Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Messages - Sarnond

Pages: [1] 2
1
Mechaniki Natury / Odp: Realistyczny cykl dnia i nocy.
« on: July 07, 2013, 22:23:52 »
Według mnie ustawienie 6 godzin gry, jako odzwierciedlenie realnej doby byłoby najsensowniejszym pomysłem :3. Na jedną godzinę w Enidust'owym świecie, przypadałyby 4 godziny w rzeczywistości. Ludzie grający o różnych porach (a wielu będzie przesiadywało jedynie w godzinach wieczornych), jakoś odnajdą się w takiej sytuacji na pewno lepiej, niż w przypadku gdyby mieli działać jedynie nocą.

Mamy średniowieczny klimat, w którym implementowana jest szczypta magii. Czemu więc i nie może mieć własnego kalendarza, gdzie każdy dzień ma inną, przystosowaną dla siebie nazwę oraz istnieją w nim nieco inne odpowiedniki naszych tygodni/miesięcy?

Może z tej strony zagrać i w taki sposób to rozwiązać?

2
Offtopic / Odp: Czy taki zestaw komputerowy bedzie dobry?
« on: July 07, 2013, 22:07:40 »
Sam go składasz, czy to jakiś bubel, gotowiec z allegro?

Osobiście nie znam się na tym, chociaż zdarzy mi się często podpatrzeć pełno ciekawych konfiguracji w danym przedziale cenowym w internecie.

Ile możesz na owego peceta maksymalnie przeznaczyć? Spróbuje Ci coś podsunąć.

3
Mechaniki Natury / Odp: Fizyka otoczenia
« on: July 07, 2013, 11:41:58 »
w przypadku tego muru, w pierwszej części Red Faction (znakomitego FPS przy okazji) fizyka zniszczeń była całkiem zjadliwa i mogłaby znaleźć odzwierciedlenie tutaj. Choć tam, dziury w ścianach wykonywała rakietnica/granatnik, co pozwalało przekopywać się do innych pomieszczeń kopalni, tak tutaj dla przykładu - katapulta mogła z podobną siłą i efektem, rozwalać mur :).

Nikt nie wykona nam na tyle rozwiniętej fizyki, by w przypadku uderzenia wychodziła każda z cegieł po kolei. Prócz tego, że byłoby to czasochłonne - w przypadku gry multiplayer opóźnienia nie pozwoliłyby na nic.


4
Mechaniki Natury / Odp: Zarazy
« on: July 04, 2013, 13:23:28 »
Te tabliczki raczej miały być wykorzystywane poza terenami miasta - na ziemiach przystosowanych do życia przez okolicznych chłopów. Wioski niechronione żadnym murem, czy stałym nadzorem straży. W przypadku miasta, wiadomo - bramy zostaną zamknięte, a okoliczni strażnicy poinformują o kwarantannie, jaka ma miejsce wewnątrz.

Z tą długotrwałą inkubacją choroby to całkiem przyjemny pomysł, tylko trzeba zwrócić uwagę na graczy, którzy biegają w tę i z powrotem. Parę godzin - długa wędrówka jakiegoś faceta i mógłby roznieść jakieś dziadostwo po całym kontynencie. Nie wszyscy chcieliby co chwilę witać się z wiadomością zarażenia jakimś przebrzydłym choróbskiem tylko dlatego, że ktoś przypadkiem przebiegał obok.

5
Mechaniki Natury / Odp: Zarazy
« on: July 04, 2013, 11:39:23 »
Rozkładające się ciała, zwierzęca padlina i te tabliczki to bardzo dobry pomysł. Jakby to wszystko razem połączyć z tym co przedstawiłem wyżej - wyszłoby praktycznie idealnie :D

Gorzej z tymi grabarzami, bo w końcu jeśli zaraza oddziałuje na nas w jakiś sposób, to i na nich zdecydowanie powinna. Można to rozegrać w taki sposób, że po prostu tereny skażone byłyby kompletnie bezludne, wypełnione jedynie truchłami i pozostawionymi majątkami.

By było trudniej, gracze, którym na myśl przyszłyby grabieże tych ziem, będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Blokadę stanowią wszelkie złośliwości, które też wyżej wymieniłem, a sama słabość z tym związana - nie pozwoli na przenoszenie towarów o wadze wyższej niż załóżmy, z góry zdefiniowana. Również trzeba by mieć na uwadze fakt, że dłuższe pozostawanie na tych terenach będzie wiązało się z chorobą, której skutki będą widoczne aż do momentu, gdy nie odwiedzimy odpowiedniej osoby, która nas z tego wyleczy.

Sama mikstura, pozwalająca na tymczasowe przebywanie na skażonej ziemi będzie ogólnie trudno dostępna, a samo jej wytworzenie będzie wymagało dużego nakładu czasu.

6
Mechaniki Natury / Odp: Zarazy
« on: July 04, 2013, 10:58:30 »
Jak najbardziej za - wypełni to cały świat i zmusi do ewentualnych migracji przez co gracze zwiedzą większy kawałek świata niż dotychczas. W dodatku wiele profesji miałoby w tym przypadku swój udział, by ratować skażone ziemie. :)

Alchemicy mogą wytwarzać również specjalne mikstury, które po spożyciu - pozwolą na czasowe przebywanie w zarażonych miejscach.

Pytanie tylko jak to zrealizować, by miało ręce i nogi, gdzie w subtelny sposób gracz dowiadywałby się o tym, że w danym miejscu dzieje się coś niedobrego. Może delikatny komunikat stawiany przez grę, w którym to zapisane byłyby odczucia bohatera? Z drugiej strony można postawić wyłącznie na mechanikę i kiedy znajdziemy się w takowym położeniu, obraz zacznie się rozpływać, najdzie delikatne przyciemnienie naokoło ekranu (imitujące przymknięte oczy), postać stanie się wolniejsza i dojdzie do tego udźwiękowienie jęczenia/kaszlu oraz np. stopniowe zmniejszanie się żywotności.

Jak wy to dalej widzicie?

7
Mechaniki Postaci / Odp: Śmierć gracza
« on: July 04, 2013, 10:33:10 »
Fakt - śmierć powinna kończyć się utratą całego ekwipunku, bo inaczej sensu by to żadnego nie miało w moim odczuciu :)

Jeśli chodzi o sprawę ciągłych morderstw - wystarczy stworzyć skomplikowany system walki, gdzie zależnymi atrybutami do szybkości wymachiwania mieczem będzie: noszony pancerz, waga ekwipunku przy sobie, waga samego oręża, kondycja bohatera. Powinny one wpływać tak samo na zręczność podczas pojedynku, jak i szybkości poruszania się postaci.

Nie posiadający niczego, początkujący gracz, będzie zwinniejszy i szybszy, a co za tym idzie - w trakcie wypatrywania przeciwnika, zdąży mu spokojnie uciec i albo poszuka szczęścia gdzie indziej, albo przeczeka odpowiedni moment, kiedy upatrzona zdobycz stanie się łatwym łupem.

8
Mechaniki Postaci / Odp: Reputacja / renoma
« on: July 03, 2013, 23:30:00 »
Hmm... też prawda - zbyt to wyprzedziłem, chociaż zakładając, że większość graczy będzie cały czas w ruchu - może warto jednak zastosować garstkę NPC'tów chodzących tu i ówdzie po miastach dla wypełnienia świata?

Inaczej może nastać ogromna pustka, lub narodzi się ogólny chaos, a tego byśmy chyba nie chcieli.

Dodatkowo, czemu uważasz, że byłoby to nieopłacalne? Stosunkowo zawsze każdy sprzedaje coś po znacznie wyższych cenach niż ustawa przewiduje, stąd delikatna zniżka dla "stałego klienta" nie byłaby niczym strasznym ;)

9
Mechaniki Postaci / Odp: Reputacja / renoma
« on: July 03, 2013, 23:04:26 »
Bardziej miałem na myśli to, że dopiero po wykonaniu zadania, statystyka rosłaby w górę oczywiście zakładając, że zrobiliśmy coś dla danej osoby. Przykładowo - Pomoc w eskortowaniu karawany zaowocuje wzrostem reputacji u miejscowego handlarza stacjonującego w danym mieście, a że będzie on stosunkowo wpływowy na miejscu - plotki rozniosą się naokoło, czego wynikiem będzie % przyznawany pod dodatni współczynnik reputacji w konkretnym miejscu.

Jeśli zabije się stwora atakującego pobliską wioskę, czy też takiego nacierającego na myśliwych w lesie, wiadomo - na ich oczach zrobimy furorę, a jak tylko wrócą w swoje strony, rozgłoszą nasze imię jako kogoś o odpowiednich umiejętnościach bitewnych, przez co reputacja wzrośnie nam o jeden/dwa % w zależności od tego jakie przeliczenie się wykona w takich okolicznościach i czy w ogóle wejdzie to w życie :)

Przyznawanie tych punktów w siekaniu przypadkowo napotkanej zwierzyny byłoby kompletnie bez sensu :D

10
Mechaniki Postaci / Odp: Reputacja / renoma
« on: July 03, 2013, 21:19:07 »
Przeczytałem wszystkie wypowiedzi i najbardziej spodobał mi się fakt tytułów jak i rekomendacji pisemnych (stawianych przez graczy).

Powiedzmy sobie tak - mamy miasto, w którym żyje pełno ludzi borykających się ze swoimi problemami. Jedni potrzebują tego, drudzy tamtego. Wklejamy w to gracza, któremu zależy na pozytywnym, grzecznym kreowaniu swojej postaci, który jak tylko znajdzie dobrą okazję - pomaga innym. Za każdą pomoc, prócz podstawowych dóbr przyznawanych za sukcesywną pracę, mógłby automatycznie zyskiwać pozytywne punkty reputacji, które z czasem liczebności - mogłyby pozwalać na większą swobodę i przywileje. Za przykład możemy obrać sobie kontakty u kupców, którzy po znajomości ściągają nam z ceny lub możliwość wejścia do bezpieczniejszej, bogatszej części miasta, którą zamieszkuje szlachta, czy nawet występowanie eventów/dodatkowych zadań, które powierzane są osobom ściśle zaufanym.

Z drugiej strony, nie należy zapominać o ciemniejszej stronie mocy. Skoro czerpie się korzyści z bycia dobrym, trzeba również mieć profity z bycia tym złym. Kradzieże/rozboje/bójki/zabójstwa - wszystko to utrudni swobodne przebywanie w górnej części miasta (tej, w której ustalone są rygorystyczne prawa i gdzie przestępstwa na ogół nie mają miejsca), więc jeśli kogoś najdzie ochota na przedostanie się do środka, będzie musiał znaleźć złoty środek. Z kolei otworzy się wiele możliwości ze strony światka przestępczego na terenach opanowanych biedą i wrogością - pozbawionego na ogół zasad. Pijackie rozboje w karczmach, walki na zakłady, znajomości u paserów, gdzie będzie można sprzedać, czy wykupić przedmioty. W stosunku do dobrego gracza zyskującego dostęp do dodatkowych zadań, wyjęci spod prawa będą dowiadywali się o zleceniach pobicia/kradzieży/zabójstwa.

Gracza zaczynającego przygodę można ulokować gdzieś na pograniczu tych obydwu miejsc, gdzie obie grupy są w stanie spotkać się na tym samym terenie i to on sam wybierze stronę, po której chce się opowiedzieć.

11
Mechaniki Natury / Odp: Najazdy Potworów na farmy i nie tylko
« on: July 03, 2013, 15:11:54 »
Im więcej czytam waszych wypowiedzi, tym mocniej wierzę w powodzenie tego projektu, a tym bardziej w magię świetnej społeczności, która będzie go kreować :3

Ta gra stanie się majstersztykiem, jeśli pozwoli na tyle możliwości płynących ze świata, o ile w ogóle nie zostanie okrzyknięta produkcją, która pozwala na więcej, niż kilka dobrych tytułów razem wziętych.

Z tymi łowcami - super pomysł. W dodatku bardzo łatwo jest przygotować dla nich eventy związane z plagą wędrujących stad, czy zadań powierzonych przez hrabiów męczących się z zarazą wywołaną przez czarną magię. Możliwości w tym przypadku jest ogrom, stanowczo jest w czym wybierać, więc i roboty tacy ludzie mieliby pod dostatkiem :)

12
Mechaniki Natury / Odp: Ograniczenie swobody
« on: July 03, 2013, 14:57:50 »
Na trolli biegających i skaczących wszędzie może być jeden, ciekawy i całkiem sensowny sposób - zmęczenie. Oglądając pokazowy film, wyjaśniający nam czym będzie Enidust, każdy z nas trafił na wzmiankę dotyczącą kondycji postaci jak i jej ukierunkowaniu.

W zależności od posiadanego pancerza, wagi przenoszonego ekwipunku, czy też ogólnego rozwoju bohatera wątpię, żeby gracze byli zdolni do wszystkiego. Noob, który spostrzeże brak możliwości nijaczenia protagonisty, najpewniej w świecie odejdzie zrezygnowany. Opakowany w ciężką zbroję, latający w upale koleżka pragnący zaatakować wszystko co żyje - będzie poruszał się znacznie wolniej, jak i ruchy jego orężem staną się nieporadne i łatwe do wyminięcia. By wdrapać się gdziekolwiek, z pewnością trzeba będzie znaleźć wejście na dach z wnętrza budynku, bo nawet w lekkim pancerzu wchodzenie na wysoką budowlę będzie mozolne, zwróci baczną uwagę straży jak i samo w sobie będzie bardzo trudne. Wyćwiczenie kondycji, jak i wspinaczki do perfekcyjnego poziomu (co zresztą i tak będzie miało sensowne odwzorowanie w rzeczywistości gry i na pewno nie pozwoli na beztroskie latanie po dachach jak w serii Assassin's Creed bez chwili odpoczynku) pochłonie dużo czasu.

Gra na pewno nie będzie łatwa i otwarta od samego początku, a co za tym idzie, zanim w ogóle pomyślimy o przemierzaniu miasta w mniej typowy sposób, trzeba będzie się nieźle namęczyć, co odstraszy potencjalnych trolli pragnących zepsuć nam, dobrym graczom -zabawę. ;)

13
Mechaniki Postaci / Odp: Animacja
« on: July 03, 2013, 14:38:35 »
Koszty kosztami - fakt, to mogłoby przygnieść chłopaków, bo jakby nie patrzeć robią wszystko z własnej inicjatywy i póki co mają z tego jedynie satysfakcję połączoną z marzeniami stworzenia czegoś wielkiego i genialnego zarazem.

Z drugiej strony nie można też przesadzać - realizm, realizmem, ale sam fakt chowania rzeczy do plecaka czy oskórowania danego zwierzęcia, powinien odbywać się w taki sposób, by nie chłonął z jednej strony horrendalnej ilości czasu, a z drugiej był na tyle wygodny, by cieszył każdego, kto się za to weźmie :).

Swoją drogą waga takiej skóry jak i wymóg przewożenia jej wozem, uniemożliwiłyby atak ze strony trolli, których zamiarem byłoby arcy-szybkie i nierealne przywłaszczenie czyjejś własności, choć na dyskusję w tym temacie jest inny wątek.

14
Mechaniki Postaci / Odp: Animacja
« on: July 03, 2013, 12:48:09 »
Bez animacji, cały klimat, a że nie wspomnimy o realizmie - zniknie.  ;)

Jestem jak najbardziej za, a jeśli chodzi o długość oskórowania danego zwierzęcia - wątpię, żeby twórcom chciało się dokładać nowych animacji do tych już istniejących, więc pewnie będzie to wyglądało na zasadzie:

animacja rozpoczynająca (kucanie i wyjęcie narzędzia) -> animacja oskórowania (stworzona w taki sposób, by jej zapętlanie imitowało powtarzanie danej czynności i w zależności od wielkości zwierzęcia - wydłużało czas działania) -> animacja zakańczająca akcję (schowanie narzędzia oraz zebranie "łupu").

Jestem ciekaw jak będzie się zbierało skórę ze zwierzęcia pokroju mamuta i czy w tym przypadku powodzenie solo będzie graniczyło z cudem, za to w grupie pójdzie mozolnie, choć mimo to - szybciej i skuteczniej.

15
Offtopic / Odp: Prace artystyczne (powieści)
« on: July 03, 2013, 00:07:50 »
Świetnie wam to wyszło i ciesze się, widząc zapaleńców podobnych do mnie, którzy kochają pisać, a nawet marzą o wydaniu swojej twórczości jako epickiej powieści z magicznym, wylewającym się wszędzie klimatem.  :D

Wam obu i po części sobie życzę powodzenia. Wasze prace czytało się przyjemnie, nie gubiłem rytmu i nie musiałem wracać się do tyłu, by coś zrozumieć. Na dobrą sprawę wiele książek, które można spotkać w księgarniach leży na podobnym, lub nawet niższym poziomie niż ten przedstawiony przez was, a co za tym idzie - świetlana przyszłość przed wami chłopaki! :)

Pokuszę się o wysłanie czegoś swojego. Taki - o, mały fragmencik:

     Wichura ciągnęła ze wszystkich czterech stron. Biedne korony drzew, skryte w ciemnej jak atrament nocy  jedynie odznaczały się swoim konturem skacząc bezwładnie po granatowym niebie. Niewidzialna siła popychająca bezbronnego wędrowca witała go świszczącym wydźwiękiem, a żegnała głuchym, uciekającym gdzieś jazgotem. Podróżnik cudem przebierał naprzód walcząc z naturą, zacieśniając mocny już uchwyt na płachcie kryjącej go przed równie natarczywym deszczem. Od stóp, do głów.
     U schyłku wysuniętej przed siebie dłoni, trzymał średniej wielkości lampę naftową, której bijący blask był w stanie rozświetlić jedynie wyłożoną kamieniem ścieżkę, tuż pod jego stopami. Do na wpół przymkniętych ślepi, wdzierające się drobinki wzburzonego powiewem piasku, utrudniały śledzenie przemierzanej drogi. Bijący na twarz wiatr, dodatkowo powodował bezdech, gdzie systematyczna ucieczka głową w poszukiwaniu swobodnego wdechu, stała się czynnością najnormalniejszą.
     Nagle, gdzieś w mroku, mężczyzna spostrzegł jaśniejące promienie światła, dobiegające z okiennic niedaleko położonego budynku. Z jego perspektywy wydawały się być ciepłe, budziły najznakomitsze uczucia. Tylko tam chciał się teraz znaleźć. Jakieś pięćdziesiąt stóp i mógł wylądować w suchym miejscu, pokuszony nawet o pozytywną myśl, w nadziei poczucia bezpieczeństwa. Nie mógł nie spróbować…

@DOWN:
Dzięki również. Każde dobre słowa dodają mi otuchy, wiary i siły, by dalej się rozwijać i brnąć w ten temat dalej na okrągło  ;D

Pages: [1] 2