Pytaj - kto pyta nie błądzi

Co prawda więcej wiedzy uzyskasz na jakimś forum programistycznym, ale tam czasem z prostego pytania od początkującego wywiązuje się dyskusja nad bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami czy też wyższości jednej biblioteki nad inną, co najczęściej niewiele mówi temu początkującemu.
Jeżeli dopiero zaczynasz to bardziej polecam pisać cokolwiek co działa, a dopiero po paru programikach zacząć myśleć o standardach i optymalizacji. No chyba, że to co napisałeś działa strasznie wolne to wtedy można pomyśleć o optymalizacji.
Dlaczego pisać cokolwiek co działa? Sporo osób w miarę szybko rezygnuje (najczęściej jak dochodzą do obiektowości), więc lepiej najpierw zobaczyć jak wygląda programowanie, a dopiero jak Ci się to spodoba zacząć myśleć nad poważniejszym podejściem do tematu.
W międzyczasie się okaże że zmuszenie komputera do robienia tego co chcesz wcale takie proste nie jest jak się wydaje i wymaga dość specyficznego sposobu myślenia. Ulubiony przykład ze studiów: na matematyce wykładowca tłumaczył jakieś zadanie i w nim był podział na dwie ścieżki: jak wynik wstępnej operacji jest mniejszy niż 50% to idź ścieżka 1, jak większy to ścieżką 2, w tym wypadku większość ludzi przyjmie to do wiadomości i przejdzie dalej, a programista się spyta co jak będzie równe 50%, ponieważ w programie powinieneś przewidzieć jak najwięcej sytuacji i napisać komputerowi co ma robić przy wystąpieniu każdej z nich.