Tak czytam, więc wtrącę swoje 3 grosze, bo akurat jestem w temacie.
Mamy kilka typów Łuków i kusz nie zapominajmy o tym. Mamy łuki krótkie, które nigdy nie przebiją płytówki, lekkie kusze z drewnianym i stalowym łuczyskiem, które też tego nie zrobią. Mamy też ciężkie kusze ze stalowym łuczyskiem, które już coś mogły przebić i były dość celne, oraz długie łuki, które też potrafią przebić pancerz jeśli posiadamy odpowiedni grot na strzale.
Ogólnie można to scharakteryzować tak:
-lekki łuk, średni zasięg, nie przebija płyty, wymaga umiejętności(silne ramiona), duży rozrzut, łatwy do zrobienia, duża szybkostrzelność, można używać konno, jakieś 12 strzał na minutę, może nawet więcej, zależy od naciągu(chodzi o strzał celowany)
-lekka kusza, mały zasięg, nie przebija płyty, nie wymaga dużych umiejętności(wystarczy wiedzieć co nacisnąć i którą stroną celować), długie ładowanie, jakieś 6 strzałów na minutę, ładowanie ręką, można używać konno, bez problemu można trzymać broń w przygotowaniu i wyczekiwać celu.
Mocniejsze odpowiedniki, opiszę tylko różnice:
-ciężka kusza, średni zasięg, przebija płytówkę(*ale), nie da się użyć jej konno, nie wymaga dużych umiejętności, wymaga za to sporej siły przy ładowaniu(szybkie machanie korbką jest męczące), bardzo długie ładowanie, 3 strzały na minutę. Droga. Trzymanie broni przygotowanej już nie jest takie proste bez podpory.
-długi łuk, bardzo duży zasięg, może przebić pancerz(*ale), nie da się używać konno(tzn jest to utrudnione), wymaga dużej siły i umiejętności, jakieś 8 strzał na minutę(łuk z bardzo dużym naciągiem, oraz strzał celowany).
*ale- uważam że i kusza i łuk miały podobne parametry przebijania płytówki, jednak łuk może tego dokonać w odległości (mniej więcej)30 metrów, a kusza może nieco więcej. Chodzi tutaj oczywiście o przebicie i uszkodzenie ciała.
Fajnie by było uraczyć system lotu pocisku, który przebije pancerz na mniej więcej takim dystansie, a im większy zasięg tym efektywność mniejsza. Na większym dystansie zawsze można ubić konia pod rycerzem, a ten może nawet złamać sobie kark.
Warto pamiętać też o tym że jedynie płytówka mogła się skutecznie opierać strzałom i bełtom, im lepiej wykonana tym większa szansa na rykoszet lub odbicie się pocisku. Samo odbicie mimo wszystko oddaje sporą cześć energii i pozostawia jakieś ślady na pancerzu, może nie jest tej energii tyle by uszkodzić jakieś organy lub przewrócić oponenta, ale nadal może takiego rycerza wytrącić z równowagi.
Kolczuga natomiast nie potrafi oprzeć się pociskowi, może jedynie kolczuga o gęstym splocie, na jakieś bardzo dużej odległości, powiedzmy podczas deszczu strzał, może...
Crafting:
Prosty łuk można sobie zrobić samemu, natomiast do jakiegoś dobrego łuku potrzebny jest już dobry rzemieślnik. Natomiast kuszę nawet najprostszą trudno zrobić samemu, stąd różnica w cenie pomiędzy łukiem a kuszą.
Skill a efekty na polu walki:
Do nauczenia się strzelania łukiem potrzeba dużo czasu i dużej siły, efektem takiego treningu jest żołnierz który potrafi zalać wroga strzałami, może nie celnie, ale w dużej ilości co powinno odstraszyć gracza ryzykującego utratą swoich przedmiotów nim zacznie się właściwa walka. Ważne tutaj powinna być i siła i ogólne obycie z bronią. Im więcej siły tym większy naciąg, dalszy strzał i większe obrażenia.
Z kuszą jest prościej, nie wymaga jakiejś specjalnej siły czy dużego obycia by umieć kogoś ubić. Ogólnie skill nie powinien wpływać na obrażenia, jedynie na celność, jakieś ogólne obycie z bronią, oraz co ważne szybkość ładowania, tutaj ważna też będzie siła, ale nie tak jak w przypadku łuków.
Kiedy zabija:
Strzał w głowę i bebechy kończy żywot, w kończyny utrudnia dalsze funkcjonowanie. Konia można ubić natychmiast strzałem w okolice nosa, lub w nogi(przewraca się i łamie kark). Strzały w serce i inne partie ciała, nie zabijają od razu, konny może jeszcze kilka razy oddać nim koń zdechnie.
Pozdrawiam.