Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: 1 [2] 3

Author Topic: Jak nie strzelać z łuku.  (Read 2409 times)

AprilRayne

• User
    • View Profile
    • Quantum
Odp: Jak nie strzelać z łuku.
« Reply #15 on: September 29, 2013, 21:00:03 »

@2up
Ten fakt uznałem za wiadomy, lecz realia FRIENDLY FIRE wymagają znalezienia perfekcyjnej metody walki w grupie.

Przyjmuję tutaj że gracze nie będę szarą masą chłopów, a kimś pokroju najemników i władającym rzemiosłem wojennym na tym poziomie ( nie ukrywajmy, to gra dla hardkorów stary).

@up Tematem chciałem ruszyć was byście pomyśleli jak obejść Friendly Fire
Tak, jestem basistą w Quantum Brain, nie piszcie już z pytaniami -.-"

Zikes

• User
    • View Profile
« Reply #16 on: October 04, 2013, 14:34:30 »

nie obchodzić Friendly Fire jak najbardziej może być jesteś słabym łucznikiem to strzelisz koledze w głowę ;)

Mrocznyelfik

• User
    • View Profile
« Reply #17 on: October 04, 2013, 15:37:44 »

@AprilRayne To, że gra jest dla hardcorów nie znaczy, że każdy musi być dobry w walce :) Przecież  niektórzy mogą całkowicie ignorować wojaczkę dla rzemiosła ;)

Ale koniec offtopu :D Co do tematu to po co eliminować friendly fire? Przecież fajna jest to sprawa i będzie zmuszać do myślenia, a nie bezmyślnego strzelania :P
http://www.najemnicyenidust.pun.pl/forums.php - forum pierwszej gildii role-playing w grze Enidust. Zapraszamy!!! (Bez napisania podania, konta będą usuwane po upływie doby od momentu rejestracji)

maricn1998

• User
    • View Profile
« Reply #18 on: October 04, 2013, 17:02:30 »

Friendly Fire powinien być według mnie włączony . Czemu ? Bo ostatnio grałem w pewne mmorpg i zaistniała tam fajna sytuacj , mianowicie : strzał przeleciała przez głowe mojego przyjaciela trafiając przeciwnika , ten bug mnie po prostu . Za to w innym istniało coś takiego że strzała zatrzymywała się po trafieniu osoby z teamu , to mnie jeszcze bardziej rozwaliło , gdyż miałem już wrooga na strzała (mój exp  :'( )

humecio

• User
    • View Profile
« Reply #19 on: October 05, 2013, 12:52:37 »

Będzie tak jak w Gothic 3 i tyle :)

addios

• User
    • View Profile
    • GameNoLive
« Reply #20 on: October 22, 2013, 13:01:29 »

gniazdu i zikles w końcu ktoś kto zna sie na broni, może niech sie nie wypowiadają Ci ktorzy sie nie znają. Parabola kuszą rozwalające. A wg to jak trafisz kumpla to leży i kwiczy i kropka. Nie ma sie nad czym zastanawiać, takie teorie to zabieranie czasu twórcom niech będzie realnie i prosto do programowania, a zbytnie przesadzanie nad wytracaniem siły i wysokością paraboli wprost proporcjonalnej do siły uderzenia strzały to troche przesada. O ile dobrze pamiętam to lot po łuku miał zwiękrzyć zasięg strzału.

RuskiBigosPL

• User
    • View Profile
« Reply #21 on: October 23, 2013, 22:46:57 »

Nie czytałem całości. Zaraz idę spać:D Można zatrudnić budowniczych, którzy wybudują podesty dla łuczników. Oczywiście jak wspominano nie raz wykorzystywać teren jak tylko to możliwe :D
Szukam Wysłannika Innosa... Znasz jakiegoś?

addios

• User
    • View Profile
    • GameNoLive
« Reply #22 on: October 24, 2013, 09:45:13 »

o ile wiem to łucznicy byli najważniejsi ma początku bitwy strzelali pierwsze salwy zeby zmniejszyć liczebność wroga a później łapali za miecz i jazda. Ewentualnie wycofywali sie na wyższy punkt pragne przypomnieć ze miejsca na bitwy nie są przypadkowe a wy sie troche zainteresujcie techniką wojenną. A ja sie zainteresuje słownikiem.
« Last Edit: October 24, 2013, 09:47:39 by addios »

Pan_Lemur

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
« Reply #23 on: October 24, 2013, 10:07:11 »

o ile wiem najważniejsza na polu bitwy zwykle była... Konnica. jakby nie było to konnica potrafiła jedną szarżą złamać linie wroga. wybacz ale to nie łucznicy.
Zawsze powtarzam że nóż między żebrami rozwiązuje wszystkie problemy...

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #24 on: October 24, 2013, 10:54:01 »

Konnica ? W większości przypadków. Z reguły była w stanie przełamać linię przeciwnika o ile nie szarżowała pod górę (Poitiers 732) bądź miała korzystny teren ... Albo nie była to jazda francuska dowodzona przez idiotów i jeśli ci idioci nie stawali przeciwko kilka razy mniejszym siłom angielskim. Mój ulubiony przykład to bitwa pod Agincourt w 1415 roku. 6000 angielskich łuczników i rycerzy ( Z czego rycerzy było koło 800 ) a francuzów z tą twoja osławioną jazdą od 26000-36000 tysięcy. Z czego jazda stanowiła niemal połowę tych sił. I co się stało ? Doszło do rzezi którą dokonała mała, dobrze dowodzona i pełna motywacji do walki armia angielska. Warto wspomnieć że rycerzy było dość mało, te 800 rycerzy to też może być inna piechota niż herbowi a tylko herbowi liczyli się jako jeńcy. Łuczników w wyniku złapania zabijano bo nie stanowili żadnej wartości.

Poza tym kawaleria mimo dużej masy i siły przebicia nie nadawała się do walki na każdym terenie i nie była tak elastyczna jak piechota.

A co do strzelania z łuku. Wykorzystanie terenu, dobre ustawienie żołnierzy na początku a później stosowne manewrowanie w trakcie bitwy oddziałami łuczników oraz włączony friendly fire zmusi graczy do właściwego stosowania łuków i kusz.

addios

• User
    • View Profile
    • GameNoLive
« Reply #25 on: October 24, 2013, 11:44:42 »

W końcu ktoś sie ze mną zgadza. Planowanie i strategia to klucz do zwycięztwa.

Pan_Lemur

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #26 on: October 24, 2013, 13:10:51 »

dobrze znam tą bitwę. cóż nie przeczę że łuki mają znaczenie. ta bitwa była jedną z niewielu gdzie rzeczywiście wygrały ją łuki. francuzi byli zbyt zadufani i pewni swoich możliwości żeby zauważyć pułapkę w którą się wpakowali. Dodatkowo to były długie łuki angielskie które nie miały problemu z przebiciem zbroi płytowych. czyli szkoleni łucznicy.
bitwa ta jest skrajnym przypadkiem

natomiast to co napisał Addios:

o ile wiem to łucznicy byli najważniejsi ma początku bitwy strzelali pierwsze salwy zeby zmniejszyć liczebność wroga a później łapali za miecz i jazda. Ewentualnie wycofywali sie na wyższy punkt pragne przypomnieć ze miejsca na bitwy nie są przypadkowe a wy sie troche zainteresujcie techniką wojenną. A ja sie zainteresuje słownikiem.

mówi raczej nie o łucznikach samych w sobie tylko poborowych którym dano tani łuk do ręki i powiedziano jak strzelać by trafić we wrogi oddział. szkolenie łucznika trwa latami i kosztuje, byli zbyt cenni by go rzucać do walki wręcz.

szkolenie łucznika angielskiego trwało od 8 do nawet 12 lat sam łuk miał 1,8m do 2m i siłę naciągu 120 funtów (koło 60 kilogramów)

oddziały łuków "Poborowych" odgrywają raczej rolę psychologiczną, łamią morale, niż zadają rzeczywiste straty. zwykłą przeszywnica  wystarcza żeby zatrzymać strzałę z takiego łuku. grad strzał skutecznie szerzy w niepokój w innych formacjach wojska poborowego, natomiast szkolone wojsko jest już świadome że takie strzały niewiele robią człowiekowi z hełmem i chociażby przeszywnicą.

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #27 on: October 24, 2013, 13:17:41 »

Szkolenie łucznicze też zależy jakie. Jeżeli chłop ćwiczył raz w tygodniu strzelanie z łuku a w Anglii był takowy obowiązek to nic dziwnego że szkolenie trwało 12 lat. Poza tym nie ćwiczono strzelania pojedynczego łucznika a całej formacji. W wyniku tego wystarczyło nauczyć żołnierza jak trzymać łuk i kilku komend które miały odpowiadać za kierunek, kąt i siłę naciągu strzały. Resztę dokonywał oddział. Jedna strzał nie wyrządzi wrogowi szkód ale już 100 strzał które spadają jednocześnie to sam efekt psychologiczny. Jeszcze trzeba wziąć pod uwagę fakt że w ciągu minuty może spaść od 600-1200 strzał. Nie każda musi trafić ale nawet jeśli 25% trafi w wizjer bądź złączenia zbroi czy zrani wroga to już jest osłabienie wroga. Poza tym wątpię że przy dobrym zgraniu i łukach same rany będą stanowić tylko 25%. Sądzę że straty mogą być wyższe.

Pan_Lemur

• User
  • **
    • View Profile
« Reply #28 on: October 24, 2013, 13:30:56 »

powiem prosto:
oddziały łuków angielskich to wojsko zawodowe szkolne 5 dni tygodniu. spędzali 6 - 8 lat by nauczyć się naciągać łuk.
i 2 - 4 lat by strzelać w formacji w dobrym tempie i do tego celnie.

chłopi rzeczywiście mieli obowiązek w anglii szkolenia łuczniczego raz w tygodniu i to właśnie były te oddziały poborowe.

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #29 on: October 24, 2013, 14:30:30 »

Może i tak może i nie. Tak czy siak wątpię żeby w Enidust nauczyć oddział walczyć to będzie aż 12 lat. Sądzę że może zajmie to od 1-3 miesięcy. Aż takiego realizmu nie będzie jak sądzę.
Pages: 1 [2] 3