Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Author Topic: Event na start świata  (Read 1451 times)

Cinek West

• User
    • View Profile
Event na start świata
« on: October 31, 2013, 18:19:41 »

Nie spotkałem się z tym, aby przy starcie MMO było w jakiś ciekawy sposób wytłumaczone skąd wzięli się ci wszyscy ludzi, którzy nagle pojawili się w świecie gry.
Pojawia się masa ludzi i każdy słucha tych samych NPC i wykonuje dla nich zadania zwykle nie mające nic wspólnego z sytuacją gospodarczą świata.

Pomyślałem że można by było dać odczuć fabułę graczom przez nacisk gospodarczy.
Konkretnie chodzi mi o brak żywności:

W cesarstwie zapanował kryzys, wielu sądzi że to wina złych rządów władcy, grupa anarchistów stale się powiększa.
Wydaje się że rozłam i wojna są nieuniknione, jednak jeszcze dzisiaj nie wiesz po której stronie się opowiesz.
Nie przybyłeś do stolicy aby chronić cesarza przed spiskowcami, twoim celem nie jest także wspieranie rebeliantów.
Przybyłeś tu jak wielu, prowadził was wola przetrwania, jednak spichlerze w mieście okazały są niemal puste.
To właśnie początek historii twojej, tobie podobnych, jak i całego cesarstwa.
Jednak teraz nie myślisz o sprawach cesarstwa, teraz potrzebujesz jedzenia...
Co zrobisz by przeżyć?

Serwer startuje, pojawiamy się w cesarskiej stolicy, nie mamy już niczego co można wymienić na jedzenie, a głód znowu powrócił.
Wyjaśnia to czemu nagle w mieście pojawiło się tyle osób i wszystko co jest z tym związane (ogólnie mówiąc chaos :D).

Mechanicznie to po prostu strasznie mało żywności w każdym miejscu z jakiego można ją kupić i jej wysokie ceny.
Zamiast standardowego ulepszania postaci będziemy zmuszeni walczyć o żywność (a to jak ją będziemy próbowali zdobyć ograniczy tylko nasza kreatywność),
dopiero najedzeni będziemy w stanie skutecznie poprawiać swoje umiejętności i oczywiście przestaniemy być narażeni na śmierć głodową :) .

Można zadać pytanie, kiedy event się skończy?
Otóż nie będzie to event, który zakończy się po dniu/tygodniu/roku, gracze sami go zakończą, kiedy przez ich działalność ceny pożywienia spadną do takiego poziomu,
że żywność przestanie być towarem luksusowym.
Jedyna różnica jest taka, że komunikat dla nowych graczy będzie wyglądał inaczej (zależnie od sytuacji w jakiej będzie znajdywał się na ten czas świat).

Porusza to kwestię jedzenia, miało być ono przymusowe ale nie w natarczywy sposób.
Wydaje mi się jedna że w postaci takiego eventu można by od razu przekazać graczom jak ciężko było by przetrwać bez jedzenia.
Można by to nawet nazwać samouczkiem, bo gracze uczyli by się przetrwania, które może się przydać stronie która przegra wojnę (niedobitki miałyby szanse przetrwać).

Dawno mnie tu nie było więc na forum jest jeszcze sporo pomysłów których nie znam, ale to bardzo mało prawdopodobne aby ten pomysł już się pojawił.
Przed następną fazą kreatywną jednak zamierzam przeczytać wszystkie tematy z tego działu, a widzę że ich tutaj sporo namnożyliście  ;D.
« Last Edit: October 31, 2013, 18:21:26 by Cinek West »

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
Odp: Event na start świata
« Reply #1 on: October 31, 2013, 19:13:47 »

Sandbox polega na tym, że to my sami obmyślamy fabułę dla nas samych (indywidualną). Wątpię, by pojawiła się jakakolwiek. Przybywamy z... No właśnie sam wymyśl skąd. A mnie taki event się nie podoba. Mógłbym w tym czasie zrobić mnóstwo ciekawszych rzeczy, a jeść i tak będę musiał.
Szukam Wysłannika Innosa... Znasz jakiegoś?

Cinek West

• User
    • View Profile
« Reply #2 on: October 31, 2013, 19:55:09 »

Elementy fabularne jakie tu zawarłem to:
Rebelia - tło fabularne opisana przez twórców
Kryzys - tło fabularne na podstawie którego mogła by powstać owa rebelia
Przybywam z... - tło odnoszące się do mas ludzkich, wiesz skąd się nagle tyle ludzi wzięło. Historia każdego z osobna może być niezwiązana, ale jeśli się ktoś zapyta: "Skąd tu tylu ludzi?" To można mu odpowiedzieć że sprowadził ich głód. - taki myk

Sandbox polega na tym, że to my sami obmyślamy fabułę dla nas samych (indywidualną). Wątpię, by pojawiła się jakakolwiek.

Jak już wspomniałem rebelia jest faktem wymienionym przez twórców.
Druga rzecz to że z połączenia MMORPG z Sandboxem to nie minecraft, przez wpływ graczy fabuła stworzy się sama.
Nie mówię że nie możesz mieć swojej indywidualnej wymyślonej fabuły, ale może ona szybko zostać zweryfikowana przez świat (głównie innych graczy  ;D).

A mnie taki event się nie podoba. Mógłbym w tym czasie zrobić mnóstwo ciekawszych rzeczy, a jeść i tak będę musiał.

Czy ja (event który wymyśliłem) każe ci coś robić? Nie mówię ci żebyś cały dzień lepił pączki z błota, a wieczorem je jadł  :D.
Możesz robić co chcesz, dostajesz ogólną fabułę możesz się do niej podłączyć albo robić co chcesz po swojemu.
Co zajmie ci tak wiele czasu? Zdobycie pożywienia? Będą tam o wiele bardziej czasochłonne zajęcia :) .

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #3 on: October 31, 2013, 20:09:31 »

Musi się więcej osób wypowiedzieć :D Pomysł jest ciekawe choć nie przypada mi do gustu. Dlaczego? Bo narusza moje wyobrażenie tej gry jak sądzę. Nie miej mi tego za złe  :) Brzmi to nie głupio. Zobaczę co powiedzą inni.

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #4 on: October 31, 2013, 20:28:22 »

A ja powiem iż to jest całkiem ciekawe. Przede wszystkim wiążę się to dość spójnie z główną fabułą o ile jakaś fabuła w sandboxach jest. (A jakaś drobna linia fabularna musi być) Fabuła ta jest o tyle dobra że ona nie zmusza nas do podjęcia jakiś konkretnych zadań. Gra nie daje nam jasno do powiedzenia iż masz zrobić to i to a raczej ogólnie wyjaśnia co się dzieje i daje nam kierunek jakiś działań na których możemy stawiać fundament fabuły świata gry którą już sami będziemy kreować.

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #5 on: October 31, 2013, 20:56:10 »

A jakby to miało działać? Ludzie są głodni i chcą jeść więc się buntują? Moglibyśmy się na to wypiąć i robić co tylko zechcemy?

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #6 on: November 01, 2013, 08:58:44 »

Ogólnie to ... Tak ? Wyobraź sobie że jest premiera gry. No i powiedzmy że w mieście cesarskim nagle pojawia się 50000 tysięcy gracze z czego tylko jakiś 1000 wchodziło na forum Enidust. No i co się dzieje ? Nigdzie nie m questa, niczego. A taka notka da im przynajmniej ogólną informację co się dzieje. Można też prócz tej notki dać o wiele ciekawsze wprowadzenie. Jakaś odrębna lokacja z NPC gdzie jest samouczek a ten nam gada co się dzieje itp.

A jak ktoś nie chce się buntować i trochę pomyśli to zbierze paru ludzi i za miastem zbuduje farmę. Albo nawet kilka farm i będzie zbijał kokosy. Albo inni ludzie będą w lesie polować/kłusować ;P

Ximos

• User
    • View Profile
« Reply #7 on: November 01, 2013, 09:55:44 »

Problem polega na tym że twórcy nie określili gdzie zaczynamy poza nazwą cesarstwo. Nazwa cesarstwo oznacza kraj który jest najpotężniejszy. Który decyduje o losach świata. Równie dobrze możemy zaczynać w 5 - 10 wioskach które będą na obrzeżach cesarstwa.

Cinek West

• User
    • View Profile
« Reply #8 on: November 01, 2013, 10:43:49 »

Koncepcja jest dosyć płynna, jeśli chodzi o wioski to wystarczy przedstawić sytuację z drugiej strony:

W cesarstwie zapanował kryzys, rośnie niezadowolenie społeczne, wielu obarcza winą władcę, grupa anarchistów stale się powiększa.
Wydaje się że rozłam i wojna są nieuniknione, jednak jeszcze dzisiaj nie wiesz po której stronie się opowiesz.
Nie przybyłeś do tej wsi aby utrzymać strefę wpływów cesarza,
twoim celem nie jest także szarzenie idei wolności z dala od posterunków straży.
Pola uprawne w tym rejonie kojarzone zawsze były z dostatkiem i jako jedne z niewielu przyniosły tego lata obfity plon.
Przybyłeś tu jak wielu, prowadziła was wola przetrwania, jednak w wiosce nie ma spodziewanej żywności,
armia cesarska kilka dni temu skonfiskowała ją na potrzeby stolicy cesarskiej.
To właśnie początek historii twojej, tobie podobnych, jak i całego cesarstwa.
Jednak teraz nie myślisz o sprawach cesarstwa, teraz potrzebujesz jedzenia...
Co zrobisz by przeżyć?

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #9 on: November 01, 2013, 11:38:40 »

Przemyślałem to nieco i teraz nie zgadzam się z moją wypowiedzią :D To nawet pasowałoby do mojego planu walki z Cesarstwem :) No i Cesarstwo musi mieć Cesarza, który na początku mógłby być NPC, a gracze obalą go i sami przejmą władzę.

GrimPumpkin

• User
    • View Profile
« Reply #10 on: May 28, 2014, 21:31:06 »

Jak dla mnie najlepszym tłem pod początek gry, może być fakt iż wszyscy gracze są mieszkańcami wyspy startowej, która odłączyła się od świata przed wybuchem Wielkiej Wojny, która pogrążyła cały świat, oprócz jedynej ostoi spokoju [naszej ww. wyspy]. Bratobójcza walka zniszczyła większość kontynentu, dając tym samym miejsce do żerowania dla potworów, które rozpełzły się jak plaga po całym świecie. Liczne konflikty na tle polityczno-religijnym podzieliły kontynent na wiele regionów, jeszcze bardziej je osłabiając. Znudzeni już spokojnym życiem na wyspie setki tysięcy poszukiwaczy przygód wyruszają na stary kontynent, w poszukiwaniu chwały, żądzy przygód, wiedzy,  a może nawet władzy i potęgi? Lecz ich podróż nie będzie łatwa, ze względu na liczne klęski które nawiedziły świat, oraz fakcie że nawet najpotrzebniejszych towarów jest jak na lek, a ich ceny są horrendalnie wysokie. Nie należy także zapominać o bestiach które panoszą się niemalże po ulicach miast. Ale czy to jest w stanie ostudzić zapał Poszukiwaczy?

Coś takiego, chociaż to bardziej opis świata niż eventu D:

Gniazdu

• User
    • View Profile
« Reply #11 on: May 28, 2014, 21:35:02 »

Ostudzę wasz zapał w ekipie Enidusta są scenarzyści którzy projektują świat, drobne wątki jak i wielkie i epickie eventy.
Sam fakt że jest "Inkwizycja Nondust jest organizacją, która przez swoje metody często zyskuje sobie wrogów. Większość z nich ogranicza się jednak do złorzeczenia. Tylko nieliczni poświęcają swoje życie walce z nią. Ci, którzy stracili najbliższych, stają się liderami ruchu oporu" oznacza koniec tego tematu, bo po co wymyślać jakieś eventy jak oni już dawno się tym zajęli?
"Po śmierci tylko historia pamięta" a co jeśli umrzesz w trybie incognito?
Gniazdu tyka forum kijem.

Matiis

• Administrator forum
  • User
    • View Profile
    • Enidust Official Website
« Reply #12 on: May 28, 2014, 21:55:32 »

Ostudzę wasz zapał w ekipie Enidusta są scenarzyści którzy projektują świat, drobne wątki jak i wielkie i epickie eventy.
Sam fakt że jest "Inkwizycja Nondust jest organizacją, która przez swoje metody często zyskuje sobie wrogów. Większość z nich ogranicza się jednak do złorzeczenia. Tylko nieliczni poświęcają swoje życie walce z nią. Ci, którzy stracili najbliższych, stają się liderami ruchu oporu" oznacza koniec tego tematu, bo po co wymyślać jakieś eventy jak oni już dawno się tym zajęli?

Propozycje są zawsze mile widziane. Oczywiście finalna forma (niemal na pewno) będzie się różnić, jednak takie tematy mogą nam pomóc zmodyfikować czy doszlifować aktualną koncepcję danego elementu.

IAmBoskiM

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
Re: Event na start świata
« Reply #13 on: August 16, 2015, 10:52:38 »

Drugi człowiek w historii, któremu udało zjednoczyć się cesarstwo. Po wielu wojnach domowych i zabiegach politycznych kraj nie jest już dłużej podzielony na osobne miasta-państwa, lecz znajduje się pod panowaniem tego właśnie człowieka.

Twój pomysł trochę do tego nie pasuje. Z opisu cesarza raczej jasno wynika, że nie ma żadnego kryzysu czy rebelii w cesarstwie. Można wymyślić coś innego, ale raczej nie powinno to mieć nic wspólnego z kryzysem w cesarstwie, bo takiego raczej ma na początku nie być.