iż są mistycznymi przedmiotami) poważnie go parzą, ranią.

Ale ale, żeby nie było tak pięknie - mandragory zwykle (choć z bardzo rzadka zdarza się inaczej) przywiązują się do ludzi o dobrym, prawym sercu. Po prostu dusza dawnego wisielca chcę jakoby wykupić w ten sposób swoje winy. Więc gdyby bohater posiadający korzeń popełnił szereg złych uczynków (zabijanie innych graczy bez powodu etc.) to roślina zaczęłaby go okaleczać, więc ten zmuszony byłby do wyrzucenia jej. Ma to ten plus, że "wysoko levelovi" gracze, mający ten rzadki przedmiot, nie robili by PA. Nie zabijaliby kogo popadnie, nie bojąc się konsekwencji. Po prostu mając swój drogocenny rynsztunek woleliby mieć nad nim patrona :).

Co do tych mandragor "złych" - wyrastałyby pod szubienicami najgorszych recydywistów i zbrodniarzy. I o ile same mandragory byłyby bardzo rzadkie to te... hmy... powiedzmy, że niewielu wierzyłoby w ogóle w ich istnienie. Przywiązywałyby się one do czarnych charakterów świata gry.

Cóż, ewentualnie przedmiot ten może dawać różne pozytywne bufy dla posiadacza. Chociażby minimalne zwiększenie szansy na zdobycie rzadkich przedmiotów lub szybsza regeneracja zdrowia.

Co więcej - korzeń jak i również kwiat tej rośliny miałyby szereg zastosowań w magii i alchemii jako składniki do najpotężniejszych wywarów i czarów. Można również powiązać szereg misji czy nawet osobny wątek fabularny.
Pomysłów mam tu wiele...
« Last Edit: December 14, 2013, 12:03:36 by Sel'bo »
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.

Oscar Wilde

Rahl

• User
    • View Profile
Odp: Mandragora - kwiat wisielców (magiczna roślina)
« Reply #1 on: December 14, 2013, 12:11:41 »

Wow. Jestem w szoku że przeczytałeś "Sagę o Ludziach Lodu". Osobiście muszę się pochwalić że sam ją przeczytałem jak i (Nie wiem czy podaję dobrze tytuł) "Saga o Czarnoksiężniku"

Z tego co pamiętam to większość rzeczy mówisz dość dobrze. Mandragora była wykorzystywana jako składnik alchemiczny oraz jako ochrona, dość zresztą silna ochrona, zwłaszcza przed magią gdzie była w stanie chronić osobę którą ją nosiła przed zaklęciami i urokami wroga. Trzeba też wspomnieć że większość mandragor były "złe", zwłaszcza że z reguły mandragorę miały osoby dość niemiłe. Jest tylko też coś o czym nie napisałeś. O tej "pierwszej Mandragorze". Która ogólnie była silniejsza od reszty i częściej służyła dobrym celom. Nie wiem czy ją wprowadzać czy nie. W zasadzie wystarczą te zwykłe i "złe" mandragory które z czasem, wraz z wykorzystywaniem, będą coraz silniejsze.

Pan_Lemur

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
« Reply #2 on: December 14, 2013, 13:18:15 »

Jedno Ale... Bohater taki musiałby w momencie przywiązania się naszego kochanego chwasta (btw słowo artefakt jak najbardziej pasuje :) ) musiałby przejść w tryb realistyczny.

ten artefakt jest zbyt potężny by zostawić gracza w trybie zwykłym.
Zawsze powtarzam że nóż między żebrami rozwiązuje wszystkie problemy...

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #3 on: December 14, 2013, 13:34:24 »

Moim zdaniem jest to dość ... Zły tok rozumowania. Takowy artefakt powinien chronić gracza więc, przynajmniej moim zdaniem, zamiast go wystawiać na ciosy i śmierć powinien on go raczej przed śmiercią chronić. Z drugiej strony taki artefakt jest pożądany jednak też zgodnie z książką (Chociaż nie trzeba się do niej odnosić) artefakt trzeba było kupić za mniejszą cenę niż został kupiony a osoba która nie miała komu ją sprzedać była zamieniana w upiora. A zabicie właściciela i przywłaszczenie sobie artefaktu sprawiało że był "wadliwy".

Nawet jeżeli miałby przejść już w takowy tryb realistyczny to powinno być takiego gracza trudniej zabić. Chociażby tak że nasz bohater będzie miał większą szansę na to że po "zabiciu" przejdzie w tryb konający. (???) W każdym razie w taki tryb że jest nazwijmy to, nieprzytomny a wróg nas widzi jako martwego. Czy coś takiego. Bądź że takowa mandragora stara się nas ratować. Przesyła część swej mocy żeby nasza postać się wybudziła i zaczęła się czołgać do najbliższego miasta w celu pomocy. Nie trzeba mówić że mandragora się nieco "zużyje". Np: Zostanie pozbawiona jakiegoś kawałka korzenia który mógłby zostać wykorzystany do ważenia mikstur.