Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Author Topic: Biała i czarna magia.  (Read 847 times)

Vroy

• User
    • View Profile
Biała i czarna magia.
« on: August 02, 2013, 14:43:28 »

Witam,
O tuż wpadłem na pomysł, że jeżeli w Enidust ma istnieć magia ( zapewne biała magia, typu kula światła, magiczne uleczenie rany, błogosławieństwo ), to czy nie było by ciekawie, gdyby istniała też czarna magia ( ktoś władający czarna magią byłby silniejszy, ale także byłby celem żołnierzy, łowców głów. Nie myślę tu o czymś takim jak jeden gracz który równa z ziemią całą wioskę, ale takin który może rzucić klątwę, podpalić coś za pomocą dotyku itp. Ciekawe było by w tedy to gdyby właśnie tacy mroczni kultyści, większą grupą mogli zdziałać coś co zagroziło by światu gry, typu nagła zima w środku lata itp. A wtedy biali magowie, wraz z rycerstwem itp. ruszyli by im przeszkodzić.
Co wy o tym myślicie?

Rahl

• User
    • View Profile
Odp: Biała i czarna magia.
« Reply #1 on: August 02, 2013, 14:52:12 »

Na wstępie chciałbym powiedzieć że nie ma magii "białej" i magii "czarnej". To dziwne... Jak można nazwać jakiś byt (W sensie rzecz) że jest zły ? Czy miecz jest zły bo zabija ludzi ? Nie. To osoba która zabija ludzi tym mieczem jest zła. Więc magia po pierwsze nie powinna dzielić się na białą i czarną ale magowie powinni się raczej dzielić na białych i czarnych. Bądź "jasnych" i "ciemnych". Poza tym i to nie było by dobre ich określenie bo nawet "jasny" mag może umieć coś co umieją 'ciemni" więc maga będzie się określało raczej po tym jak sam wykorzystuje moce które są mu udostępnione.

Poza tym. Magia jest już chyba z grubsza ustalona. Ma się opierać na pyle chociaż nie wiem dokładnie jak. Co nie zmienia faktu że pomimo tego iż twój pomysł ma mankament z powodu drobnego szczegółu jest akceptowany z mojej strony. Chociaż podpalanie czegoś dotykiem raczej nie pasuje mi do Mrocznego Maga to klątwy i przekleństwa już jak najbardziej. Oczywiście można by tu było się rozpisywać jakie to klątwy itd. Ja sądzę że powinny to być raczej jak najprostsze: Osłabienia graczy, niszczenie plonów itp.
A co do nagłej zimy w środku lata ;d Nie sądzę że Czarni by się jakoś chwalili że w tym i tym miejscu zrobimy to i to i jeśli chcecie nam przeszkodzić to zapraszamy. Ja to bym inaczej zrobił jednak pomysł ... Akceptywalny z mojej strony. (Jest takie słowo?!)

Rohnar

• User
    • View Profile
« Reply #2 on: August 02, 2013, 15:05:22 »

Ja bym wolał myśleć o bardziej rozbudowanym schemacie magii. Nie ograniczającym się do samej bieli (dobro) i czerni (zło). Nie wszystkie czary służą do pielęgnowania życia lub jego szkodzeniu, czy odbieraniu.  Są też zupełnie neutralne rodzaje. Magia żywiołów jest poniekąd neutralna, choć można ją uznać za destruktywną. Występują też takie typu jak iluzja, magia krwi. Typowe rozbudowane systemu RPGów. Czarna magia to magia plugawiąca, typowo koncentrująca się na manipulacji, a także zadawania śmierci oraz bólu. Nekromancja, demonologia, poniekąd również magia krwi, (którą większość osób, także w pewnym stopniu ja traktujemy jako coś jednak odrębnego) magia zniszczenia. Więc nie każdy, kto używa czarów, a nie jest kapłanem, nie powinien być uznawany za maga ciemności, czy cokolwiek miałeś na myśli. Znajdą się pewni tacy, którzy skupią się na magii żywiołów, będą czarodziejami do wynajęcia, bla, bla. Nie będzie można ich tak łatwo zaszufladkować.

Co do takich dalekosiężnych i potężnych czarów jak wywołanie zimy.. Takie czary powinny być owiane nazwą legendarnych i bardzo trudnych do nauczenia. Gdzie manuskrypty były w ilościach pojedynczych sztuk rozsianych po całym świecie i wymagały by współpracy wielu silnych czarodziejów oraz specjalnych przyrządów (kręgów, artefaktów). Według mnie magia powinna być trudną sztuką w tej grze, a jej siła nie powinna być przesadzona jak w większości fantasy. Powinny istnieć pewne ograniczenia, z magią nie można zrobić wszystkiego i nie można opanować wszystkich aspektów tej..sztuki?. Każdy rodzaj magii, taki jak magia światła oraz magia krwi powinny być traktowane jak zupełnie inne umiejętności - jak alchemia oraz walka bronią białą. Zaniedbywanie sztuki światła, na rzecz tej drugiej, powinno sprawiać, że pierwsza zanika. Nie chciałbym po pół roku gry wejść do świata i zobaczyć, że lata tu pełno  arcymagów.
« Last Edit: August 02, 2013, 15:09:38 by Rohnar »

Vroy

• User
    • View Profile
« Reply #3 on: August 02, 2013, 15:08:02 »

Otóż magia dziali się na białą i czarną. Biała magia to jak wspominałem czary mające pozytywny efekt na otoczenia i osoby się tam znajdujące. Czarna magia natomiast ma wpływ negatywny. Masz racje, że to od maga zależy jak tej magii używa, jednak, żaden zły/czarny czarodziej nie będzie używał kuli światła, a żaden dobry/biały nie rzuci klątwy. Magów w grze będzie można podzielić na takich z akademii magi, którzy powinni być dobrzy i służyć ludziom i takich którzy zostali uczeni przez innych magów, bądź są samoukami. We wszystkich tych wypadkach to gracz zdecyduje jakiej magii będzie się uczył i jakim magiem zostanie. Z góry wiadomo, że ktoś kto skończył nauki u czarnoksiężnika ukrytego w górach nie będzie potrafił tyle co uczeń akademii, ale będzie za to znał inne czary.

Pisząc ten temat i mając na względzie to, że Enidust ma być grą realistyczną wzorowałem się na książkach takich jak:
Księga magii i zaklęć-Abyss Alan
Wielka księga białej magii- Abyss Alan
Które osobiście przestudiowałem.

Mówiąc o magii nie mam na myśli magii z innych gier RPG, nie chodzi mi o obszarowe deszcze meteorytów,a pobłogosławienie żołnierzy idących na wojne.
« Last Edit: August 03, 2013, 00:18:13 by Mistrz Ignis »

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #4 on: August 02, 2013, 15:14:58 »

Doprawdy żaden czarny mag nie użyłby kuli światła ? Spekulowałbym w tym momencie. Jako szanujący się mag (A bardzo, ale to bardzo często gram magami w RPG bądź RP) nie zniżyłbym się do czegoś takiego jak użycie pochodni w celu oświetlenia sobie okolicy. (Nawet w Gothicu specjalnie zmarnowałem PN żeby się nauczyć światełka mimo iż w GD było światło w ciele paladyna) Poza tym to że ktoś uczył się magi u nekromanty nie definiuje go jako złego maga bądź skoro umie magię zniszczenia jest zły. Prosty przykład: Dochodzi do napadu na np: Karawanę. W okolicy pojawia się mag umiejący nekromancję/magię zniszczenia i rusza on na pomoc karawanie. Dzięki temu jest dobry jednak musiał wykorzystać "złą" magię do czynienia dobra. I co, teraz członkowie karawany spalą go na stosie ? Jakoś nie sądzę.

Oczywiście nie sądzę żeby nekromanta w służbie dobra był wstanie nauczyć się wszystkich zaklęć ze szkoły "dobra" (Jakie złe i kiepskie określenie!) Co nie zmienia faktu że nawet jeśli była by akademia magiczna (W co wątpię. Ja wolałbym wziąć sobie ucznia i go szkolić) To nie zmienia faktu że ludzie którzy z niej wyszli nie wykorzystali magii do własnych celów! Nie zmienia też faktu że może być nie wielu nekromantów w służbie dobra. Ja wolę być osobą (Nawet jako mag) po stronie zwycięskiej. Więc bez względu na to czy ktoś robi "za dobro" czy "za zło" dołączę do tej która jak sądzę, wygra.

@UP. Edytuj + Gdzie można znaleźć te książki ?

Vroy

• User
    • View Profile
« Reply #5 on: August 02, 2013, 15:21:27 »

Masz słuszność, każdy użyje magię do własnych celów, ale teraz popatrz. Jesteś kowalem w małej wiosce. Wieziesz świeżo zrobione zbroje. Napada na ciebie banda złodziei. Pomaga ci:
A) Czarodziej, który przewraca ich na ziemie czarem mdlenia nóg.
B) Czarodziej, który przywołuje 2 trupy z ziemi, które następnie zabijają lub okaleczają łotrzyków.

Pamiętaj jesteś tylko kowalem w małej wiosce i moim zdaniem widząc 2 trupy toczące walkę z łobuzami pragniesz przekazać te nowiny pobliskiemu kapłanowi.

Książki możesz poszukać w dobrych księgarniach, na pewno znajdziesz w internetowych sklepach.

Mistrz Ignis: mam lepsze rzeczy do robienia na forum niż poprawianie zdublowanych postów. Jeśli jeszcze raz się to powtórzy, dostaniesz warna.
« Last Edit: August 03, 2013, 00:19:45 by Mistrz Ignis »

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #6 on: August 02, 2013, 15:32:53 »

Co nie zmienia faktu że:
a) Nadal robisz double posty zamiast ich edytować.
b) Że mag wykorzystując swoje ciemne sprawki ratuje zwykłego człowieka co znaczy że wykorzystał swoją magię w celu dobra. A to że przy okazji zabił bandytów zaoszczędzi masę papierkowej roboty w sądzie i zeznań świadków.