Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: [1] 2

Author Topic: Zwoje, książki  (Read 2725 times)

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
Zwoje, książki
« on: July 05, 2013, 18:09:27 »

Książki:
+:Bardzo dużo stron do zapisania, nie potrzebujemy podstawy do pisania w nich, przydatne gdy chcemy napisać to co wymieniłem poniżej
-:Ciężkie (nie zmieścimy ich całych setek w plecaku).
Kupujemy książkę (pustą) i pióro i możemy w niej pisać wszystko co nam się podoba, opisać swoją przygodę i potem sprzedawać ją na bazarach, moglibyśmy wydać książkę pt. "Podstawy alchemii", "Opisy stworzeń", lub wszystko co sobie zażyczymy my, lub nasi wielcy fani, nasi czytelnicy ;)
Zwoje:
+:Tańsze niż książki, mniej ważą, można ich więcej pomieścić pod ręką,
-:Musimy mieć stół, kamień, jakąś podstawę by w nich coś napisać, nie dużo w nich pomieścimy, dobre do pisania np. receptur.
Jest to gorszy odpowiednik książki, niższa cena, większa dostępność robią swoje. Jest to dobre gdy wykonujemy jakiegoś questa i zapisujemy sobie co trzeba zrobić (oryginalny pomysł w innych grach zastąpiony przez samo-zapisujący dziennik zadań lub coś podobnego).

Cinek West

• User
    • View Profile
Odp: Zwoje, książki
« Reply #1 on: July 05, 2013, 20:57:06 »

Książki: samo pisanie jeśli by miało być realne to napisanie książki trwało by długo, a co dopiero wydawanie seryjnych poradników, a posiada to przynajmniej 2 słabości. Po co kupić książkę skoro wystarczy poszukać jej treści w internecie (ktoś na pewno by wrzucał treści książek, a inni by je czytali), Po co trzymać księgę z sekretnymi przepisami jeśli ktoś nam może ją ukraść (lepiej zapisać sekrety nie w grze a w pliku na dysku),są to standardowe na linii świat gry - świat rzeczywisty.

Zwoje: to widzę w postaci gazet (dosyć prawdopodobne że ktoś by stworzył gazetę) sprzedawanych na rynkach i w postaci zleceń, jakaś tablica ogłoszeń na której można powiesić zwój ze zleceniem, albo w postaci ulotek (ze zleceniami albo też "promocja !!!") które wciskano by przechodniom.

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #2 on: July 05, 2013, 21:13:14 »

Tak, gazety to fajna sprawa, jesteś na innym kontynencie, chcesz wybudować dom i potrzebujesz kamieni. Co zrobić jeżeli chcesz zaoszczędzić? Szukasz promocji w gazecie. To by była bardzo fajna sprawa. Ale książki, człowieku klimat to nie jest popatrzenie w necie, lecz wracasz do domku i przy świetle ognia piszesz książkę. Myślę żeby się znaleźli ludzie którzy by chcieli pisać swój dziennik :)

Kejster

• User
    • View Profile
    • SoundCloud w wykonaniu Kejstera :)
« Reply #3 on: July 05, 2013, 21:48:19 »

Popieram Lisza555 jak i Ciebie Cinek. Ja bym tutaj znalazł kompromis: Książki to dobry pomysł, lecz jak Cinek zauważył, większość danych będzie jednak w necie lub wspomnianym dysku, żeby przez dłuższy czas zachować manufakturę na wynaleziony np. eliksir, lecz pomysł z dziennikami/pamiętnikami wydaje się ciekawy i czuć przy nim powiew świeżości. Pokazałoby to jak poszczególni ludzie widzą różne aspekty gry (oczywiście jeśli chcieliby to zapisać i ewentualnie później sprzedać) :)
Pasja i wytrwałość prowadzi do rzeczy wielkich, o których marzono od wieków.

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #4 on: July 05, 2013, 22:11:30 »

Już widzę takiego trola- napisał w swojej książce przepis na rzekomy napój siły( oczywiście to trucizna :D ), jakiś cwaniaczek mu ją kradnie i... trup.  Myślę, że jak ktoś znajdzie dobry przepis, to nie będzie chciał się z tym dzielić-przynajmniej nie za darmo

Cinek West

• User
    • View Profile
« Reply #5 on: July 06, 2013, 03:30:19 »

Ale książki, człowieku klimat to nie jest popatrzenie w necie, lecz wracasz do domku i przy świetle ognia piszesz książkę. Myślę żeby się znaleźli ludzie którzy by chcieli pisać swój dziennik :)

Może to wygląda jak totalna krytyka, ale po prostu jak się nie ma czasami czasu na dogłębną wypowiedź w danym temacie (pomysły), to moim zdaniem wypada chociaż wyszczególnić problemy związane z tematem, żeby temat pokazał czy potrafi się wybronić.
Czasem lepiej zwrócić uwagę na problemy, niż mówić że koncepcja jest "ogólnie dobra" ;D.

Nie mam nic przeciwko notatnikom i dziennikom, tylko żeby nie było metody kopiuj-wklej, niech pisanie trwa trochę czasu, a nie np. ktoś napisał książkę przygodową, kupił 99 pustych książek i za 10 min. ma 100 książek przygodowych.
Książki mogły by być też oznaką statusu, np. wielki bohater mógłby zamówić księgę traktującą o jego czynach, ale nie była by to zwykła książka, tylko księga z drogiego papieru oprawiona w cenną skórę, zapisana wyszukaną czcionką, nie zapominając o użyciu luksusowego atramentu.

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #6 on: July 06, 2013, 09:08:06 »

No jasna sprawa, minusy trzeba podawać i im zaradzać.

Kejster

• User
    • View Profile
    • SoundCloud w wykonaniu Kejstera :)
« Reply #7 on: July 06, 2013, 10:03:53 »

Racja Cinek ;)
Można również pomyśleć nad książkami dla wielu. Otóż można by (co oczywiście musiałoby trochę kosztować i nauczyć się obsługiwać) otworzyć firmę produkującą książki. Mam na myśli, żeby wynaleźć maszynę do pisana :P. Będą to oczywiście dużo tańsze i uboższe odpowiedniki drogich wyszukanych i ozdobionych ksiąg, o których wspomniałeś i myślę, że będą bardziej skierowane na ogólniejsze tematy niż opis danego wielkiego rycerza, co bym właśnie podpisał bardziej do wspomnianych dzienników/pamiętników. W takowej firmie od razu można by zrobić wytwórnię gazet i zbierać zlecenia co ma być w niej zapisane :)
« Last Edit: July 06, 2013, 10:06:55 by Kejster »
Pasja i wytrwałość prowadzi do rzeczy wielkich, o których marzono od wieków.

Lich555

• User
    • View Profile
    • Moje zdjęcia
« Reply #8 on: July 06, 2013, 10:07:49 »

Maszyna do pisania w średniowieczu. Hohohoho i jeszcze dalej do jej wynalezienia. Nie lepiej wynająć ludzi którzy by pomogli w tym? Albo kolegów, których chyba każdy będzie miał bo bez tego gra nie będzie taka fajna dla grającego.

Tak na marginesie. Fajnie by było gdyby jakieś dziewczyny w to grały, nie uważacie tak? Jeśli tak też myślicie to może zachęćcie koleżanki do gry ;)
« Last Edit: July 06, 2013, 10:10:08 by Lisz555 »

SorenII

• User
    • View Profile
« Reply #9 on: July 06, 2013, 11:41:06 »

to ma być fantasy wiec można lekko co nie co zmodyfikować i druk wprowadzić albo jakieś magiczne pióra które  kopiują z automatu  :P
Znając kobiety ehhh :D można jedynie to polecić zatwardziałym gejmerką ;p
Dobrze myślący ale nie koniecznie  tak już piszący ;>
Ile już takich projektów w Polsce było ? ile upadło ? ale wierze nadal wierze ze to wypali. :>

Bakkuren Shen

• User
    • View Profile
[pomysł] Umiejętność czytania i pisania
« Reply #10 on: August 09, 2013, 16:09:41 »

Witam serdecznie.

Chciałbym zaproponować pomysł bardzo interesujący, a mianowicie chodzi o umiejętności czytania i pisania. Z pewnością byłoby bardzo interesujące, jeżeli byłyby to prestiżowe umiejętności i nie każdy by je posiadał, a co za tym idzie, nie mógłby np. korzystać z ksiąg, zapisywać niczego, ani nawet kłócić się, gdy ktoś chce go wkręcić przy użyciu edyktu królewskiego.

[Czytanie]
Moją propozycją jest możliwość rozszerzenia nawet czytania na znacznie więcej, niż czytanie znanego języka. Mogłaby gra automatycznie przy podziale na kontynenty posiadać różne dialekty, które nie byłyby zrozumiałe dla różnych obszarów i wymagane byłoby nauczenie się danego języka, aby nie było problemów z porozumieniem się z innymi. Można to osiągnąć przez prosty sposób - przestawianie liter. Automatyczny system przestawiania liter i zastępowania ich innymi znakami, gdy nie znamy danego języka.

Dlaczego uważam, że to ważne? Wyobraźmy sobie, że ktoś upuścił książkę i znajduje ją jakiś gracz, typowy berserker, kupa mięśni i zero mózgu. W księdze wyczytał o tajemnicy magicznej i od tej pory potrafi robić coś nadzwyczajnego. Ale zaraz, skąd on znał język mistyczny, w którym była zapisana księga? Moim zdaniem aspekt czytania powinien być zostawiony tylko dla nielicznych.

[Pisanie]

Akurat pisanie jest jeszcze ciekawszą możliwością. Możemy nawet napisać wiadomość dla innych graczy na ścianie, tablicę informacyjną, wystawić ogłoszenia, pisać kontrakty... Ciekawą możliwością byłoby też np. napisanie książki wewnątrz gry.

Sam pomysł np. napisania ostrzeżenia na drzewie, ścianie, albo w innym miejscu, którego nie będą potrafili odczytać wszyscy gracze byłby interesujący. Oprócz tego wprowadzenie takich umiejętności zmuszałoby do większej interakcji między graczami, ponieważ musieliby oni współpracować ze sobą, aby jeden coś przeczytał, napisał(a przy okazji miał możliwość wyrolowania kolegi z drużyny; np.: "Dobrze, według tego pisma musimy zapłacić jedynie 50 monet", "Jedynie 50? Czyli po 25?", "Tak, tak, dokładnie, po dziesięć... Ehm, po dwadzieścia pięć, przecież Ci mówię").

[Czytanie znaków magicznych]

Tutaj rodzi się bardzo ciekawa sprawa. Mianowicie - znaki magiczne. Jeżeli istniałaby umiejętność pisania i czytania znaków, czemu nie wprowadzić znaków magicznych? Wyobraźcie sobie, idzie sobie byle rycerzyk i widzi znaki. Ale potrafi czytać, no to sobie patrzy... Ale i tak nie rozumie. No nic, to idzie dalej a tam magiczna pułapka i umiera. :-)
Ciekawym sposobem będzie właśnie umieszczanie takich magicznych znaków przy np. budowie swojego "domu" dla maga. Mógłby w ten sposób zrobić świetne zabezpieczenia przed wtargnięciem w jego włości.

Ogólnie opiszcie czy taki pomysł Wam się podoba, co o nim myślicie, póki co to jest idea.
Pozdrawiam.

Colack

• User
    • View Profile
Odp: [pomysł] Umiejętność czytania i pisania
« Reply #11 on: August 09, 2013, 16:43:35 »

Jedyne pomysły, które mi się podobają to z czytaniem ksiąg zapisanych w tym "mistycznym" języku. Ciekawie by było, żeby ktoś kto chce przeczytać taką księgę, musi opanować ten język, jednak sądze, że wystarczyłaby tylko taka umiejętnośc tzn. czytanie ksiąg w tym języku. tak samo z czytaniem znaków magicznym. Pisanie nie wiem czy będzie takie potrzebne.

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #12 on: August 09, 2013, 19:01:27 »

A może tylko cywilizowane frakcje będą posiadały język, a dzikie ludy nie będą posiadały pisma lub pismo obrazkowe?

Colack

• User
    • View Profile
« Reply #13 on: August 09, 2013, 22:50:04 »

Co masz na myśli pisząc "dzikie ludy"?

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #14 on: August 09, 2013, 23:13:49 »

Ludzie z nieodkrytych kontynentów albo plemiona koczownicze