Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: [1] 2

Author Topic: Trochę antyku chyba nie zaszkodzi  (Read 3142 times)

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
Trochę antyku chyba nie zaszkodzi
« on: October 14, 2013, 10:40:14 »

Czytam pewną książkę i bardzo zaciekawiła mnie grecka i rzymska kultura oraz ich styl walki. Chciałbym zobaczyć grecką falangę w bitwie, może nawet stać w pierwszym szeregu i odpierać natarcie wroga. Lub jej ulepszoną wersję - falangę macedońską, która była najgroźniejszą formacją starożytności. Stać na przeciw krwisto czerwonego, rzymskiego "żółwia". Jeździć rydwanem. Używać w bitwie spathy, gladiusa, sarysy lub popularnych w Grecji hoplonu i włóczni.

Jeśli chodzi o szyki bojowe. Z tym będzie ciężko, ale myślę, że razem znajdziemy rozwiązanie. Rzymska armia była bardzo zdyscyplinowana co pozwalało na potężne formacje. Gracze nie koniecznie tacy będą, a jeśli nawet by chcieli ciężko ustawić się równo. Tutaj przydałby się jakiś ciekawy system formacji bojowych, który pomógłby wyrównać i zewrzeć szeregi. Siłą rzymskiego żółwia stanowiła dość spora osłona przed strzałami co wymagało współpracy z kolegami z oddziału. Falanga działała w ciekawy sposób, trudny do stworzenia w grze, ale ciekawy. Opiszę macedońską. Wyposażona była w hoplony i długie włócznie (około 6 m długości) zwane sarysami. Składała się z 8 - 16 szeregów. Pierwsze kilka wyżynało wrogów, a tylne szeregi napierały na kolegów z przodu utrzymując szyk. Jednocześnie trzymali swoje sarysy pod kątem 45 stopni i lekko nimi machali spowalniając i odbijając strzały. Na miejsce każdego poległego żołnierza z pierwszego szeregu wchodził nowy z tyłu. Cóż mniej więcej opisałem jak to wyglądało. Grecka była podobna, ale używali krótszych włóczni. Tu macie linka do jej pełnego opisu.

http://www.histurion.pl/historia/starozytnosc/grecja/falanga_macedonska.html

Problem stanowi dyscyplina, zwarcie szeregów, a w przypadku falangi napieranie tylnych szeregów. Jeśli macie pomysły co do formacji, piszcie.
Szukam Wysłannika Innosa... Znasz jakiegoś?

TimiTim

• User
    • View Profile
Odp: Trochę antyku chyba nie zaszkodzi
« Reply #1 on: October 14, 2013, 10:57:31 »

Ciężko będzie z utrzymaniem szeregu i nie każdy lubi machać włócznią, ale pomysł fajny.

Podaj tytuł książki.;)

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #2 on: October 14, 2013, 11:28:28 »

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy o Grekach, a o Rzymianach kontynuacja serii Olimpijscy Herosi, bardzo ciekawe.

Właśnie o tym mówiłem, będzie to dość trudne do wprowadzenia, szczególnie falanga.

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #3 on: October 14, 2013, 21:04:48 »

Hmm, a gdyby tak stworzyć akademię, w której gracze będą się szkolić w starożytnej sztuce wojennej?

Zikes

• User
    • View Profile
« Reply #4 on: October 14, 2013, 23:02:04 »

moja odpowiedz dobrzy gracze w Mount & Blade da się to wszystko zrobić bez zbędnych mechanizmów tylko zgrani gracze ;)

lukash3k1

• User
    • View Profile
« Reply #5 on: October 15, 2013, 07:50:56 »

moja odpowiedz dobrzy gracze w Mount & Blade da się to wszystko zrobić bez zbędnych mechanizmów tylko zgrani gracze ;)

Bombowe, grałem w tą grę. ale czegoś takiego nie widziałem... Ale to prawda systemów specjalnie żadnych nie trzeba :D
"Żaden umysł ścisły z uniwersytetu nie stworzy tego, co stworzeni po to człowieku"

TimiTim

• User
    • View Profile
« Reply #6 on: October 15, 2013, 09:44:11 »

@RuskiBigosPL

Taka akademia była by fajna, ale założą ją raczej gildie i będą tam szkolić własnych ludzi.

Radh

• User
    • View Profile
« Reply #7 on: October 15, 2013, 11:17:50 »

W m&b jest widok tpp co ulatwia sprawe, w przypadku Enidust z widokiem fpp bedzie duzo trudniej ustawic rowny szereg itp, co nie znaczy ze nie mozna by próbowac.
Drogą do szczęśliwości jest robienie tego co się lubi i robienie tego co się nie lubi jeśli robi się to tak jak się lubi.

Ximos

• User
    • View Profile
« Reply #9 on: October 15, 2013, 14:24:43 »

Twój pomysł raczej nie wypali. NPC będą wymierającym gatunkiem w grze. Po pewnym czasie mogą wyginąć całkowicie więc po co tworzyć coś co będzie mieć zastosowanie tylko na początku gry.

lukash3k1

• User
    • View Profile
« Reply #10 on: October 15, 2013, 14:25:36 »

@Radh, to fakt widok tpp to na pewno ułatwia ale z fp też raczej da się to zrobić tylko zgranie musi być.
"Żaden umysł ścisły z uniwersytetu nie stworzy tego, co stworzeni po to człowieku"

TimiTim

• User
    • View Profile
« Reply #11 on: October 15, 2013, 14:34:52 »

z tą macedońską jest problem
Musisz  znaleźć 50 ludzi (tak myślę) bardzo ogarniętych, którzy będą chcieli walczyć  włócznią. Nie będzie to łatwe ;)

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #12 on: October 15, 2013, 14:39:39 »

Mi chodziło o graczy, a nie NPC. Ich nie brałem pod uwagę. Mówiłem to do Zikesa, gdyż raczej gracze nie zareagują równą linią po naciśnięciu cyferki na klawiaturze. Mówiłem o systemie, który pozwoli zgrać się graczom, aby utworzyli porządną formacje i zmiażdżyli wroga :D

Jeśli chodzi o akademię... Nie koniecznie gildie. Można zbudować jakiś budynek zebrać tam ludzi i szkolić ich razem.

@UP, myślę, że da się rade ;)

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #14 on: October 15, 2013, 16:14:13 »

Sorry Ximos, nie dopisałem tam "nie". Chciałem napisać nie sprawdzi się na NPC ;D
Pages: [1] 2