Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Author Topic: Sens alkoholu i innych używek  (Read 439 times)

Rahl

• User
    • View Profile
Sens alkoholu i innych używek
« on: July 19, 2015, 11:47:22 »

Witajcie użytkownicy po dłuższej bądź krótszej przerwie z mojej strony. Dziś, wchodząc na forum moją uwagę zwrócił temat użytkownika IAmBoskiM, pod tytułem "Bagienne ziele z Gothica" (http://forum.enidust.com/index.php/topic,1129.msg16933.html#new) Swoją drogą ten temat zwrócił moją uwagę na pewien ważny aspekt gry, który w zasadzie będzie wpływał na nasze postrzeganie świata przedstawionego, czyli o sens alkoholu i innych używek. O co mi dokładnie chodzi? Cóż, zapraszam do lektury i dyskusji.

Na samym wstępie, nie neguję tego, że alkohol i inne używki powinny istnieć, ale jednak o ich sens się rozchodzi, bo powiedzmy sobie szczerze, że to będzie miało duże znaczenie dla świata gry. Przede wszystkim rozchodzi się tu o:
- Klimat
- Gospodarkę
- Przestępczość

Jednak o co wciąż mi się dokładnie rozchodzi? Ano o to, że większość graczy, jak to graczy, nie będzie miało zamiaru marnować kasy, a przynajmniej tak sądzę, na coś, co nie da im żadnej wymiernej korzyści. Bo powiedzmy sobie szczerze, dla ilu ludzi będzie liczył się prawdziwy klimat i będą gotowi po długiej podróży z miasta A, do miasta B, wejść do karczmy i upić się do nieprzytomności?

Jasno można zauważyć, że gracze, jeżeli coś kupują, to oczekują jakiś korzyści. Wiemy oczywiście, że mają być tu takie czynniki jak głód, pragnienie itp. Jednak, czy wyżej wymienione rzeczy nie powinny mieć jakiś większych funkcji, które zachęcałyby do ich spożywania w karczmach (klimat), nakręcania gospodarki i przestępczości? Wszak na alkoholu się to nie kończy, a rozprowadzanie nowo powstałego narkotyku po cesarskim mieście to ciekawa sprawa, nie sądzicie?

W takim razie, można postawić pytanie nad rolą i sensem alkoholu i używek. Co o tym myślicie? Zapraszam do dyskusji.

Gniazdu

• User
    • View Profile
Re: Sens alkoholu i innych używek
« Reply #1 on: July 19, 2015, 12:54:39 »

Witam, witam po przerwie.
Temat został zdublowany.
http://forum.enidust.com/index.php/topic,333.0.html
Dodatkowo kminię nad pewnym systemem co by zachęcał do używania używek, różnych rodzai jedzenia, przebywania z innyki czy kupowania oraz robie dobrych mebli/dzieł sztuki.
Cierpliwości ;)
"Po śmierci tylko historia pamięta" a co jeśli umrzesz w trybie incognito?
Gniazdu tyka forum kijem.

IAmBoskiM

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
Re: Sens alkoholu i innych używek
« Reply #2 on: July 19, 2015, 20:23:55 »

Gniazdu, oto komunikat, który wyskoczył gdy chciałem napisać post w temacie, który nam wysłałeś:
Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.
W związku z tym mam nadzieję, że ten temat nie zostanie zamknięty. ;)

@Topic Hmm... co do tej przestępczości nie jestem pewien. W cesarstwie prawdopodobnie będzie to zakazane, lecz nasz kontynent nie będzie się kończył na cesarstwie.
Gracze tworzący własne społeczności będą mogli dozwolić używki, bo co im by to szkodziło. Jedynie by pomogło ($$$ z podatków).

Chyba że miałyby one negatywne działania. Wiadomym jest, iż gdy palimy mamy tzw. kaszel palacza po jakimś czasie. Gracze mogliby zabronić żołnierzom korzystania z używek, bo mieliby np. problemy podczas biegu z kontrolą oddechu co by im przeszkadzało.

A co do efektów... To zwyczajne zataczanie się nie skusi wielu graczy, zwłaszcza jeżeli będzie to trochę kosztować. A poza tym używki raczej nie mają pozytywnych efektów.

Proponowane efekty:
  • Alkohol - zataczanie się, robienie dziwnych wyrazów twarzy, czasami mimowolne wymawianie dziwnych wyrazów, czasem nawet nieistniejących w żadnym języku, chodzenie za potrzebą (o ile zostanie to wprowadzone). Późniejsze efekty: kac, ból głowy itp. Po dłuższym używaniu: choroby nerek itp.
  • Palenie tytoniu - po dłuższym czasie: problemy z kontrolą oddechu, kaszel palacza oraz ew. rak płuc. Oraz po spaleniu jednej fajki czy czego tam śmierdzi nam z buzi.
  • Marihuana bądź jej odpowiednik - widzenie różnych kształtów, zmiany kolorów itp.

Więcej pomysłów nie mam i mi się już pisać nie chce.