Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Poll

Poparcie:

Jestem Za!
- 3 (75%)
Jestem Przeciw!
- 1 (25%)

Total Members Voted: 4


Author Topic: Skorpion sklany  (Read 1063 times)

Pan_Lemur

  • Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
  • Posts: 1292
    • View Profile
Skorpion sklany
« on: December 03, 2015, 02:09:41 »

   Skorpion Skalny jest ogromnym, przerażającym i świetnie przystosowanym drapieżnikiem zamieszkującym najniebezpieczniejsze pustynie Ahk'Orte. W dzień upał jest tak ogromny że pozostawiony na piasku kawałek świeżego mięsa wieczorem będzie spieczony i całkowicie wyschnięty. Rejon ten nawiedza jeszcze jedne katastrofalne zjawisko burze piaskowe  tak gwałtowne że drobinki piasku obdzierają ciało z kości a zbroję poleruje do grubości papieru. Więc jak kilkutonowa bestia jest w stanie przetrwać w tak ekstremalnych warunkach? Sam skorpion niezwykle sprawnie zaadaptował się do środowiska w którym przyszło mu żyć, pokrywa go bowiem bardzo niezwykły pancerz.

   Pierwszym co rzuca się w oczy jest jego niezwykła lustrzana powierzchnia. Każdego dnia tuż przed wschodem słońca kiedy piasek pustyni jest najchłodniejszy, ustawia się do strony nawietrznej i zakopuje w piasku piasku osłaniając się płytami pancerza które wyrastają jak łuski tak by nakładały się na siebie od przodu. W ten sposób tworzy sam sobie chłodną jaskinię w której temperatura nie przekracza trzydziestopięcioleciu stopni. Dzieje się tak z powodu niezwykłej konstrukcji tego pancerza. kiedy go przekroić widać wyraźnie że w zewnętrznej warstwie pancerza pojawiają się puste przestrzenie wypełnione próżnią która w połączeniu z lustrzanym pancerzem izoluje bestie od ekstremalnych temperatur. Jednak sam pancerz nie jest jedynym mechanizmem obronnym. Zdaje się to niesamowite ale pancerz nie jest martwy jak wypadku zwykłych skorpionów. Jest on dobrze ukrwionym tworem kostno-chitynowym. Jego specyficzna budowa sprawia że ogrzana krew z wnętrza pancerza przepływa poprzez przegrody między pęcherzami próżniowymi tak że ciepła krew oddaje nadmiar ciepła na zewnątrz po czym przepływa dalej w dół kończyn tak by ochłodzić się jeszcze bardziej w chłodnym piasku znajdującym się pod bestią.

   Jednak jak tak ogromna bestia jest w stanie przetrwać niemożliwe burze piaskowe które karze inne stworzenie zabija niemal na miejscu? Tu znowu przyjrzymy się pancerzowi. Jego powierzchnia pokryta jest warstwą kilku centymetrowego naskórka  stworzonego z chityny który jest powoli ścierany przez uderzające w  niego drobiny piasku. Jednak nie szkodzi to samemu stworzeniu albowiem dzięki temu że pancerz jest ukrwiony i żywy, po każdej burzy piaskowej odrasta w ciągu kilku dni do swojej poprzedniej grubości.

   Kiedy tylko słońce zajdzie za horyzont na pustyni pojawiają się oznaki intensywnego życia. W tedy też budzi się w skorpionie instynkt drapieżcy. Pomimo swoich gabarytów jest w stanie poruszać się z dużą szybkością podróżując między kompleksami oaza ukrytych w jaskiniach. Kiedy dociera w pobliże takiego kompleksu sieje spustoszeni w lokalnej populacji jaszczurek i salamander wykopując je spod głębokiego piasku. magazynuje jak najwięcej kalorii tak by móc ruszyć w dalszą drogę do kolejnego kompleksu kiedy tylko zdobywanie nowego pożywienia staje się problematyczne.

   Same skorpiony zostały oswojone przez nomadów enigmatyczny pustynny lud który przekształca owe Bestie w ruchome mieszkania przyswajając tym samym tryb życia samych skorpionów. Jednak w ruchome domy są przekształcane tylko i wyłącznie samice skorpiona gdyż te posiadają dużą wolną przestrzeń między tułowiem a ochronnymi płytami mogącą pomieścić nawet cztery osoby gdyż to właśnie tam samice transportują młode. Samce znacznie mniejsze w tym miejscu mają niezwykle grubą pustą w środku kostną narośl zapewniająca dodatkową ochronę. Co ciekawe samce służą zwykle za ruchome kufry gdyż narośl ową można drążyć, a same samce po połączeniu z samicą będą za nią podążać do końca je życia.


Logged
Zawsze powtarzam że nóż między żebrami rozwiązuje wszystkie problemy...