Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Author Topic: Banki i lichwiarze  (Read 1763 times)

Azariusz

• User
    • View Profile
Banki i lichwiarze
« on: June 28, 2013, 12:27:35 »

Moim pomysłem są dość oczywiste banki i mniej oczywiści lichwiarze.

Banki mogłyby działać na zasadzie pożyczek i kont. Pożyczki byłyby dobrym źródłem zarobku dla miasta. Oprocentowanie mogłoby zależeć od cesarza, szefa lokalnej gildii bankierów lub samego właściciela banku (jeśli byłaby to organizacja prywatna, nie państwowa). Nie spłacanie pożyczki w wyznaczonym terminie skutkowałoby rozprawą sądową.
Konta to wiadoma sprawa. Ten komu pieniądze nie mieszczą się w sakiewce lub w kufrze w domu lub po prostu nie chce ich stracić wpłaca pieniądze do banku. Którego mniej prawi obywatele będą mogli okradać :)

Lichwiarze natomiast mogliby pożyczać większe ilości pieniędzy, ale na znacznie wyższy procent, a nie zapłacenie tychże pożyczek skutkowałoby aktami przemocy wobec pożyczającego.

SorenII

• User
    • View Profile
Odp: Banki i lichwiarze
« Reply #1 on: June 28, 2013, 13:15:59 »

No to połowa serwera będzie tonąc w długach i będą ścigania przez droga połowę serwera ;p Do takich rzeczy tez trzeba ustosunkować wiek graczy oraz brać poprawkę że to jest  wirtualny świat wiec co nieco jest po przesuwane a co nie co zamazane (moralność człowieka) po za tym to będzie gra F2P więc będzie ogromny napływ "dzieciaków" którzy nie koniecznie będą chcieli się tak bawić. Mogą nabrać kredytów a następnie gra im się znudzi wiec ja usuną z dysku a kasa przepadła. A co zrobić gdy ktoś na jedno konto nabierze  kredytów a później przerzuci je na swoje  normalne konto a tamta postać usunie  z gry ? 
Dobrze myślący ale nie koniecznie  tak już piszący ;>
Ile już takich projektów w Polsce było ? ile upadło ? ale wierze nadal wierze ze to wypali. :>

Azariusz

• User
    • View Profile
« Reply #2 on: June 28, 2013, 13:30:02 »

Zawsze można wprowadzić ograniczenie jednego kredytu na raz oraz limitu pożyczanych pieniędzy. Jeszcze nie wiadomo czy będzie można przekazywać pieniądze innym graczom, a jeśli tak to można zrobić tak, że nie można dawać pieniędzy innym graczom przed przekroczeniem wartości pożyczki. Chyba, że jest to handel za przedmioty.

Sonerf

• User
    • View Profile
« Reply #3 on: June 29, 2013, 13:36:55 »

Pożyczki to dobry pomysł ale aby gracz mógł się zadłużyć powinien grać przez określony czas (np: 30 dni) i dodatkowo musiałby coś zastawić o takiej samej wartości np: gracz bierze pożyczkę na kupno budynku w którym ma zamiar otworzyć karczmę wpłacił już zebraną przez siebie połowę i potrzebuje jeszcze drugie tyle i idzie do banku po pożyczkę. Bank zgadza się na pożyczkę ale pod zastaw bierze karczmę którą gracz kupuje i w razie nie spłacania kredytu gracz traci karczmę.

Scheikh

• Guest
« Reply #4 on: June 29, 2013, 19:10:55 »

Ja też proponuję aby najwyższe kwoty pożyczki były niedostępne dla niektórych graczy np. poniżej 15 lat. Wtedy uniknęlibyśmy kłopotów finansowych z młodymi graczami, którym
gra im się znudzi wiec ja usuną z dysku a kasa przepadła.

Cinek West

• User
    • View Profile
« Reply #5 on: June 29, 2013, 19:20:00 »

Pożyczanie pieniędzy czemu nie, ale jeśli już to niech to będzie domena graczy, każdy ogólnodostępny system w którym można dostać coś za darmo można oszukać, choćby przez tworzenie wielkiej liczby kont i zrobieniem na każdym minimalnych wymagań do pożyczki i oddanie pieniędzy komuś innemu (zawsze znajdzie się jakiś sposób).
Jeśli natomiast sprawą pożyczek zajmą się gracze to będą to robić na własną odpowiedzialność i starannie będą się przyglądać kredytobiorcom.
« Last Edit: June 29, 2013, 19:25:23 by Cinek West »

Azariusz

• User
    • View Profile
« Reply #6 on: June 30, 2013, 10:05:19 »

Oczywiście, że chodziło mi o to żeby to gracze byli bankierami i lichwiarzami, a nie NPC. Powstałyby nowe gildie np. Gildia Bankierów. Banki mogłyby się dzielić na trzy rodzaje państwowe, gildyjne i prywatne.

Kacperosxd

• User
    • View Profile
« Reply #7 on: June 30, 2013, 10:44:24 »

Od razu zrobie sobie konto w banku i będę czekał aż mi kasa będzie rosła :D Tylko co ile ta kasa będzie rosła ;_; bo godzina to za krótko trochę a już jeden dzień to już troszke za długo ;_; Może im więcej kasy tym dłużej trzeba czekać na wzrost kasy na koncie ;_;

Azariusz

• User
    • View Profile
« Reply #8 on: June 30, 2013, 11:15:44 »

To już od graczy będzie zależało jaki będzie wzrost pieniędzy na koncie (o ile w ogóle będzie). Bo im większy dadzą tym więcej stracą, ale będą mieli więcej klientów i odwrotnie.

Kacperosxd

• User
    • View Profile
« Reply #9 on: June 30, 2013, 11:49:58 »

No tak, ale nie chodzi tu o jakieś ogromne oprocentowanie. A przy pożyczkach będą mogli sobie pozwolić na duże %, na pewno znajdzie się dużo osób biorących je, a jak nie będą spłacali długów to komornika się weźmie w obroty ;_;

Azariusz

• User
    • View Profile
« Reply #10 on: June 30, 2013, 11:54:18 »

Wiem tak coś w stylu lokata 3,5% :)

Według mnie pieniądze na pożyczki w banku muszą się skądś brać więc kiedyś może im po prostu zabraknąć pieniędzy i będą musieli poczekać aż reszta odda.
« Last Edit: June 30, 2013, 11:59:24 by Azariusz »

Scypio

• User
    • View Profile
« Reply #11 on: June 30, 2013, 12:00:23 »

Jeśli chodzi o dużą ilość kont w posiadaniu jednego gracza, temat był już poruszany i pojawiło się kilka sensownych sposobów walki z tym :) a co do banków i oprocentowania to można zrobić tak iż pożycza się pieniądze jakiemuś nawet początkującemu kupcowi który odpowiednio je wykorzysta i odda nam je z odpowiednim zyskiem :)
McScypio to mój cel. A w czasie wolnym polowania na złodziejaszków i innych władców. http://dogry.pl/r/scypio

Cinek West

• User
    • View Profile
« Reply #12 on: June 30, 2013, 12:05:39 »

Chciałem tylko przypomnieć że kiedyś kupcy nie wpłacali pieniędzy do banku licząc na oprocentowanie.
To nie wygląda tak jak dzisiaj, że banki biją się o klientów zwiększając oprocentowanie, kiedyś płacono aby pieniądze były bezpieczne.
A nie wiem czy kredyty będą częste bo to dosyć ryzykowna forma inwestowania pieniędzy w grach, w których kredytobiorcy możemy już nigdy nie spotkać(przesłanie pieniędzy na inne konto, ucieczka z dala od tej gildii, czy też napadnięcie przez bandytów kredytobiorcy).

Azariusz

• User
    • View Profile
« Reply #13 on: June 30, 2013, 12:17:49 »

Pewną funkcją w banku będzie na pewno "bezpieczne" przechowywanie pieniędzy. Pożyczki są opcjonalne, a jeśli chcemy postawić na realizm historyczny to można zrezygnować z oprocentowania na kontach. Takie jest moje zdanie. Na pewno znajdzie się ktoś kto będzie chciał wsiąść pożyczkę, a to co on zrobi z tymi pieniędzmi (albo ktoś inny z nimi zrobi :) ) to już jego sprawa. Chociaż dając pożyczkę warto wiedzieć na co ona będzie. Najważniejsze żeby ją oddał.

Scypio

• User
    • View Profile
« Reply #14 on: June 30, 2013, 13:15:01 »

Może nie będzie takie ważne na co będą potrzebne te pieniądze, raczej ważniejsze czy pożyczający może dać coś jako zabezpieczenie :)
McScypio to mój cel. A w czasie wolnym polowania na złodziejaszków i innych władców. http://dogry.pl/r/scypio