Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Poll

Czy uważasz, że zaprezentowany niżej pomysł jest dobry?

Jest zaje***.
Może być.
Wszystko jedno.
Raczej nie.
Jest do niczego.

Pages: 1 2 [3] 4 5 ... 7

Author Topic: System walki.  (Read 7631 times)

Resuzeku

• User
    • View Profile
Odp: System walki.
« Reply #30 on: August 07, 2013, 00:05:46 »

Ciekawe tez by byly tak zwane czule punkty, ktorych trafienie wplywalo by na ilosc zadanych obrazen. Interesujacy tez jest chyba ragdoll , oraz to czy beda widoczne rany w miejscach ataku :)
Cień twoim sprzymierzeńcem, cisza siostrą,  refleks bratem.

Tomsky

• User
    • View Profile
« Reply #31 on: August 07, 2013, 00:08:57 »

Realistyczny ragdoll = rozbudowany w lepszym stopniu silnik fizyczny, może i twórcy podołają temu, albo i już podołali, kto wie :)

Zaran

• User
    • View Profile
« Reply #32 on: August 07, 2013, 03:35:49 »

Witam wszystkich :) mój pierwszy post.
Jako twórca różnych systemów RPG-owych i tester tysiąca różnych rozwiązań sądzę że pierwotny pomysł jest bardzo dobry. Mam parę pomysłów, które mogłyby urozmaicić walkę, trochę ją przyspieszyć (mam na myśli szybsze rozstrzygnięcie finału walki) oraz zmusiłyby graczy jeszcze większego myślenia nad swoją postacią.

1. Każdy wie, że zbroja, nawet jeżeli duża i założona na korpus, ma swoje słabe punkty. Na przykład lamelka () na tym zdjęciu ma słaby punkt w górnej części żeber, w części ręki od spodu oraz na bicepsie w miejscu mocowania ze sobą dwóch części płytek. I myślę sobie że trafienie w taki właśnie słaby punkt byłoby mocniejsze niż trafienie na przykład w dolną część lamelki gdzie nasz topór czy miecz zwyczajnie się na metalu zatrzyma.

2. Kolejna myśl dotyczy tego, jak szybko nasza postać żelazem by machała. Na przykład jeżeli jakiś wojownik ma stosunkowo mało zręczności, ruch jaki trzeba będzie wykonać myszka będzie większy niż ruch jaki wykonałby zręczny łotr, by pokonać tą samą drogę ostrzem. To akurat można zwyczajnie rozwiązać automatycznie przestawiającą się czułością myszki - tak ze strony technicznej.

Póki co, wymyśliłem tyle, może się przyda :)
« Last Edit: August 07, 2013, 03:41:21 by Zaran »

Asylum

• User
    • View Profile
« Reply #33 on: August 09, 2013, 15:43:50 »

System z Mount&Blade Warband wzbogacony o parę nowych możliwości jak unik, cios tarczą ,szarża- popieram

Zgadzam się z Zaranem. Słabe punkty zbroi powinny być celem w który nasze ostrze musi trafić. Rozwiązałbym to dodając celownik. Ot niewielka kropeczka na środku ekranu, którym najeżdżalibyśmy np właśnie pod pachę i podczas gdy nasz przeciwnik wykonuje potężny zamach z góry wystarczyło by tylko zaatakować. Efekt gwarantowany. Wątpię by ktokolwiek z was byłby zdolny do dalszej walki po zmiażdżeniu żeber nadziakiem i przebiciu płuca. Krótki oddech i topienie się we własnej krwi skutecznie uniemożliwiłyby walkę nawet największym twardzielom. Jeśli ma być realistycznie to właśnie tak. Niech walka nie polega tylko na zadawaniu ciosów. Zatrzymajmy się na chwilę odskoczmy i pomyślmy gdzie warto uderzyć żeby wyeliminować oponenta. Może w nogę, nie, może ją zabrać, a impet jakiego nabierzemy pociągnie nas za bronią i się odsłonimy sobie bok oraz głowę. Takie i inne smaczki fajnie by wpłynęły na walkę. Bo w przypadku bitwy płytowa zbroja byłaby na wagę złota. 20 broniących bramy do miasta pancernych rycerzy byłoby w stanie zatrzymać napór setki wrogów i przy dobrych wiatrach nie odnosząc przy tym straty. Stałoby się tak dlatego że płyty zbroi zwyczajnie odbijałyby miecze i strzały. Dla lepszego efektu weźcie puszkę po piwie czy po innym napoju, zgniećcie ją i spróbujcie przebić nożem kuchennym w miejscu gdzie wcześniej był spód. Dla niedowiarków polecam zobaczyć jak wyglądała mediolańska płytowa :)

Zaran

• User
    • View Profile
« Reply #34 on: August 09, 2013, 16:30:49 »

zgadzam się z tym. Przeciwnik odziany w płytówkę to nie łatwy cel. Kiedyś daaawno temu podczas jakiejś rewolucji czy coś, chłopi wdarli się na dwór z nożami i widłami. Podobno jak wywrócili jakiegoś szlachcica w kompletnej zbroi to 5 minut minęło zanim znaleźli miejsce, w które można by włożyć sztylet. To samo z siebie pokazuje że różnica pomiędzy skórzanym strojem a zbroją płytową to nie tylko 70 punktów pancerza.

Asylum

• User
    • View Profile
« Reply #35 on: August 09, 2013, 19:14:05 »

Proponowałbym hitboxy w zbrojach.
Jeżeli uderzymy mieczem w napierśnik to powinien się on odbić jeżeli zaś tego samego przeciwnika zranimy w nieosłonięte plecy czy nogę, a kolczuga powinna częściowo redukować zadane obrażenia. Rodzaj metalu z jakiego została wykonana zbroja oraz poziom umiejętności kowala powinien wpływać na to czy zbroja wytrzyma 100 uderzeń z miecza czy tylko kilkanaście bo kowal , od którego nabyliśmy sprzęt był po prostu pijany i zrobił nam zbroje ze starych gwoździ :) . Siła uderzenia ostrość broni oraz jej rodzaj byłyby kolejnymi współczynnikami wpływającymi na to czy zbroja wytrzyma czy nie.

TheBeard

• User
    • View Profile
« Reply #36 on: August 10, 2013, 01:17:37 »

Wszystko to jest jedynie kwestią możliwości implementacji fizyki i motoryki walki w grze. Hitboxy na zbroi są
jak najbardziej ok, pytanie czy da się pójść o krok dalej i tak:

- Można by pomyśleć nad systemem fizyki broń-zbroja, otóż np. jeżeli ktoś ma na sobie kirys, uderzając go w bark, ostrze może się ześliznąć, raniąc rękę, bądź szyję (w przypadku kiedy ww. nie są chronione).To samo z bronią, w przypadku niedokładnie wykonanej, bądź zbyt wolnej parady ostrze nasze (przeciwnika) może się po owej paradzie ześliznąć, raniąc postać w rękę czy udo.

- Fizyka samej broni, a raczej interakcja między różnymi typami broni. Otóż hipotetyczna sytuacja, w której
rabuś wdaje się w bójkę ze strażnikiem miejskim zbrojnym w halabardę, rabuś nie jest ułomkiem, dzierży całkiem
pokaźny miecz, za to gwardzista jest świeżo po szkoleniu i postanawia... sparować cios miecza drzewcem halabardy.
I tutaj zgodnie z prawami fizyki, przy odpowiedniej sile ciosu i kącie uderzenia gwardzista powinien zostać z dwoma złomkami, niezbyt użytecznymi w dalszej walce.

- Efekty związane z wszelakiego typu tarczami. Otóż ja osobiście uważam, że tak samo jak w przypadku zbroi powinien być zachowany realizm tarcz, tak więc przede wszystkim materiał z jakiego są wykonane (wiadomo przecież, że niewzmocniona drewniana tarcza niezbyt dobrze blokuje ciosy np. claymore'a) jak i oczywiście sam kunszt wykonania. Kolejną sprawą jest model zniszczeń i obrażeń postaci. Skoro gra ma bazować na realizmie,
to jeśli ktoś postanowi nieopatrznie zablokować cios ww. claymore'a zwykłą drewnianą tarczą w efekcie powinien otrzymać przepołowioną tarczę i niezdolną do dalszej walki kończynę. Idąc dalej w realizm, odpowiednio mocny cios, nawet przyjęty na stalową tarczę, może złamać sporo kości, jeśli przyjmie się go nieumiejętnie.

Nie wiem czy ktokolwiek dotarł do końca, ale wnioski są takie, że w realizm można iść bardzo daleko, pytanie tylko czy jest to wykonalne przy takich zasobach ludzkich i finansowych :) 

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #37 on: August 10, 2013, 11:48:38 »

@up nie wiem, czy wiesz, ale miecze w średniowieczu nie były ostre. Bardziej prawdopodobne jest zniszczenie halabardy toporem(który zresztą do rąbania drewna służy) niż mieczem. Po prostu się ześlizgnie. No, chyba że masz na wyposażeniu katanę(ciekawi mnie możliwość odwiedzenia państwa stworzonego na podstawie Japonii :)) Co do tarcz, nie były wykonywane z metalu tylko z drewna i skóry. Jedynie małe puklerze były z metalu(a to już późne średniowiecze). Metalowe tarcze były za ciężkie do walki

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #38 on: August 10, 2013, 11:53:59 »

Tarcze były raczej drewniane i obite metalem. Co nie zmienia faktu że i tak były dość ciężkie. Ale walka kilkukilogramowa tarczą była możliwa. Rzymska Scutum ważyła 7,5 kg. Z pewnością można by było zrobić jakąś metalową o tej wadze. Ale nie jestem pewien.

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #39 on: August 10, 2013, 13:36:07 »

Scutum nadrabiała swoją wagę wielkością :) Mam szczerą nadzieję, że tarcza na plecach będzie chroniła przed strzałami czy bełtami

TheBeard

• User
    • View Profile
« Reply #40 on: August 10, 2013, 13:55:05 »

Nie mówię, że każdy miecz przecinał każde drzewce. Mówię tylko, że jeśli np. dopłacisz kowalowi, żeby dobrze naostrzył Twój nowy dwuręczny miecz, to jak najbardziej jest szansa, że przy odpowiedniej sile i kącie ciosu jesteś w stanie taką halabardę złamać (zaznaczam złamać, nie przeciąć, to też miałem na myśli w poprzednim poście) :)

To samo z tarczami, wiadomo, że tarcze metalowe, to absolutna rzadkość, ale nadal różnica między zwykłą drewnianą tarczą, a porządną, wzmocnioną okuciami jest naprawdę godna odwzorowania. Skoro gra ma się opierać na realizmie i brak będzie (na szczęście) cyferek przy pancerzu, to sądzę, że takie rozwiązanie jest wręcz obowiązkowe. Nie chciałbym osobiście widzieć kogoś kto skórzaną lub prostą drewnianą tarczą blokuje bez problemu ciosy topora czy dwuręcznego miecza.

Ratharr

• User
    • View Profile
« Reply #41 on: August 10, 2013, 14:09:20 »

Wtedy ustawia się tarczę pod kątem, żeby topór się po niej ześlizgnął :P

Rahl

• User
    • View Profile
« Reply #42 on: August 10, 2013, 14:18:37 »

No tak ustawia się...Tylko pod jakim kontem ? Poza tym nie sądzę żeby potężny topór ześlizgnął się po drewnianej tarczy. A raczej się po nią wbije.

Dobrą rzeczą było by też quick time event gdzie np: Nasze postacie siłują się starając się odepchnąć miecz przeciwnika bądź nawet jak topór się wbije w tarczę to starać się wyrwać. Jeśli np: Jesteśmy osobą z tarczą i przegramy to może się okazać że zostajemy bez tarczy. Przeciwnik mocniej szarpał i uwolnił topór wraz z tarczą która gdzieś poleciała.

TheBeard

• User
    • View Profile
« Reply #43 on: August 10, 2013, 14:24:18 »

@up Pomysł jak najbardziej ciekawy, ja osobiście nie przepadam za QTE, to dość nierealistyczny sposób na realizację takich sekwencji, idealnym rozwiązaniem byłaby implementacja tego o czym mówisz w czasie rzeczywistym, np. przez odpowiednie poruszanie myszką, no i oczywiście tu jest pole do popisu dla wszelkiego rodzaju sztuczek. Możesz np. szarpać się z przeciwnikiem, którego topór utknął w Twojej tarczy, a w pewnym momencie ją puścić, stracisz tarczę, ale Twój przeciwnik straci równowagę. Może trochę przekombinowane, ale warte rozpatrzenia :P

@up2 Co do kątów, to właśnie na tym miałoby to polegać, że trzeba odpowiednio się ustawić do bloku czy parady, choć niestety to by dość mocno skomplikowało sterowanie, ale jak dla mnie warto :) 

Asylum

• User
    • View Profile
« Reply #44 on: August 10, 2013, 14:44:30 »

To teraz mamy sytuacje taką: ja mam miecz i okrągłą tarcze(taką jakiej używali wikingowie) a ty masz 2-ręczny miecz. Masz marne szanse w starciu ze mną jeśli jestem przeciwnikiem wyszkolonym i myślącym bo po prostym wyłapaniu twojego ciosu na tarcze skracam dystans ,a miecz masz już w bebechach, nic osobistego jestem po prostu tarczownikiem z zamiłowania :) i miałem okazje walczyć z kilkoma przeciwnikami uzbrojonymi w 2-ręczniaki . Żadnego QTE nie powinno być a jedynie normalny system walki polegający na wymierzaniu ciosów(jeśli ma być z pierwszej osoby) w słabe punkty i tyle. Co do sposobu walki 2h kontra tarcza i miecz to zależy już od mechaniki ,ponieważ walka nie może być w 100 % realistyczna nie jest to możliwe. Oczywiście może bazować na realizmie ale nie liczyłbym na 100% realistycznej walki.
@up3 Zapomnij o ustawieniu się pod odpowiednim kątem gdy cios jest zadany z biodra.Przyjąć na tarcze go można. Jeśli go sparujesz a przeciwnikowi broń w bije się w twoją tarczę to tak jak w przypadku miecza dwuręcznego, koleś już jest twój.Lecz tarcza będzizie już troszkę nadwyrężona. Pytanie co lepsze zkruszona tarcza czy ucięta ręka.
Pages: 1 2 [3] 4 5 ... 7