Official ENIDUST Forum

Projekt => Pomysły: Mechanika => Mechaniki Walki => Topic started by: AprilRayne on September 24, 2013, 21:51:42

Title: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: AprilRayne on September 24, 2013, 21:51:42
W większości gier łuczników upycha się w szeregu za walczącymi wręcz lub nieco dalej, zawsze zastanawiało mnie jak bardzo nierealne to rozwiązanie, gdyż łucznik nie mógł w ten sposób prostym strzałem trafić wroga bez konieczności "celowania między głowami swoich".

Tutaj chce utrudnić życie łucznikom zmuszając ich do użycia wyobraźni - co z tym zrobić?
Sposobów jest kilka:
-wskoczenie na wierzch konia (można wtedy sztucznie zwiekszyc swój wzrost i celować w dół)
-wykorzystanie maga by jakoś podniósł teren pod łucznikiem (ew. nauczyć się czaru podniesienia terenu)
-zabranie z domu aluminiowej drabiny i strzelanie z niej
-wykonanie strzału po paraboli (niemal niemozliwe podczas strzelania z kuszy) co zmniejsza szanse na przebicie pancerza
-wykorzystanie wyobraźni i umieszczenie oddziału łuczników w innym miejscu (flankowanie wrogów, lub chociaż ustawienie się jakikolwiek inny sposób by nie razić swoich)

(http://imageshack.com/a/img708/7126/cod8.jpg) (http://imageshack.com/i/jocod8j)Uploaded with ImageShack.com (http://imageshack.com)

Rozwiązanie to zmusza łuczników do myślenia w przeciwieństwie do ślepego dps'owania
Proszę o komentarze.

AprilRayne
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Lich555 on September 24, 2013, 21:57:03
Wydaję mi się, że jest to rzecz oczywista ;)
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Gniazdu on September 24, 2013, 22:00:33
dobry system łucznictwa był w m&b, z daleka strzela się raczej po paraboli, a szanse zawsze są nikłe na to że z odległości np 400m(max zasięg kuszy) bełt trafi wroga obok kolegi.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: AprilRayne on September 24, 2013, 22:09:50
Tak, lecz jeśli opcja FRIENDLY FIRE będzie włączona konieczne będzie rozwiązanie tego w jakikolwiek inny sposób.

Najciekawszym rozwiązaniem byłoby stworzenie czaru podniesienia terenu/konieczność zakupu konia.

@up By utworzyć parabole strzała/bełt musi wytracic energię przez co niestety są nikłe szanse przebicia chociażby hełmu lub dobrej przeszywanicy
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Pan_Lemur on September 24, 2013, 22:14:57
dodając że większość kuszników i łuczników używanych na wojnie byłą niezbyt dobrze wyszkolona. wystarczyło by napięli łuk i celowali w "niebo" liczyła się ilość pocisków nie celność. tam nie było do czego celować. strzelało się w Oddział nie w żołnierzy. oczywiście były też oddziały doborowych łuczników które się szkoliło latami ale były wykorzystywane raczej do ostrzału doborowych oddziałów wroga niż zwykłej piechoty.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Gniazdu on September 24, 2013, 22:17:44
Z kuszy się paraboli nie robi bo to strata siły w tak potęrznej broni a z łuku to konieczność w większości wypadków, i niema podziału na gildie my, wy, oni są tylko gracze a każdy jest śmiertelny.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: AprilRayne on September 24, 2013, 22:29:14
@Pan_Lemur No niestety ta gra ma target "hardcore gamers" więc chyba odpada sytuacja gdzie grupa gimnazjalistów po 3 dniach w grze wyląduje na takowej ustawce i będzie pakowac strzały w tył głowy kolegi, wyobraź sobie ten NERD RAGE gdyby wydało się kto zawinił
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Pan_Lemur on September 24, 2013, 22:37:04
nie zrozumiałeś i chyba nie wiesz jak to wyglądało. powiedziałem że oni nie strzelali do żołnierzy tylko do oddziałów. chodziło tylko ot to by mniej więcej trafiali w ODDZIAŁ. ich się na ogół nie szkoli mieli tylko puszczać strzały tak by trafiał w oddział. co oznacza że strzelali w niebo  do góry po paraboli do oddziałów które nie są związane walką no chyba że dowódcy nie zależało. a jak idiota nawet w niebo strzelać nie potrafi. no cóż zdarza się
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: AprilRayne on September 24, 2013, 22:40:58
Zwracam honor, mój błąd.

Lecz jednak sami przyznacie że system operowania parabolą będzie niestety trudny gdy wróg odłożył kieszonkowe na blachę i trzeba będzie odkurzyć kuszę (tak, moja ukochana)
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Pan_Lemur on September 24, 2013, 22:43:49
ktoś gdzieś już napisał że były do tego specjalne strzały. długi łuk + taka strzała = przebity pancerz
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: AprilRayne on September 24, 2013, 22:56:45
(http://www.pomorska.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=PO&Date=20120828&Category=REPORTAZ&ArtNo=120829266&Ref=AR&border=0&MaxW=666)


@up Tak, były to strzały z dociążonymi grotami ze stali (!) i grubszymi promieniami w porównaniu do typowej cienkiej i lekkiej stzały dla casuali. Lecz moim zdaniem to zbytnie utrudnianie życia developerom, weź stary popatrz na kuszę, ona też ma uczucia i czasami chce być użyta.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Pan_Lemur on September 24, 2013, 23:01:49
wszystko spoko ale jak przywalisz z takiej kuszy jak wkleiłeś to raczej nie będzie co zbierać również tych co stali za nim
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: DrNikt on September 25, 2013, 01:22:09
Przy strzale po paraboli siła pocisku jest taka sama na danych wysokościach, więc jeżeli chodzi o ograniczenia to na pewno nie skuteczność przebicia pancerza, raczej celność.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Zikes on September 29, 2013, 13:48:43
powiem tak temat powstał z niewiedzy bo łuk nie wypuszcza prostej strzały strzała łuku szybko opada więc z łuku strzela się po paraboli czyli w górę. Tylko 1% łuczników to byli snajperzy którzy umieli trafić w głowę 99% strzelało byle by trafić najczęściej nie trafiali.
łuk był bardzo tanią bronią dystansową porównaniu do kuszy.

inna sprawa z kuszą którą strzela prosto.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Rahl on September 29, 2013, 13:56:09
Pomysł jest dla twórców tylko taki żeby friendly fire był włączony. I to wszystko. To już od graczy będzie zależało jak się ustawią na bitwie.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: AprilRayne on September 29, 2013, 21:00:03
@2up
Ten fakt uznałem za wiadomy, lecz realia FRIENDLY FIRE wymagają znalezienia perfekcyjnej metody walki w grupie.

Przyjmuję tutaj że gracze nie będę szarą masą chłopów, a kimś pokroju najemników i władającym rzemiosłem wojennym na tym poziomie ( nie ukrywajmy, to gra dla hardkorów stary).

@up Tematem chciałem ruszyć was byście pomyśleli jak obejść Friendly Fire
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Zikes on October 04, 2013, 14:34:30
nie obchodzić Friendly Fire jak najbardziej może być jesteś słabym łucznikiem to strzelisz koledze w głowę ;)
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Mrocznyelfik on October 04, 2013, 15:37:44
@AprilRayne To, że gra jest dla hardcorów nie znaczy, że każdy musi być dobry w walce :) Przecież  niektórzy mogą całkowicie ignorować wojaczkę dla rzemiosła ;)

Ale koniec offtopu :D Co do tematu to po co eliminować friendly fire? Przecież fajna jest to sprawa i będzie zmuszać do myślenia, a nie bezmyślnego strzelania :P
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: maricn1998 on October 04, 2013, 17:02:30
Friendly Fire powinien być według mnie włączony . Czemu ? Bo ostatnio grałem w pewne mmorpg i zaistniała tam fajna sytuacj , mianowicie : strzał przeleciała przez głowe mojego przyjaciela trafiając przeciwnika , ten bug mnie po prostu . Za to w innym istniało coś takiego że strzała zatrzymywała się po trafieniu osoby z teamu , to mnie jeszcze bardziej rozwaliło , gdyż miałem już wrooga na strzała (mój exp  :'( )
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: humecio on October 05, 2013, 12:52:37
Będzie tak jak w Gothic 3 i tyle :)
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: addios on October 22, 2013, 13:01:29
gniazdu i zikles w końcu ktoś kto zna sie na broni, może niech sie nie wypowiadają Ci ktorzy sie nie znają. Parabola kuszą rozwalające. A wg to jak trafisz kumpla to leży i kwiczy i kropka. Nie ma sie nad czym zastanawiać, takie teorie to zabieranie czasu twórcom niech będzie realnie i prosto do programowania, a zbytnie przesadzanie nad wytracaniem siły i wysokością paraboli wprost proporcjonalnej do siły uderzenia strzały to troche przesada. O ile dobrze pamiętam to lot po łuku miał zwiękrzyć zasięg strzału.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: RuskiBigosPL on October 23, 2013, 22:46:57
Nie czytałem całości. Zaraz idę spać:D Można zatrudnić budowniczych, którzy wybudują podesty dla łuczników. Oczywiście jak wspominano nie raz wykorzystywać teren jak tylko to możliwe :D
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: addios on October 24, 2013, 09:45:13
o ile wiem to łucznicy byli najważniejsi ma początku bitwy strzelali pierwsze salwy zeby zmniejszyć liczebność wroga a później łapali za miecz i jazda. Ewentualnie wycofywali sie na wyższy punkt pragne przypomnieć ze miejsca na bitwy nie są przypadkowe a wy sie troche zainteresujcie techniką wojenną. A ja sie zainteresuje słownikiem.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Pan_Lemur on October 24, 2013, 10:07:11
o ile wiem najważniejsza na polu bitwy zwykle była... Konnica. jakby nie było to konnica potrafiła jedną szarżą złamać linie wroga. wybacz ale to nie łucznicy.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Rahl on October 24, 2013, 10:54:01
Konnica ? W większości przypadków. Z reguły była w stanie przełamać linię przeciwnika o ile nie szarżowała pod górę (Poitiers 732) bądź miała korzystny teren ... Albo nie była to jazda francuska dowodzona przez idiotów i jeśli ci idioci nie stawali przeciwko kilka razy mniejszym siłom angielskim. Mój ulubiony przykład to bitwa pod Agincourt w 1415 roku. 6000 angielskich łuczników i rycerzy ( Z czego rycerzy było koło 800 ) a francuzów z tą twoja osławioną jazdą od 26000-36000 tysięcy. Z czego jazda stanowiła niemal połowę tych sił. I co się stało ? Doszło do rzezi którą dokonała mała, dobrze dowodzona i pełna motywacji do walki armia angielska. Warto wspomnieć że rycerzy było dość mało, te 800 rycerzy to też może być inna piechota niż herbowi a tylko herbowi liczyli się jako jeńcy. Łuczników w wyniku złapania zabijano bo nie stanowili żadnej wartości.

Poza tym kawaleria mimo dużej masy i siły przebicia nie nadawała się do walki na każdym terenie i nie była tak elastyczna jak piechota.

A co do strzelania z łuku. Wykorzystanie terenu, dobre ustawienie żołnierzy na początku a później stosowne manewrowanie w trakcie bitwy oddziałami łuczników oraz włączony friendly fire zmusi graczy do właściwego stosowania łuków i kusz.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: addios on October 24, 2013, 11:44:42
W końcu ktoś sie ze mną zgadza. Planowanie i strategia to klucz do zwycięztwa.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Pan_Lemur on October 24, 2013, 13:10:51
dobrze znam tą bitwę. cóż nie przeczę że łuki mają znaczenie. ta bitwa była jedną z niewielu gdzie rzeczywiście wygrały ją łuki. francuzi byli zbyt zadufani i pewni swoich możliwości żeby zauważyć pułapkę w którą się wpakowali. Dodatkowo to były długie łuki angielskie które nie miały problemu z przebiciem zbroi płytowych. czyli szkoleni łucznicy.
bitwa ta jest skrajnym przypadkiem

natomiast to co napisał Addios:

o ile wiem to łucznicy byli najważniejsi ma początku bitwy strzelali pierwsze salwy zeby zmniejszyć liczebność wroga a później łapali za miecz i jazda. Ewentualnie wycofywali sie na wyższy punkt pragne przypomnieć ze miejsca na bitwy nie są przypadkowe a wy sie troche zainteresujcie techniką wojenną. A ja sie zainteresuje słownikiem.

mówi raczej nie o łucznikach samych w sobie tylko poborowych którym dano tani łuk do ręki i powiedziano jak strzelać by trafić we wrogi oddział. szkolenie łucznika trwa latami i kosztuje, byli zbyt cenni by go rzucać do walki wręcz.

szkolenie łucznika angielskiego trwało od 8 do nawet 12 lat sam łuk miał 1,8m do 2m i siłę naciągu 120 funtów (koło 60 kilogramów)

oddziały łuków "Poborowych" odgrywają raczej rolę psychologiczną, łamią morale, niż zadają rzeczywiste straty. zwykłą przeszywnica  wystarcza żeby zatrzymać strzałę z takiego łuku. grad strzał skutecznie szerzy w niepokój w innych formacjach wojska poborowego, natomiast szkolone wojsko jest już świadome że takie strzały niewiele robią człowiekowi z hełmem i chociażby przeszywnicą.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Rahl on October 24, 2013, 13:17:41
Szkolenie łucznicze też zależy jakie. Jeżeli chłop ćwiczył raz w tygodniu strzelanie z łuku a w Anglii był takowy obowiązek to nic dziwnego że szkolenie trwało 12 lat. Poza tym nie ćwiczono strzelania pojedynczego łucznika a całej formacji. W wyniku tego wystarczyło nauczyć żołnierza jak trzymać łuk i kilku komend które miały odpowiadać za kierunek, kąt i siłę naciągu strzały. Resztę dokonywał oddział. Jedna strzał nie wyrządzi wrogowi szkód ale już 100 strzał które spadają jednocześnie to sam efekt psychologiczny. Jeszcze trzeba wziąć pod uwagę fakt że w ciągu minuty może spaść od 600-1200 strzał. Nie każda musi trafić ale nawet jeśli 25% trafi w wizjer bądź złączenia zbroi czy zrani wroga to już jest osłabienie wroga. Poza tym wątpię że przy dobrym zgraniu i łukach same rany będą stanowić tylko 25%. Sądzę że straty mogą być wyższe.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Pan_Lemur on October 24, 2013, 13:30:56
powiem prosto:
oddziały łuków angielskich to wojsko zawodowe szkolne 5 dni tygodniu. spędzali 6 - 8 lat by nauczyć się naciągać łuk.
i 2 - 4 lat by strzelać w formacji w dobrym tempie i do tego celnie.
 
chłopi rzeczywiście mieli obowiązek w anglii szkolenia łuczniczego raz w tygodniu i to właśnie były te oddziały poborowe.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Rahl on October 24, 2013, 14:30:30
Może i tak może i nie. Tak czy siak wątpię żeby w Enidust nauczyć oddział walczyć to będzie aż 12 lat. Sądzę że może zajmie to od 1-3 miesięcy. Aż takiego realizmu nie będzie jak sądzę.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: RuskiBigosPL on October 24, 2013, 14:31:43
Najlepszą bronią jest nasz umysł. Nie liczy się liczba (bitwa wyżej jest idealnym przykładem), ani wyposażenie. Uwielbiam wspominać bitwę pod Racławicami. Jak dla mnie sami łucznicy nie mają szans podobnie jak sama kawaleria.
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: Youhei on October 26, 2013, 23:23:05
Z tego co ja wiem to łucznicy stali z tyłu strzelali w górę i strzały spadały jak grom z jasnego nieba w przeciwnika ale co ja tam wiem
Title: Odp: Jak nie strzelać z łuku.
Post by: RuskiBigosPL on October 26, 2013, 23:59:46
@up

Muszą widzieć gdzie strzelają :D