Official ENIDUST Forum
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

Author Topic: Problemy i skrajne przypadki po ponownym zalogowaniu się  (Read 491 times)

Kamko

• User
    • View Profile

Witam. Ostatnio zaczęła mnie zastanawiać pewna kwestia. Szukałem na forum i nie znalazłem podobnego tematu, więc postanowiłem sam go założyć.
Tak jak w tytule, nieoczekiwane okoliczności, skrajne przypadki jak i problemy, które mogą wystąpić po naszym ponownym wejściu do gry.
Na przykład, po ponownym zalogowaniu się nasza postać znajduje się: w miejscu zasypanym ziemią; w drzewie, gdyż ono wyrosło akurat w miejscu wylogowania się (a my sami się przez pewien czas nie logowaliśmy); w miejscu zabitym deskami; zawalonym budynku; miejscu zalanym wodą, bądź podpalonym.
To wszystko to pośrednie sposoby zabicia kogoś innego nawet nie zmieniając trybu. A nawet jeśli to kogoś nie zabije (bo znajduje się w trybie bezpiecznym) to będzie wiecznie w stanie agonalnym niezdolnym nawet do poruszenia się i udzielenia sobie jakiejkolwiek pomocy. I choć śmierć dotyczy bardziej dwóch ostatnich przypadków (a więc utopienia bądź spalenia), tak poprzednie przypadki wymagają już trochę głębszego zastanowienia się. Wiadomym jest, że postać nie może znajdować się od tak w ścianie. W niektórych grach skutkowało to po prostu śmiercią postaci, a jeśli w Eniduście byłoby podobnie to byłby to idealny sposób na pewne skrytobójstwo. W końcu nikt nie będzie wiedział, kto nas zasypał podczas naszej nieobecności. Myślałem o kilku sposobach uniknięcia takich sytuacji.
Gdy nasza postać po zalogowaniu znajduje się w ścianie, to pojawia się:
- poza ścianą, jak najbliżej miejsca zalogowania się,
- na samej górze budynku bądź góry czy czegoś jeszcze innego,
- w pustej przestrzeni, to znaczy, nadal jest to samo miejsce, gdzie się wylogowaliśmy, ale powstała tam dziura, aby uniknąć utknięcia w ścianie,
- w pewnej (niedużej) losowej odległości od miejsca zalogowania się.

Ale tutaj pojawiają się kolejne problemy, a są nimi nadużycia. Mam dokładniej na myśli to, że (odnosząc się do dwóch pierwszych opisanych przeze mnie przypadków) takie osoby naumyślnie mogłyby się zasypywać, aby wejść na sam szczyt góry bądź jakiegoś innego budynku, albo przebyć jakiś duży dystans zasypując za sobą tunel (a przechodziły przez dajmy na to właśnie górę).
Co do trzeciego przypadku, to nasza postać musi oddychać. Nie wiem czy w tym aspekcie realizm będzie w pełni oddany. Mam na myśli to, że musi być stały dopływ tlenu, a jeśli powstanie sztuczna pusta sfera wokół nas, to powietrza będzie stosunkowo niewiele jak na to, abyśmy się stamtąd wydostali. I właśnie, tu jest kolejny problem. Nawet jeśli nasza postać nie umrze, bo będzie znajdować się "w dziurze", to jednak możemy nie być w stanie się wydostać. I co wtedy? Najpewniej będziemy musieli czekać na wsparcie, a jeśli takowego nie będzie, to... mamy problem.
Ostatni przypadek wydaje się według mnie najbardziej sensowny, lecz co jeśli znajdowaliśmy się na przykład w kopalni, a ona pod naszą nieobecność się całkowicie zawaliła? Wtedy pojawiamy się na powierzchni?

A wy co o tym myślicie? Zapraszam do dyskusji.
Potwory są prawdziwe. One żyją w nas. I czasami wygrywają.

Schept

• User
    • View Profile
Re: Problemy i skrajne przypadki po ponownym zalogowaniu się
« Reply #1 on: July 28, 2017, 15:51:01 »

Ja tam uważam, że popadasz tutaj już w zbyt dużą skrajność. To jednak ma być gra a nie symulator życia, więc można sobie pozwolić na pewne uproszczenia w mechanice, aby było to możliwe do zrealizowania. Myślę, że na pewno gra nie będzie mogła sobie pozwolić na tak skomplikowane obliczenia jak sprawdzanie zawartości tlenu w powietrzu :P

Poza tym ja mam całkiem inną propozycję. W realnym życiu nikt przecież nie będzie stał w jakimś randomowym miejscu w nieskończoność. Ja uważam, że po pewnym czasie od wylogowania(wystarczająco dużym aby uniknąć nadużywania systemu jako teleportacji") postać powinna zostać automatycznie przetransportowana do bezpiecznego miejsca, czyli najbliższej gospody albo domu bohatera. Taki system pozwoliłby uniknąć wszystkich wymienionych przez Ciebie problemów, i na dodatek w moim odczuciu byłby nawet bardziej realistyczny, gdy z zakładamy że postać sama tam wróciła. Nawet jeżeli fizycznie nie byłoby tego widać, aby niepotrzebnie, nie obciążać serwera.

IAmBoskiM

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
« Reply #2 on: July 28, 2017, 22:33:03 »

Interesujące zagadnienie. Kiedyś o tym myślałem, ale nie na poważnie. Też się zastanawiałem co się stanie jak miasto, w którym mieszkam zostanie zdobyte, a ja się w nim zaloguję. Wtedy akurat już prawdopodobnie miałbym pecha.

Ogółem rozwiązanie Schepta nie uważam za złe i w sumie nie mam nic przeciwko. Po długim czasie coś takiego mogłoby nastąpić.

Jednak co jeżeli z dnia na dzień nas tak zasypano... Możliwe, że kontakt z GM'em w grze (w końcu od tego są) byłby najlepszym rozwiązaniem. Jako iż GM to człowiek to rozsądnie zadecyduje gdzie ustawić utkwionego.

Aczkolwiek jest to tylko rozwiązanie gdy mamy dużo czasu. Natomiast gdy zaleje kopalnię, w której się znajdujemy to już raczej nie będziemy myśleli o spokojnym czekaniu na odpowiedź od GM'a. Zakładając, że istnieje możliwość swobodnego wylogowania się podczas pływania czy też nurkowania można po prostu wyjść z gry i skomunikować się z nim w inny sposób.

Natomiast w przypadkach, w których nasze podłoże bądź po prostu miejsce, w którym stoimy się nie zmienia, tylko zwyczajnie nagle ze strefy niebezpiecznej przechodzimy w dezintegrację (będąc wylogowanym) to system cofa nas do tej strefy, w której byliśmy w momencie wylogowania.

Myślę, że jest jeszcze więcej zastosowań, a jest to kwestia raczej dosyć ważna, więc twórcy będą musieli podjąć dobrą decyzję.

Kamko

• User
    • View Profile
« Reply #3 on: July 28, 2017, 23:04:28 »

@Schept
Cóż, nie miałem do końca na myśli dokładnej zawartości tlenu w powietrzu, tylko bardziej o sam jego dostęp. Choć to w sumie nie ma wielkiego znaczenia, gdyż mimo wszystko to taki system i tak niepotrzebnie tylko komplikowałby grę.

Co do transportowania postaci do bezpiecznego miejsca po dłuższym czasie nielogowania się. Nie brzmi to aż tak źle, ale... Osobiście myślałem, że wylogowanie się postaci polegałoby tylko na tym, że po pewnym czasie nasza postać znika z mapy, a po ponownym zalogowaniu się wraca z powrotem w to samo miejsce. Choć nie zrozum tego źle, nie neguję twojego pomysłu, gdyż nie uważam go za złego. Ale też, jeśli miałby on działać dopiero po dłuższym czasie to fakt, uniknęlibyśmy wszystkich problemów, które przytoczyłem, ale co jeśli byśmy zalogowali się ponownie na przykład po kilku godzinach? Bylibyśmy przysypani/podtopieni, gdyż nie minęło odpowiednio dużo czasu.
I w ogóle w jaki sposób definiowalibyśmy bezpieczne miejsce? Fakt, może to być nasz dom, lecz sam system musiałby jakoś to sprawdzać, a oznaczenie takiej lokalizacji własnoręcznie przez gracza również prowadzi do nadużyć. Choć z pewnością nie musiałyby być takie poważne, to jednak mogłyby.
No i co jeśli nasze miejsce, które uważaliśmy za nasz dom również zostało ruiną? Wtedy możemy się pojawić obok tego miejsca bądź w innym takim bezpiecznym miejscu, jak na przykład mieście, ale co jeśli takie miejsce znajduje się daleko od nas?

@IAmBoskiM
A co do kontaktu z GM'em. Faktem jest, że w alfie czy becie nie byłby to pewnie AŻ taki problem, ale co jeśli gra by wystartowała na dobre i na serwerze byłaby naprawdę spora ilość graczy? Nie wydaje mi się, aby GM miał czas, aby odpowiadać na każdą prośbę czy błahostkę graczy. Na pewno będzie istnieć coś takiego jak support (a przynajmniej ja tak myślę), do którego będzie można pisać, lecz takie problemy powinny być rozwiązywane przez sam system, a nie przez interwencję adminów.

I faktem jest, są to skrajne przypadki. Ale występować i tak będą i sami musicie to przyznać. Wykopanie dołu pod nogami, a na dole wystawienie kolców, zasypanie, czy inne przykre rzeczy mimo wszystko będą występować. Może nie w dużych ilościach ale jednak. I lepiej zapobiegać już teraz i to dobrze przemyśleć, niż mieć problemy później, gdy gra już wystartuje.

Schept

• User
    • View Profile
« Reply #4 on: July 29, 2017, 17:04:45 »

Można po prostu rozwiązać to tak, że jeżeli dane miejsce staje się dla gracza niebezpieczne, podczas gdy gracz jest offline, to jest to jeden z warunków w których gra przenosi gracza w miejsce bezpieczne. Poza tym, nie myślałem tutaj o daniu możliwości wyboru takiego miejsca. Po prostu gra sama wybiera takie miejsce i jest to najbliższe miejsce uznane przez grę jako bezpieczne. Przykład domu gracza rzeczywiście może być tutaj ciężki do zrealizowania. Ale może to być to zrealizowane na przykład tak, że jest to miasto albo wieś. Takie miejsca powinny mieć status jednej z dwóch pierwszych stref bezpieczeństwa. A myślę, że każdy z możliwych przypadków losowych(tych bardziej drastycznych) powinien zmienić status takiej strefy.

Kamko

• User
    • View Profile
« Reply #5 on: July 29, 2017, 23:14:38 »

Choć to może mieć też negatywne skutki. Co prawda pomysł mi się już bardziej podoba, jak go trochę mi wyjaśniłeś, ale dajmy na to co jeśli właśnie nasza wioska została zaatakowana? To znaczy, teoretycznie nie powinniśmy się w niej pojawić, ponieważ została ona uznana już za strefę niebezpieczną i na przykład pojawiamy się w jakiejś innej, która znajduje się najbliżej nas. Niby ok, ale co jeśli chcielibyśmy tamtą zaatakowaną bronić? Stracilibyśmy za dużo czasu przez sam powrót i wtedy już by mogło być za późno. Oczywiście nie mówię tutaj o wielkich oddziałach, gdyż jedna osoba pewnie dużo by nie zmieniła, jeśli nas byłoby dwudziestu. Ale jeśli cała grupa znajdowała się we wiosce, a ona została zaatakowana (i nikt wtedy nie był zalogowany) to oznacza to łatwy podbój. No bo w końcu nikt oporu stawiać nie będzie, a ci mieszkańcy wioski wrócą tutaj na przykład dopiero za godzinę a wtedy już będzie za późno. Za godzinę, jeśli momentalnie by się zalogowali podczas ataku.
Oczywiście był to tylko przykład, wioski mogą przecież znajdować się bliżej, ale mieszkając na odludziu można mieć trochę przerąbane ;)

iMati

• User
    • View Profile
« Reply #6 on: August 10, 2017, 16:48:34 »

Po wylogowaniu się twoja postać nie zniknie. Będzie cały tam, gdzie ją zostawiłeś. Tak, mogą zabić Ciebie. Nie będzie żadnych teleportacji w czasie logowania się, a śmierć będzie końcem gry tą postacią.

Schept

• User
    • View Profile
« Reply #7 on: August 10, 2017, 19:24:54 »

@Kamko wybacz, że tak długo nie odpisywałem, ale byłem ostatnio trochę zajęty... W każdym razie Twój argument jest bardzo istotny i szczerze mówiąc nie wiem, czy nie niweczy całkowicie mojej wizji... Jedynym pomysłem jaki mam, aby zadowolić wszystkich jest po prostu zapytanie się gracza, czy w takiej sytuacji chce zostać w danym miejscu, czy też woli aby jego postać znalazła się w bezpiecznym miejscu. Ale to już nie jest zbyt klimatyczne i mi się na przykład średnio podoba.

Natomiast to co napisał @IMati już dla mnie kompletnie nie ma sensu. Jak sobie to wyobrażasz. W ten sposób pozostanie przy życiu byłoby niemal niemożliwe. Nawet jakby do wylogowania się była potrzebna chata/obozowisko aby postać sobie w tym czasie spała, to i tak nie jest możliwe abyśmy byli pilnowani cały czas. Nie mówiąc już o tym, że serwery by wybuchły jakby miały trzymać wszystkich graczy w grze cały czas.

IAmBoskiM

• Forum Supporter [non-dev]
  • User
  • **
    • View Profile
« Reply #8 on: August 10, 2017, 20:18:37 »

@iMati Ta kwestia była już omawiana w paru tematach i pomysł ten raczej nikomu nie przypadł do gustu, choćby dlatego, że zrobiłoby się miasto graczy-zombie, w sensie postaci, którymi nikt nie gra, ale że gracz jej nie usunął to dalej stoi w ostatnim miejscu logowania. Jest też taki argument, że z czymś takim nową postać byś musiał tworzyć codziennie, co raczej przyjaźnie nie przemawia.

@Topic Powinniśmy raczej podzielić te skrajne przypadki na dwie grupy:
  • zmiany strefy bezpieczeństwa - czyli jeżeli nawiedzi nas nagle jakiś boss
  • zmiany podłoża naszej postaci - czyli jak nas przykładowo zasypie
W pierwszym wypadku można założyć taką możliwość, że jeżeli nasza postać znajdzie się po wylogowaniu w strefie niebezpieczniejszej od tej w momencie opuszczenia gry to ma do wyboru zostanie w niej albo teleportację do najbliższej bezpieczniejszej strefy. W ten sposób jeżeli twoja spokojna chatka na łowy przeistoczy się w legowisko smoka to nie obudzisz się w jego jamie.

System ten ma jednak wady, albowiem oblężenie jakiegokolwiek miasta może się okazać lekko bezsensowne, jeżeli agresorowie zaczną wygrywać. Wtedy obrońcy, którzy dopiero zalogowali się do gry widzący rzeź swego domu postanowią raczej stamtąd uciec. Wtedy takie totalne zniszczenie pewnej nacji jest mało możliwe, albowiem zawsze znajdą się jacyś uciekinierzy.

Co do drugiej sprawy to system przestawiający postać, że tak to ujmę, o jedną kratkę dalej byłby raczej odpowiedni. Mogłyby jednak być z tym związane jakieś nadużycia, które raczej ciężko udowodnić. Ewentualnie gdyby gra zawiodła i dalej bylibyśmy zablokowani to kontakt z GM'em wydaje się być już ostateczną możliwością.
« Last Edit: September 27, 2017, 14:24:20 by IAmBoskiM »

Kamko

• User
    • View Profile
« Reply #9 on: August 11, 2017, 01:25:45 »

@iMati Wypowiedziałeś się w taki sposób, jak to Ty byś tworzył grę... :P Nie jest to dobry pomysł. Poza tym nie każdy wybierze tryb niebezpieczny, więc niekoniecznie by to skutkowało śmiercią. Bardziej innymi nieprzyjemnościami (obrabowanie z dobytku, debuffy przez stan agonalny)

@IAmBoskiM
Co do zmian stref to mam w sumie lekkie kontrowersje. To znaczy, w sumie w ten sposób idziemy zbyt na rękę graczowi, według mnie sam system powinien ograniczać się wyłącznie do problemów z usytuowaniem postaci w grze właśnie przez zasypanie bądź coś podobnego.
I właśnie co do drugiej sprawy, to "system przestawiający postać" wydaje się mimo wszystko najlepszą opcją. Powinien on przestawić gracza jak najbliżej wolnej/bezpiecznej przestrzeni.
Choć teraz wpadłem na kolejny przypadek. Jeśli sam system by przestawiał naszą postać jak najbliżej pustej przestrzeni/powierzchni (zależnie gdzie byśmy się znajdowali, na przykład jak w kopalni to nie wyrzuci nas na samą górę, tylko jak najbliżej "ściany") to w ten sposób możemy też utknąć pod ziemią. Mam na myśli to, że fakt, pojawimy się poza ścianą, ale na przykład w niewielkiej pustej przestrzeni, tak jakby dziurze między zasypanymi drogami. Albo sami nasi napastnicy by mogli taką szczelinę wykonać i wtedy byśmy bez pomocy się nie wydostali.

Devires

• New user
    • View Profile
« Reply #10 on: August 13, 2017, 22:28:40 »

W realnym życiu nikt przecież nie będzie stał w jakimś randomowym miejscu w nieskończoność.

W realnym nie, ale w grze już tak!
Była przecież taka sytuacja w EVE Online, gdzie gracze polowali na innego gracza, który się zdążył wylogować, po czym czekali ok. 2 lata zanim uciekinier się zalogował, a mimo to gra wciąż jest mega realistyczna.
To tylko taka ciekawostka, żeby dać twórcom Enidust do myślenia, żeby nie popadać w skrajność i pójść na kompromis kiedy jest to potrzebne.
Według mnie dobrym pomysłem byłoby wprowadzenia takiego systemu, które określałoby nasze "schronienie" i mogłoby to być zarówno gospoda, gdzie za odpowiednią opłatą moglibyśmy opłacić noclegi, jak i stały dom, w którym jesteśmy zakwaterowani. I dzięki tej strefie "schronienia" moglibyśmy skorzystać z niestety mało realistycznego systemu teleportacji, gdzie wylogowanie się i zostawienie postaci, która stoi w miejscu, gdzie opuściło się grę, po jakimś czasie teleportowało się do strefy "schronienia"(np. po 4h), a po zalogowaniu wracało do miejsca gdzie się wylogowało. Najlepiej jakby każdy gracz miałby w opcjach dostęp do ustalenia czy tego chce.
Jeśli chodzi o potencjalne problemy z tym związane jak:
-atak innego gracza kiedy jest się jeszcze w miejscu wylogowania, bądź w strefie domu
fajnym rozwiązaniem byłoby zostawienia średniozaawansowanego bota, który by nie był wyzwaniem, ale płoszyłby graczy, którzy są o wiele gorzej rozwinięci i normalnie nie stanowiłby wyzwania dla AFK'a
-nie posiadanie "schronienia"
oznacza to niemożność skorzystania z systemu, czyli postać zostaje tam gdzie się wylogujemy
-wylogowanie się w miejscu przeszkadzający innym graczom
zależnie od sytuacji, gdyby ktoś np.: wylogowałby się w mieście/wiosce blokując drzwi do gospody, to strażnik miałby uprawnienia do "popychania graczy", a w innych sytuacjach można wzywać GM'a, bądź po prostu wyłączyć kolizje jeśli nie jest atakowany

Ten pomysł został wymyślony na szybko, ale jestem ciekawy co o tym sądzicie :D Według mnie jest całkiem ciekawy, bo pozwala pozostać postaci na stałe w grze aż do śmierci :v

Kamko

• User
    • View Profile
« Reply #11 on: August 16, 2017, 21:06:33 »

Wybacz, źe nie odpowiedziałem prędzej, wcześniej nie miałem za bardzo możliwości odpisania.

O przypadku z EVE Online słyszałem. Jest to naprawdę ciekawe, tym bardziej, że właśnie minęły dwa lata od wylogowania tamtego gościa.
W Eniduście wiadomo, takie coś również się pojawi, może niekoniecznie dwa lata czekania ale takie "kampienie" będzie. Ale to za zgodne z systemem gry uznać raczej można. Po prosty musimy jak najbardziej uważać, gdzie się wylogowujemy i czy nie byliśmy śledzeni (choć równie dobrze mógłbym to samo powiedzieć właśnie do tych skrajnych przypadków, które opisywałem wcześniej). Wróćmy do głównego tematu.

Napisałeś o czymś bardzo podobnym co Schept. Schronienie, hmm... Choć sam pomysł z zakupem na przykład pokoju w karczmie jest ok, tak definicja innego schronienia może się już w różnych przypadkach bardzo różnić. Dla jednych będzie to właśnie pokój w karczmie, domek w mieście albo wybudowany gdzieś przez nas poza nim, a nawet i choćby namiot. Stworzenie systemu wykrywającego owe schronienie byłoby trochę trudne.
Teleportacja do tego miejsca. Wiadomo nie jest to nic realistycznego, ale ostatecznie myślę, że nie jest to aż taki zły pomysł. Doszedłem do takiego wniosku po przeczytaniu całego tematu. Niestety nic innego w takim przypadku wymyślić nie idzie. A przynajmniej ja aktualnie na nic takiego nie wpadłem.
Po spełnieniu wymogów co do owego schronienia, po zalogowaniu możemy się do niego teleportować, ale tylko wtedy, gdy nasz grunt zostanie uznany za niebezpieczny (nasza postać stoi w ogniu) bądź  znajdujemy się w teksturach. Gdy nie mamy schronienia, to teleportuje nas do najbliższej bezpiecznej strefy. Myślę, że jest to najlepszy pomysł, podsumowując wszystko.
Chociaż mimo wszystko napastnicy mogą to wykorzystać i zawalić wszelkie budynki mieszkalne aby ułatwić sobie podbój.
To w takim razie może do tego "systemu schronienia" byśmy dodali jeszcze opcję pojawienia się w niedużej odległości od tego miejsca? Czekam na wasze opinie.

I jak pisałem poprzednio, według mnie jak i nie tylko, postać po wylogowaniu powinna po prostu znikać. Żaden gracz-zombie sterowany przez system nie powinien istnieć. I moim zdaniem nie powinno być możliwości przechodzenia przez innych (chyba że za pomocą jakiejś magii). Gdy ktoś stoi w drzwiach to właśnie powinien być jakiś strażnik bądź sam system by na to nie zezwalał (w sensie dłuższe posiedzenie w przejściu). Ale ten temat to już trochę off topic jest.

enea90

• New user
    • View Profile
« Reply #12 on: September 26, 2017, 16:06:08 »

Ja również zgadzam się z @Kamko
Postać po wylogowaniu powinna znikać tak samo z przechodzeniem na innych.
I też mi to chodziło po głowie jak grałam
Czy zrobienie maseczki na cellulit zajmuje dużo czasu? Chwilę, a efekty są niesamowite.