Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Author Topic: Studia za granicą?  (Read 1842 times)

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
Studia za granicą?
« on: January 10, 2017, 21:43:14 »

Witam.
Ostatnio strasznie mnie kusi, żeby studiować za granicą. Oczywiście mam do tego kilka lat, ale o takich sprawach lepiej myśleć wcześniej.
Studiował z Was ktoś za granicą? Jak tak, to miło byłoby poczytać o Waszych doświadczeniach z tym związanym.
Jeśli nie studiowaliście to powiedźcie co o tym myślicie :)
Jeśli ja miałbym studiować to wybrałbym coś pod programowanie.

IstvanPL

• User
    • View Profile
    • AlbionOnline Polska
Re: Studia za granicą?
« Reply #1 on: January 16, 2017, 23:02:10 »

Jeśli rozpatrujesz to także w kwestii przygody to w sumie się opłaca.

Jeśli natomiast wychodzisz z założenia, że zagraniczne uczelnie lepiej Cię wykształcą to uwierz mi, że to jaką uczelnię skończysz nie ma żadnego znaczenia :P

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #2 on: January 17, 2017, 16:23:34 »

Jak najbardziej patrzę na jako świetną przygodę.
A co do uczelni... Mogę kierować się tylko logiką. Myślę, że pracodawca lepiej by patrzył na to, że ktoś studiował za granicą. Nie tylko z samego faktu, że uczelnie jest lepsza czy nie, nieważne. Ale nie każdemu studentowi się chce coś takiego ogarnąć, nie każdy ma jaja żeby wyjechać za granicę, więc myślę, że jest to spory plus.

Schept

• New user
    • View Profile
« Reply #3 on: January 17, 2017, 17:17:28 »

Ja kiedyś miałem zamiar studiować za granicą, jednak ostatecznie jednak postanowiłem zostać w Polsce. Stwierdziłem, że ewentualnie jak będę chciał troszkę za granicą postudiować, to zawsze można sobie na jakiś ERASMUS wyjechać... Co do studiowania za granicą, to musisz sobie rozważyć wszystkie plusy i minusy. Co do plusów to już sobie odpowiedziałeś ;) Nadmienię tylko, że moim zdaniem nie we wszystkich zawodach miejsce studiowania jest tak ważne ;) Na przykład w (prawdopodobnie) moim przyszłym zawodzie informatyka, myślę że o dużo większe znaczenie ma doświadczenie oraz ilość dobrze opanowanych technologii. I przy doświadczeniu nie koniecznie mam na myśli pracę (bo przecież któraś musi być pierwsza), ale uczestnictwo w innych ciekawych projektach, których efektem jest działający program. Tak więc uczelnia to nie wszystko ;) Zwracaj też uwagę jakie inne możliwości rozwoju oferuje Ci dane miejsce. Co do minusów, to na przykład koszty. Wyjeżdżając na studia za granicę, najprawdopodobniej zapłacisz za nie całkiem sporo... No i odległość od domu, też może być dla niektórych kłopotem.

Michał Nitecki

• Muzyk
  • User
    • View Profile
    • Moja strona muzyczna
« Reply #4 on: January 17, 2017, 23:35:39 »

Na zachodzie nie patrzy sie na papier. Patrzy sie na to kto co umie. Przynajmniej w zawodach takich jak Informatyk, programista czy inne tego pokroju. Nawet w Polsce powoli zaczyna byc podobnie. Co innego prace na magazynach (uprawnienia na wozki widlowe itd) ale mniejsza. Studia oczywiscie sa duzym plusem ale wazniejsze jest doswiadczenie i wiedza teoretyczna. Wybaczcie za brak polskich znakow. ENG keyboard. Powodzenia :))

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #5 on: January 18, 2017, 19:30:50 »

Żeby było jasne. Ja kieruję się na programistę. Zacząłem się uczyć 2 lata temu (no, 1,5). W tym roku kończę 18 lat. Nie będę wam kazał się wysilać - jak zacząłem się uczyć to miałem 16 lat.
Myślę, że to dość wcześnie i do czasu studiów już coś tam będę trochę umiał (uczę się tylko C++, ale powoli będę się zabierał do czegoś innego).
Znajomy zaczął się bawić w "programowanie" w podstawówce. W technikum nauczyciel zauważył jego talent i załatwił mu pracę w Krakowie. A teraz ważna część. Zarabia 6000zł. Nie wiem na jakim stopniu jest. Senior, junior. Nie wiem, ale mówi, że jak na to stanowisko to zarabia mało. Zaczął robić studia bo powiedział, że to mu się opłaci i zarobki będzie miał wyższe. Doświadczenie ma, ale jednak papierek też robi robotę ;) Przypominam, że po szkole też można ogarniać coś w domu do swojego portfolio. Może nie jest to doświadczenie w pracy, ale myślę, że może w jakimś stopniu takowe zastąpić.
Pieniądze to raczej nie problem. Nie jestem zamożny od razu pragnę podkreślić bo to zapewne pomyśleliście :D Taki średniak. Jednak, np. w UK ludzie pracują. Ponoć łatwo dostać pracę na pół etatu czy ileś tam i to spokojnie starczy.

Michał Nitecki

• Muzyk
  • User
    • View Profile
    • Moja strona muzyczna
« Reply #6 on: January 20, 2017, 00:23:15 »

Ja mieszkam w UK aktualnie i powiem w ten sposob. Za najnizsza krajowa (£7.20ph) na pol etatu da sie oplacic wynajety pokoj i wyzywic ale nic poza tym. No chyba ze ktos jedzie na zupkach  chinskich po 40p caly czas. W zasadzie jesli do pracy robi sie kilka kanapek a po pracy idzie sie na hamburgera z frytkami i cola (£2.50 za caly zestaw) to moze nawet by zostalo cos na odlozenie. Ale co dzien jesc te swinstwa - nie polecam. Pewnego razu poszedlem do TFC (taka 'ciapacka' podroba KFC) to ekhm. Z toalety nie wychodzilem przez caly nastepny dzien takze... W kazdym razie, bo zaczalem odbiegac od glownego watku, z cala pewnoscia moge potwierdzic fakt iz da sie mieszkac w UK pracujac na pol etatu.

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #7 on: January 20, 2017, 17:42:39 »

Orientujesz się mniej więcej czy jest tam dużo polskich studentów czy raczej nie?